
Zoran Popović s odvjetnikom Velimirom Došenom nakon puštanja iz zatvora / Foto Fiore VEŽNAVER
Vrhovni sud je presudio da Popović nije trebao završiti u riječkom zatvoru jer ga je Srbija izručila isključivo zbog suđenja u Gospiću
RIJEKA – Zoran Popović definitivno će se sa slobode braniti na skorašnjem sudskom procesu u riječkom Županijskom sudu i od USKOK-ovih optužbi da je bio karika velikog međunarodnog narkolanca, upletenog u krijumčarenje većih količina kokaina iz Nizozemske u Hrvatsku i prodaju te droge.
Naime, Vrhovni sud je odbio žalbu USKOK-a na rješenje riječkog Županijskog suda kojim je 43-godišnjem Popoviću početkom kolovoza ukinut pritvor, odnosno nije mu određen novi istražni zatvor, jer se riječki sud složio sa stavom obrane da ga je Srbija izručila isključivo zbog suđenja u Gospiću, a ne u Rijeci, pa nije utemeljeno da u istražnom zatvoru čeka riječko suđenje. Ovo je konačna odluka oko toga treba li Popović biti u riječkom zatvoru ili ne, na nju više nema prava žalbe.
Uhićenje u Gospiću
– Očekivao sam ovakvu odluku Vrhovnog suda, ona je na tragu stava Vrhovnog suda i sugestija riječkom Županijskom sudu iznijetim u prvom rješenju Vrhovnog suda kojim je prihvaćena naša žalba, izjavio je Popovićev branitelj, odvjetnik Velimir Došen, zadovoljan što je dobio ovu pravnu bitku sa svojim klijentom.
– Popović će se uredno odazvati na sudski poziv za skorašnje pripremno ročište i on želi da postupak što prije krene i da dokaže da optužbe nisu utemeljene, napominje odvjetnik Došen.
– Moj pokojni brat nikada nije bio pripadnik Crvenih beretki, poznatijih kao Arkanovi tigrovi. Goran je imao 16 i pol godina kada je počeo nesretni rat na ovim područjima, nalazio se u Lici do Oluje. Ja sam bio pripadnik Crvenih beretki. Mi, njegova obitelj, znamo što se dogodilo, tko je naručio ubojstvo i zbog čega, a to nema nikakve veze s narkoklanovima, kao što se piše, napomenuo nam je nakon izlaska iz riječkog zatvora Zoran Popović, rodom iz Donjeg Lapca.
Mediji balkanskih država posljednjih su godina za Gorana i Zorana Popovića navodili da su upleteni u svakojake delikte i afere, tvrdilo se da su povezani i s velikim narkobosovima. Goran Popović je u ljeto 2014. godine ubijen u atentatu u Santa Cruzu u Boliviji.
Slučaj Lex Popović, kako ga je nazvao njegov odvjetnik, začeo se kada je sredinom srpnja uhićen u Gospiću i onda za riječki zatvor prepraćen Popović, za kojim je bila na snazi tjeralica riječkog Županijskog suda koji mu je nekoliko mjeseci ranije i odredio pritvor (u odsutnosti). Popovića, kojeg je Srbija izručila Hrvatskoj zapravo 15-ak dana ranije, jake snage policije su uhitile nakon što je na gospićkom sudu osuđen uvjetnom kaznom u jednom drugom postupku i pušten iz zatvora. Odvjetnik Velimir Došen odmah je ustvrdio da je on neosnovano uhićen nakon suđenja u Gospiću, jer ga je Srbija izručila samo za potrebe tog postupka te zbog toga izrazio i prosvjed.
– Uhićenje Popovića, kako bi se on dalje sproveo za Rijeku, nije se smjelo dogoditi, bez obzira na tjeralicu suda. U samim dokumentima vezanim za izručenje navodi se da bez suglasnosti Srbije ne može biti procesuiran za bilo koje kazneno djelo prije izručenja. Dakle, Hrvatska je jamčila da će mu suditi u Gospiću, a poslije ga vratiti, naglasio nam je Došen u telefonskom razgovoru istog poslijepodneva kada je uhićen Popović.
Negativna poruka
Pritvoreni i njegov branitelj podnijeli su na to žalbu Vrhovnom sudu i pritužbu Ministarstvu pravosuđa, a odvjetnik Došen je naglašavao da je njegovo uhićenje i smještanje u istražni zatvor nezakonito postupanje i da se radi o teškom kršenju međunarodnih obveza Republike Hrvatske, te da se šalje negativna poruka.
Prvih dana kolovoza stiglo je u Rijeku rješenje Vrhovnog suda koji je dao za pravo obrani koja smatrala da je Popović 18. srpnja neutemeljeno uhićen u Gospiću pa smješten u riječki zatvor, jer ga je Srbija izručila isključivo zbog suđenja u Gospiću, a ne za procesuiranje u nekom drugom postupku.
Suci Vrhovnog suda prihvatili su žalbu Popovića i njegovog odvjetnika Došena, ukinuli rješenje riječkog suda kojim mu je određen istražni zatvor i slučaj vratili na ponovno odlučivanje. Dan kasnije Popović je izašao iz riječkog zatvora, nakon što je vijeće riječkog Županijskog suda zaključilo da nema uporišta da mu se odredi istražni zatvor. USKOK se na to rješenje žalio, no žalba je odbijena i odluka je pravomoćna.