Ožiljak pokraj uha – Rives Miller Djiofack Neguensi / Foto F. ŠIMIČEV
Nasilnici su prijavljeni i temeljem Zakona o suzbijanju diskriminacije, a zapriječena kazna za prekršaj Zakona o suzbijanju diskriminacije je između pet i 30 tisuća kuna
ZAGREB Napad na Kamerunca Rivesa Millera Djiofacka Neguensija, koji se – po svemu sudeći motiviran »pogrešnom bojom« žrtvine kože – nedavno dogodio na odmorištu autoceste, točnije u poznatom restoranu Macola, policija je okvalificirala kao prekršaj, a ne kao kazneno djelo.
Policija je, dakle, ocijenila da se ne radi o »zločinu iz mržnje«, koji se prema Kaznenom zakonu kvalificira kao kazneno djelo počinjeno, između ostalog, zbog rasne pripadnosti, boje kože, etničkog podrijetla… Žrtva napada, tridesetogodišnji Kamerunac, opisujući što mu se u Macoli dogodilo, ispričao je da je napad započeo riječima jednog od napadača: »J…. ti majku crnčino, što ti ovdje radiš?«
Nožem po licu
Jedan od napadača čovjeka je zarezao i nožem po licu. Ipak, to (za sada) policiji nije bilo dovoljno da napad kvalificira kao kazneno, a ne prekršajno djelo.
– Još uvijek radimo neke provjere. Prekršajna sutkinja dvojici napadača odredila je zadržavanje u zatvoru od dva tjedna. S obzirom na neke natpise u novinama radili smo dodatne provjere. Išla je prekršajna prijava, napadači su privedeni sucu, rekla je za naš list glasnogovornica PU ličko-senjske Maja Brozičević. U telefonskom razgovoru ona je ustvrdila da je moguće da se i kod zločina iz mržnje protiv počinitelja podnese prekršajna prijava.
Da se radi o vrlo osjetljivom pitanju najbolje govori podatak da se pred Europskim sudom za ljudska prava vodi postupak u kojem osoba pretučena zbog svoje spolne orijentacije državu tuži jer je policija protiv napadača pokrenula prekršajni postupak, optuživši ga za remećenje javnog reda i mira, dok kazneni postupak nije pokrenut.
I protiv nasilnika iz Macole pokrenut je prekršajni postupak zbog narušavanja reda i mira, ali i zbog kršenja Zakona o suzbijanju diskriminacije. Također, kako doznajemo na Prekršajnom sudu u Gospiću, još nije isključeno da će protiv dvojice nasilnika iz Macole biti pokrenut i kazneni postupak, što ovisi o mjerodavnim tijelima, općinskom državnom odvjetništvu i/ili policiji.
– Za te vrste postupaka imate tri mogućnosti podnošenja prijave, državno odvjetništvo, policija i privatno. Oštećenik se nekad javi policiji pa policija preuzme slučaj. Ovlašteni tužitelj u ovom slučaju je bila policija, koja je podnijela optužni prijedlog sa svim dokazima koje su imali, rekla nam je prekršajna sutkinja koja sudi u predmetnom slučaju. Na pitanje misli li da je protiv nasilnika trebalo podnijeti kaznenu prijavu, sutkinja odgovara da nije tužiteljica, odnosno da o tome naprosto ne odlučuje.
U slučaju relevantan je i članak 117. Kaznenog zakona, koji kaže: »Tko drugoga tjelesno ozlijedi ili mu naruši zdravlje, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine«. Žrtva napada u Macoli jeste ozlijeđena, a motiv je bio – rasizam. Prema svim dostupnim informacijama, dakle, radi se o »zločinu iz mržnje«, a adekvatno procesuiranje slučajeva »zločina iz mržnje« naročito je važno, na što se više puta upozoravalo i na razini Europske unije. Odgovor na pitanje kako se naše pravosuđe odnosi prema »zločinu iz mržnje« daju, između ostalog, slučajevi poput ovog, u kojem je na rasističkoj osnovi vrijeđan i nožem ozlijeđen Rives Miller Djiofack Neguensi.
Promicanje jednakosti
Prema aktualnom stanju stvari, dakle, nasilnicima prijeti presuda zbog prekršaja narušavanja javnog reda i mira te prekršaja Zakona o suzbijanju diskriminacije. Zapriječena kazna za prekršaj Zakona o suzbijanju diskriminacije iznosi između pet i trideset tisuća kuna.