Foto arhiva NL
Na zagrebačkom području je ujutro uhićeno najmanje 20 osoba pod sumnjom da su se lažno se predstavljajući kao policajci ili zaposlenici banaka, na prijevaru uzimali novac uglavnom od starijih osoba
povezane vijesti
- Ukrao dijelove s nekoliko lovačkih čeka, hranilišta za krupnu i sitnu divljač te solišta, pojilišta i spremišta za hranu
- Krčanin oglasio prodaju predmeta putem društvenih mreža. Prevarant ga “olakšao” za oko 1.500 eura
- Ukrao torbicu koju je u Opatiji vlasnik zabunom ostavio na zidu, a nakon što je parkirao auto i udaljio se
U akciji policije i Uskoka na području Koprivnice uhićeno je desetak osoba osumnjičenih da su uvozom te preprodajom veće količine ilegalnog duhana državu oštetili za 50 milijuna kuna, a portali neslužbeno javljaju i o uhićenjima više od 20 prevaranata na zagrebačkom području.
Za uhićenja u Podravini u posljednja 24 sata glasnogovornica koprivničko križevačke policije Dijana Žagar u srijedu je kratko rekla Hini da će o cijeloj akciji javnost biti upoznata tijekom dana.
Uzimali novac starijim osobama
O akciji na zagrebačkom području – gdje je ujutro uhićeno najmanje 20 osoba pod sumnjom da su se u proteklih nekoliko mjeseci, lažno se predstavljajući kao policajci ili zaposlenici banaka, na prijevaru uzimali novac uglavnom od starijih osoba – službene informacije još ne daju ni u PU zagrebačkoj.
No, s obzirom na učestale takve prijevare, gotovo svakodnevno upozoravaju starije građane da nepoznatima ne otvaraju vrata te ne nasjedaju na prevarantske lucidne i maštovite priče kojima se od njih traži novac.
“Treba biti svjestan da prevaranti uvijek iznova, lucidno i maštovito, ali bez suosjećanja, pokušavaju oštetiti potencijalnu žrtvu”, poručuju policajci te napominju kako se, želeći zadobiti njihovo povjerenje, prevaranti žrtvama obično lažno predstavljaju i mole ih za neku (pri)pomoć, sitnu uslugu, prodaju predmete ili nude usluge.
Tako žele zadobiti njihovo povjerenje ili sažaljenje, pripremajući teren za ulazak u njihov stan te prilagođavajući način i mogućnost prijevare shodno trenutnim okolnostima, procjeni žrtve i mogućem riziku.
Ne puštajte nepoznate osobe u stan!
Rizik je veći što je žrtva starije životne dobi, koje u policiji pozivaju da, kada se susretnu s nepoznatim osobama koje su uporne u namjeri da ih se pusti u dom, nipošto to ne čine bez prethodne provjere o kome se radi, pa i ako su im telefonski najavile dolazak.
Pozivaju ih da ih, posumnjaju li da su im na vrata došli prevaranti, odmah nazovu te zapamte što više detalja o tim osobama kako bi im pomogli u njihovu pronalasku.