WhatsApp / Reuters
Prevarena žena je komunikaciju putem mobilne aplikacije WhatsApp s nepoznatom osobom održavala od prosinca 2018. godine, da bi 24. rujna 2020. na više bankovnih računa, u svrhu navodnih troškova postupka nasljeđivanja, uplatila nekoliko tisuća eura
povezane vijesti
- Novaljka ostala bez 18.000 eura, uplaćivala je online nepoznatom muškarcu očekujući zaradu
- Gospićanin izgubio 20.000 eura u računalnoj prevari. „Ulaganja“ na internetu nisu vratila niti jedan cent
- Riječka poduzetnica Vanja G. ponovo na meti Europskog javnog tužitelja, terete je za prevare u poljoprivredi
Prema informacijama prispjelim iz Policijske uprave ličko-semnjske Policijska postaja Otočac zaprimila je prijavu 65-godišnje žene koja je prevarena za svotu od više tisuća eura. Ona je nepoznatoj osobi uplatila novac za troškove nepostojećeg nasljedstva u Francuskoj, izvijestila je danas PU ličko-senjska.
Prevarena žena je komunikaciju putem mobilne aplikacije WhatsApp s nepoznatom osobom održavala povremeni kontakt još od prosinca 2018. godine, da bi jučer na više bankovnih računa uplatila nekoliko tisuća eura u svrhu navodnih troškova postupka nasljeđivanja. Tako je ostala bez ušteđevine i bez nasljedstva koje očito nikada nije niti postojalo.
Policija je još ranije u nekoliko navrata upozorila građane da ne nasjedaju na razne internetske prijevare i da se ne upuštaju u sumnjive novčane transakcije.
– Ako vas nepoznata osoba traži da joj uplatite novac iz bilo kojeg razloga, ne prihvaćajte komunikaciju i ne šaljite joj novac. Dobro razmislite i provjerite sve okolnosti, a ukoliko smatrate da se radi o prijevari ili nekom drugom protupravnom ponašanju, takav događaj prijavite policiji na broj 192, ističu u policiji.
Ovaj sve je češći način izvršenja kaznenih djela svakome treba odmah postati sumnjiv, osobito ako im se obećaje brza zarada i to bez posla. Sumnjivi trebaju biti i zahtjevi za malim donacijama i pomoći te zahtjevi da im se daju preslike ili fotografije osobnih iskaznica, bankovnih kartica i drugi osobni podaci.