Ptice pronađene u automobilu na graničnom prijelazu Pasjak / Snimio Marko Gracin
Feručo Kiršić iz Labina pet je kutija s 1.128 mrtvih ptica predao Mikici Živkoviću i Slobodanu Mitkoviću, srpskim državljanima s adresom u Italiji kako bi ih prokrijumčarili preko prijelaza Pasjak i ilegalno prodali u Italiji. Još šest kutija s 1.581 pticom iz roda trepteljka i šest iz roda kraljić pronašli su kod njega, a sumnja se da je sve ptice Istranin ranije preuzeo od nepoznatog državljanina Italije
Veliku zapljenu strogo zaštićenih ptica ostvarili su djelatnici Policijske uprave primorsko-goranske, u istrazi u kojoj su sudjelovali i službenici Policijske postaje Labin iz Istarske PU. Suradnjom službenika dviju policijskih uprava zaplijenjeno je ukupno 2.713 ptica koje spadaju u strogo zaštićene životinjske vrste, a njihova se vrijednost, kako navodi policija, procjenjuje se na najmanje 2,2 milijuna kuna.
Ogromna većina zaplijenjenih su ptice iz roda trepteljka, a tek je deset komada iz roda kraljić. To su strogo zaštićene vrste čije je držanje, prijevoz, prodaja, nuđenje na prodaju ili razmjena živih ili mrtvih jedinki zabranjeno. Radi se o jednoj od najvećih zapljena ptica u nekom inkriminiranom slučaju ikad na ovim prostorima, a upućeni u problematiku tvrde nam da je zacijelo riječ o najvećem broju odjednom oduzetih zaštićenih ptica ikad u riječkoj regiji.
Zbog sumnje da su upleteni u šverc i trgovinu zaštićenim pticama, u riječki zatvor smještena su trojica okrivljenih. Mikica Živković (42) i Slobodan Mitković (33) – dvojica srpskih državljana, obojica rodom iz Smedereva, a sa sadašnjom adresom u Italiji (Vicenza) – te Feručo Kiršić (58) iz Nedešćine završili su u riječkom zatvoru nakon što im je jučer kasno poslijepodne pritvor odredila sutkinja istrage Županijskog suda u Rijeci Ksenija Zorc.
Policija ističe kako je utvrđeno da su ptice bile namijenjene prodaji i konzumaciji na stranom tržištu. Iz Ministarstva zaštite okoliša stigla je procjena kako odštetna vrijednost za svaku pticu iznosi od 800 do 1.600 kuna. Po svemu sudeći, trgovanje ovim pticama je unosan biznis, za svote koje se službeno spominju ptice se i prodaju na crnom tržištu drugih zemalja, posebice Italije, a neki tvrde da se »vani« može postići i cijena veća od 2.000 kuna po ptici. Upućeni u problematiku navode da su zaplijenjene ptice namijenjene konzumaciji i smatraju se afrodizijakom, za što su neki spremni i dobro platiti. Trepteljka je, inače, ptica duga do 20 centimetara, iz reda vrapčarki. U Hrvatskoj su na popisu ugroženih vrsta ptica primorska i planinska trepteljka.
Kutije u autu
Srpskim državljanima istražni zatvor određen je zbog opasnosti od bijega i ponavljanja kaznenog djela, a Istraninu, rodom iz Vineža (Labin), samo zbog drugog razloga. Određena je i visina jamstva od 150 tisuća za svakog, čijim plaćanjem mogu biti pušteni da se u daljnjem postupku brane sa slobode. Državljani Srbije terete se za kazneno djelo trgovanja zaštićenim prirodnim vrijednostima, dok je Kiršić osumnjičen za pomaganje u počinjenju tog delikta i dva kaznena djela uništavanja zaštićenih prirodnih vrijednosti.
Slučaj šverca ptica otkriven je u noći na utorak, nakon što su službenici Policijske postaje Rupa prilikom obavljanja granične kontrole putnika i vozila na izlasku iz Hrvatske na graničnom prijelazu Pasjak, u osobnom vozilu stranih registracijskih oznaka pronašli nekoliko kutija s velikim brojem ptica. Tim vozilom putovala su dvojica srpskih državljana koji sada žive u Italiji – Mikica Živković, po zanimanju varilac, i Slobodan Mitković, autolakirer – koji pronađene ptice nisu prijavili, niti su posjedovali dokumentaciju o njihovom porijeklu. Policijski službenici su radi utvrđivanja vrsta pronađenih ptica ubrzo ostvarili suradnju s nadležnom inspektoricom zaštite prirode Ministarstva zaštite okoliša. Ona je pak utvrdila kako je riječ o strogo zaštićenim životinjskim vrstama, da se radi o 1.122 komada ptica iz roda trepteljka i četiri ptice iz roda kraljić.
U kriminalističko istraživanje uključili su se i djelatnici Službe općeg kriminaliteta Policijske uprave primorsko-goranske. Po svemu sudeći, otkrivanje dvojice švercera ptica na granici dovelo je i do otkrivanja njihovog jataka u Istri.
Bravar iz Istre
Primorsko-goranski policajci su u suradnji sa službenicima labinske policije došli do sumnji da je u slučaj upleten i Feručo Kiršić. U njegovom posjedu pronašli su tako još 1.581 pticu iz roda trepteljka i šest ptica iz roda kraljić. Sveukupno je tako pronađeno i oduzeto 2.713 ptica višemilijunske vrijednosti.
Feručo Kiršić, po zanimanju bravar, na kraju je osumnjičen da je još tijekom rujna ove godine od nepoznatog državljanina Italije preuzeo ukupno jedanaest kartonskih kutija napunjenih mrtvim pticama. Pohranio ih je u hladnjaku u prostorijama kuće u Nedešćini u kojoj živi. Sumnjiči se da je u utorak pet od jedanaest kutija, s ukupno 1.128 mrtvih ptica, vrijednih oko 900 tisuća kuna, predao dvojici srpskih državljana, kako bi ih prokrijumčarili preko graničnog prijelaza Pasjak, radi ilegalne prodaje. Ostalih šest kutija je zadržao za sebe.
Prije no što su dovedeni pred sutkinju istrage, trojicu je policija privela na ispitivanje u riječko Općinsko državno odvjetništvo, gdje su svi poricali da su počinili kaznena djela za koja se terete. Odvjetnici Harun Bašagić i Slobodan Večerina, branitelji dvojice okrivljenih, potvrdili su nam kako je sutkinja istrage prihvatila prijedlog tužiteljstva da se osumnjičenima odredi istražni zatvor. Tužiteljstvo je posebno plediralo za pritvor dvojici srpskih državljana, naglašavajući kako postoji bojazan da neće biti dostupni hrvatskom pravosuđu ako bi se dalje branili sa slobode, te da je ovdje riječ o njihovoj dobroj organiziranosti oko nabavke, prijevoza i namjere prodaje ptica na crnom tržištu drugih zemalja.