Dva dana u bijegu

Još nema traga dvojici zatvorenika koji su u petak pobjegli iz Via Rome: ‘Ozbiljno su ozlijeđeni…’

Vladimir Mrvoš

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Zapravo ovakav čin je samoubilački jer je velika visina s druge strane zida, komentira bivši upravitelj zatvora Velimir Došen



RIJEKA – Još nema traga dvojici zatvorenika koji su u petak pobjegli iz riječkog zatvora, potvrdili su nam jutros iz Policijske uprave primorsko-goranske.


Oni su, po još uvijek neslužbenim informacijama, iskoristili vrijeme šetnje zatvorskim dvorištem, pa pobjegli preko zida. Doznali smo i kako su se ozbiljno povrijedili na bodljikavoj žici, a lako moguće i prilikom skoka s prilično visokog zida.


Zanimljivo je da bjeguncima nije bila određena zatvorska kazna nakon sudskog postupka, već im je bio određen istražni zatvor zbog sumnje na počinjenje imovinskih kaznenih djela, koji u pravilu traje 30-ak dana, pa je njihov bijeg time još bizarniji.


Potvrda Ministarstva




Iz Ministarstva pravosuđa potvrđen je bijeg iz zatvora, kao i činjenica da su se zatvorenici prilikom bijega ozlijedili na bodljikavu žicu.


“Dvojica istražnih zatvorenika udaljila su se u petak, 28. lipnja iz zatvora u Rijeci. Mjera istražnog zatvora određena im je zbog sumnje na počinjenja imovinskih kaznenih djela. Prilikom udaljavanja i savladavanja prepreka, osobe lišene slobode pretrpjele su tjelesne ozljede čiji intenzitet nije utvrđen. Odmah po događaju o svemu je obaviještena nadležna policijska uprava i sud, a trenutačno je u tijeku utvrđivanje svih okolnosti ovog događaja”, priopćili su iz Ministarstva.


U trenutku bijega zatvorenika službeno je u zatvoru baš bio i poznati odvjetnik Velimir Došen, ujedno i bivši upravitelj riječkog zatvora, u posjetu jednoj stranci.


– Nastala je neka gužva, čulo se neko komešanje i bili su prekinuti posjeti, a jedan je zatvorenik rekao da su dvojica pobjegla, rekao nam je Došen.


Došen kao bivši upravitelj zatvora, ne samo osim u Rijeci već i u Šibeniku, s iskustvom rada u Remetincu, ali i osoba koja je zatvorila Goli otok, rekao je da u ovom slučaju ne vidi odgovornost pravosudnih policajaca ni upravitelja zatvora.


– Iz svakog zatvora može se pobjeći, ali to je kratkog daha jer su u pravilu bjegunci uhvaćeni već za par dana i vraćeni u zatvor. Bježalo se plivajući i s Golog otoka, ali i to je bilo neuspješno, napominje Došen.


Napominje kako zatvorenici šeću po dvorištu i tada ne mogu biti vezani, a neki pokušaji bijega često graniče s bizarnošću poput ovog u Via Romi.


– Zapravo ovakav čin je samoubilački jer je velika visina s druge strane zida i sasvim je izvjesno da su zatvorenici pretrpjeli ozbiljne ozljede, kaže Došen te da je čuo da su se odbjegli zatvorenici izrezali i na žici, jer je sve bilo puno krvi.


Pokušaj bijega za vrijeme karnevala


Zanimljivo je da je prije pola mjeseca ne iz zatvora već iz susjedne zgrade suda pobjegao privedeni muškarac nakon što mu je određen istražni zatvor. On je pobjegao kroz prozor na prvom katu zgrade suda, bez većeg uspjeha, jer ga je policija ubrzo uhvatila i stavila iza rešetaka. Posljednji pokušaj bijega iz riječkog zatvora dogodio se ove godine za velike povorke Riječkog karnevala. Dvojica zatvorenika pokušala su 11. veljače probiti zid, a računali su da će im više olakšati to što će se uključiti u karnevalsku povorku. Kako su pravosudni policajci imali dojavu o ovom bijegu, on je zbog atraktivnosti bio medijski zanimljiv, jer se špekuliralo o masovnom bijegu, koji je također bio neuspješan. Iz tadašnjeg Ministarstva pravosuđa i uprave – Uprave za zatvorski sustav i probaciju izvijestili su nakog toga pokušaja bijega da je u zatvoru u Rijeci zabilježena incidentna situacija kopanja vanjske strane zida zatvoreničke sobe.


– U navedenom događaju sudjelovale su dvije osobe lišene slobode, stoga su netočne informacije o skupini od osam do deset zatvorenika. Potencijalni bijeg u zatvoru u Rijeci spriječen je pravovremenom reakcijom službenika osiguranja. Osim materijalne štete nastale na zidu, nije zabilježena druga šteta. Sve okolnosti ovog događaja još se uvijek utvrđuju, a nadležne službe zatvorskog sustava poduzetnika će mjeriti u okviru svog djelokruga s ciljem minimiziranja nastale štete, sankcioniranja uključenih osoba lišenih slobode i podizanja razine sigurnosti u navedenom kaznenom tijelu, poručili su tada iz Uprave za zatvorski sustav i probaciju, Ministarstva pravosuđa i uprave.