Strašan slučaj

Iza rodilje (22) umrle nakon poroda ostalo 4 djece: “Vjerujte, nismo mogli spriječiti smrt”

Marina Šaponja

Edi Karuc / Foto Arif Sitnica, Zadarski list

Edi Karuc / Foto Arif Sitnica, Zadarski list

U 99,9% slučajeva to uspijemo riješiti. Nažalost, nekad ne uspijemo, pogotovo kad se radi o obilnim krvarenjima u kratkom vremenu, rekao je Edi Karuc



Mlada žena preminula je 7. studenoga u zadarskoj Općoj bolnici uslijed komplikacija koje su nastale nakon poroda, a gdje je dovezena iz Opće bolnice Gospić.


Stanje 22-godišnjakinje se zakompliciralo u gospićkoj bolnici te je hitno prebačena u OB Zadar, gdje je, nažalost, preminula.


Preminuloj ženi ovo je bio četvrti porod, a komplikacija koja je nastala obilno je krvarenje koje se nije uspjelo zaustaviti unatoč hitnoj histerektomiji te nadoknađivanju krvi i plazme, pa je u pratnji anesteziologa prebačena u Zadar.




Iza 22-godišnjakinje ostalo je četvero male djece.


Jako težak slučaj


O ovom slučaju danas je izjavu za medije dao i Edi Karuc, zamjenik ravnatelja OB-a Zadar, izrazivši sućut obitelji preminule u svoje ime i u ime Opće bolnice Zadar.


– U ranim poslijepodnevnim satima primili smo poziv od kolega iz OB-a Gospić, prezentirali su nam kako imaju jako težak slučaj rodilje koja je počela kvariti i u kratkom vremenu izgubila velik volumen krvi te je posljedično tome razvila stanje cirkulacijskog šoka, koagulopatiju i početak razvoja multiorganskog zatajenja.


Ja sam se kao voditelj JIL-a ponudio da im pružimo pomoć. U dogovoru s kolegama iz OB-a Gospić, a po stabilizaciji njezinog stanja, dogovoreno je da se pacijentica premjesti u zadarsku bolnicu koja je veća i ima veće resurse nego OB Gospić.


Mlada žena, rođena 1999., u našu je bolnicu, u jedinicu intenzivne medicine zaprimljena oko 16.30 uz pratnju anesteziološkog tima iz gospićke bolnice.


Nažalost, razvila je nepovratni oblik cirkulacijskog šoka, a unatoč svim poduzetim mjerama, operativnim, po protokolu, primanju transfuzije, liječenja, došlo je do razvoja teške koagulopatije te je već počela razvijati znakove zatajenja brojnih organa i nakon sat vremena u našoj jedinici, unatoč svim poduzetim mjerama liječenja, došlo je do zastoja srca, a nakon reanimacije, nažalost, nismo ponovo uspjeli pokrenuti srce i proglasili smo smrt u 17.40, objasnio je Karuc.


“U 99,9% slučajeva to uspijemo riješiti”


Objasnio je da su kolege u OB-u Gospić napravili sve što su mogli napraviti u takvim slučajevima, međutim do transporta mlade žene došlo je jer OB Zadar ima više resursa, anesteziologa, liječnika, veće mogućnosti potpore organa.


– Apsolutno se sve napravilo kako bi se toj mladoj ženi pomoglo i spasilo život. Često se događaju postparcijalna krvarenja, u dva do pet posto poroda, nekad su veća, nekad manja.


U 99,9 posto slučajeva to uspijemo riješiti. Nažalost, nekad ne uspijemo, pogotovo kad se radi o obilnim krvarenjima u kratkom vremenu, jednostavno ne možete zaustaviti taj proces i ponovo uspostaviti ravnotežu, objasnio je Karuc.


Mislim da se ovakav neželjeni ishod nije mogao spriječiti. Mi smo svakodnevno suočeni s teškim traumama koje u većini slučajeva uspijemo riješiti, ali ovakvi slučajevi se događaju, ovdje i u svijetu, rekao je zamjenik ravnatelja OB-a Zadar.


“To se dogodi jednom u karijeri”


Na pitanje stiže li inspekcija, Karuc je rekao kako to ne ovisi o njemu.


– Mi smo svoje napravili, učinjena je obdukcija, sve se napravilo kako je trebalo. U mojoj karijeri, a radim u OB-u Zadar od 1995. godine, imali smo jedan ovakav slučaj, koliko mi je poznato, davno. To se dogodi jednom u karijeri, dodao je Karuc.