Foto Policia Nacional/Europol
Osumnjičeni 50-godišnji Hrvat vodio je složenu prevarantsku shemu kojom je od nesuđenih ulagača izvukao najmanje 5.000.000 eura
povezane vijesti
Španjolska nacionalna policija (Policía Nacional) uhitila je 6. listopada prevaranta na Tenerifima u Španjolskoj, kao rezultat složene istrage koja uključuje četiri zemlje, objavio je Europol.
Vjeruje se da je osumnjičeni – 50-godišnji hrvatski državljanin – vodio složenu prevarantsku shemu kojom je od nesuđenih ulagača izvukao najmanje 5 milijuna eura. Do sada je identificirano preko 70 njemačkih žrtava.
“Veliki financijaš” iz Švicarske
Ovo uhićenje uslijedilo je nakon složene istrage koju je u prosincu 2019. pokrenula njemačka policijska uprava u Ludwigsburgu (Polizeipräsidium Ludwigsburg) uz potporu Europskog centra za financijski i gospodarski kriminal Europola.
Uhićenog Hrvata Europol smatra visokovrijednom metom zbog svoje umiješanosti u brojne viskoprofilne slučajeve financijskih prijevara diljem Euope.
Španjolska policija objavila je video akcije uhićenja i pretrage prostorija koje je Hrvat koristio na Tenerifima. U sklopu ove policijske akcije pretraženo je 37 nekretnina u Njemačkoj, Nizozemskoj, Španjolskoj i Mađarskoj.
Istraga je otkrila kako se ovaj kriminalac predstavljao kao zaposlenik prave investicijske tvrtke sa sjedištem u Ženevi. Žrtve je uspješno uvjeravao da ulože svoju ušteđevinu, obećavajući unosne povrate na ulaganja.
Kako bi se pokazao legitimnim financijašem Hrvat je postavio lažnu web stranica koja je izgledala gotovo identično web stranici prave tvrtke.
Novac skrivao sve do Turske
Investicijski dokumenti koje su naizgled izradile poznate banke i osiguravajuća društva također su davani potencijalnim žrtvama kako bi ih se prevarilo.
Investitorima je naloženo da pošalju sredstva bankovnom doznakom na bankovne račune koje je kontrolirao kriminalac.
Nakon što bi plaćanja bila izvršena, prevarant bi nestao s novcem, premještajući ukradena sredstva iz jedne jurisdikcije u drugu kako bi prikrio njihovo nezakonito podrijetlo.
Istražitelji su uspjeli ući u trag ukradenim sredstvima sve do Turske.
Međunarodna policijska suradnja bila je ključna u privođenju počinitelja pravdi jer je kriminalac uspostavio sofisticiranu infrastrukturu raširenu u više zemalja kako bi spriječio policiju da mu uđe u trag, napominje Europol.
Istraga u četiri države
Europski centar za financijski i gospodarski kriminal Europola podržao je istragu okupivši nacionalne istražitelje kako bi uspostavili zajedničku strategiju i organizirali intenzivnu razmjenu dokaza potrebnih za pripremu završne faze istrage.
Stručnjaci Europola iz njegovog Europskog centra za financijski i gospodarski kriminal također su bili raspoređeni u Španjolsku kako bi pomogli španjolskim nacionalnim vlastima u akciji uhićenja.
U istrazi su sudjelovali policijski službenici iz Njemačke (Polizeipräsidium Ludwigsburg), Nizozemske (Politie), Španjolske (Policía Nacional) i Mađarske (Glavni stožer nacionalne policije u Budimpešti).
Ovo istraživanje provedeno je uz financijsku potporu Europske multidisciplinarne platforme protiv kriminalnih prijetnji (EMPACT).
Bolje spriječiti nego liječiti
Europol je potencijalnim ulagačima poslao sljedeće smjernice:
- Ne oslanjajte se na neželjeni marketinški materijal/pozive/e-poruke ili izravan kontakt na društvenim mrežama: pretražite naziv tvrtke na internetu i provjerite podatke za kontakt izravno s financijskom institucijom ili tvrtkom.
- Usporedite i potvrdite web-mjesta: Provjerite pravopisne pogreške na web-mjestu, potpuni naziv web-mjesta (URL) i adresu e-pošte.
- Također, mnoga tijela za zaštitu potrošača i nadzor financijskog tržišta objavljuju popise zloupotrijebljenih web stranica i upozorenja na aktualne prijevare.
- Izbjegavajte neuobičajene načine plaćanja: budite oprezni ako dobijete uputu da pošaljete sredstva bankovnim prijenosom na off-shore lokaciju ili ako dobijete uputu da platite kriptovalutom ili nekim drugim neuobičajenim načinom plaćanja.