Reuters
Iz policije se građani upzoravaju da je samo ulaganje u kriptovalute rizično, kao i da tu postoji izgledna opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada.
povezane vijesti
- Dok Trump priseže, bitcoin ruši rekorde, a nova kriptovaluta novog predsjednika doseže tržišnu vrijednost od 10 milijardi dolara
- MUP: ‘Dabro nije imao klasičnu policijsku zaštitu. Krajem godine smo provjerili njegovu prijavu’
- Prekasno doznao da na svom računu nema kupljenih kriptovaluta te da je prevaren za više od 17 tisuća eura
Policiji je 63-godišnjakinja s područja Dubrovačko-neretvanske županije prijavila da joj se krajem 2019. godine telefonom javila nepoznata osoba koja se predstavila kao investicijski broker nudeći priliku za brzu zaradu ulaganjem u kriptovalute.
Oštećena mu je dozvolila pristup svom računalu nakon čega je on na njeno ime otvorio korisničke račune na raznim platformama, bez da joj je dao podatke o platformama i pristupnim šiframa.
Potom joj je davao upute kako putem svoje banke izvršiti uplatu u korist otvorenih računa.
Na taj način uspio je navesti oštećenu na ukupno 38 transakcija kojima je ona uplatama na platforme za trgovanje kriptovalutama uplatila višemilijunski novčani iznos koji je počinitelj koristio za kupnju drugih kriptovaluta koje je prebacivao na druge digitalne novčanike kako bi sakrio tijek novca.
Služba kriminalističke policije PU dubrovačko-neretvanske vezano za navedeno kazneno djelo prijevare provodi kriminalističko istraživanje u sklopu kojeg je ostvarena i međunarodna policijska suradnja.
Iz policije se građani upzoravaju da je samo ulaganje u kriptovalute rizično, kao i da tu postoji izgledna opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada.
Stoga budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac.
Potrebno je biti sumnjičav prema svim ponudama koje nude nerealno visoke prinose u vrlo kratkom razdoblju – to je prvi i najočigledniji znak da se radi o prijevarnim namjerama.
Tijekom komunikacije nikome ne bi smjeli dostavljati povjerljive osobne podatke, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, ni slati jednokratne zaporke aplikacija internetskog bankarstva ni druge podatke vezane za autorizaciju bankovnih transakcija.