Foto Marko Lukunic/PIXSELL
Započelo je suđenje hrvatskom kraku narko hobotnice Darka Šarića - svojedobno najvećeg narko bossa na Balkanu
povezane vijesti
- Nabavio veću količinu amfetamina, kokaina, gljiva psilobicin i konoplje tipa droga radi daljnje preprodaje
- Kontrolirali automobil na autocesti pa od dvojice mladića oduzeli kokain, ecstasy i marihuanu
- Policija ga uhvatila na području Rijeke u nedozvoljenom posjedu manje količine heroina. Pretražili mu potom dom
Pod neviđenim mjerama osiguranja na zagrebačkom Županijskom sudu danas se održavalo optužno vijeće protiv Petra Ćosića, Manuela Vulića i još šestorice optuženika – hrvatskog kraka narko hobotnice Darka Šarića – čovjeka kojeg je američka DEA svojedobno proglasila za najvećeg narko bossa na Balkanu.
Kako javlja Večernji list, Ćosića i još sedam pripadnika zločinačke organizacija USKOK tereti da su iz Južne Amerike prokrijumčarili najmanje 600 kilograma kokaina. Optuženi su i da su upleteni u likvidaciju Milana Milovca, Šarićeve desne ruke u Ekvadoru.
Na sud su dovezeni pod jakom pratnjom pripadnika specijalne policije, naoružane do zuba. Tri naoružana specijalca bila su angažirana i u sudnici, zajedno s optuženicima, njihovim braniteljima, tužiteljem i sudskim vijećem.
Zašto optužnica nije potvrđena?
Optužnica protiv Petra Ćosića, Manuela Vulića, koji je nedavno izručen iz Kolumbije, Ante Vrcana, Marka Carevića, Dragana Kričke, Olivera Čokare, Anđelka Oršulića i Gorana Vuka ipak nije potvrđena.
Riječ je o jednoj od optužnica koje je USKOK podignuo na temelju podataka o presretnutoj komunikaciji putem aplikacije SKY. Ovu aplikaciju, putem koje su kriminalci diljem Europe dijelili enkriptirane poruke dekriptirao je Interpol.
Na temelju ovog uspjeha Interpola uslijedio je masovni policijski udar na razne kriminalne skupine diljem svijeta. No, obrane, pa tako i one u Hrvatskoj, problematiziraju način na koji su istražitelji došli do kompromitirajućih podataka iz kriptiranih mobitela.
Među ostalim traže da se sve što je prikupljeno nakon što je SKY dekriptiran, izdvoji iz spisa kao nezakonit dokaz. Diljem Europe sudovi različito gledaju na te zahtjeve, mahom ih odbijajući.
Optužnica Ćosiću i ostalima prva je u Hrvatskoj gdje su obrane uopće došle u prigodu na sudu problematizirati ono što je prikupljeno putem SKY-a.
Sud je za sada odlučio da će pribaviti sve istražne spise o provođenju tajnih mjera nad optuženicima u Hrvatskoj, no odbio je zahtjev obrane za dostavom dokumentacije iz inozemstva.
Odluku hoće li se vještaka saslušati ili ne sud će donijeti naknadno, a sljedeća sjednica optužnog vijeća zakazana je za 2. studenog.
Kokain slali u Rijeku i Ploče
Optužnica protiv Ćosića i ostalih podignuta je u travnju ove godine, a zločinačka grupa svojim “poslovima” se bavila, tvrdi USKOK, od studenog 2019. do travnja 2022.
Kao glavnog u toj priči USKOK je označio Ćosića, koji se povezao s Milovcem i Vulićem, te su onda organizirali ostatak skupine. Milovac je bio zadužen za nabavku kokaina u Južnoj Americi, prije svega u Ekvadoru, u kojem je živio.
Droga je ubacivana u brodove kontejnere, te se skrivena u bananama ili nečem drugom transportirala do luka u Rijeci ili Pločama, od kud je vađena i dalje transportirana u zemlje EU.
Kilogram kokaina prodavan je po cijeni i do 30.000 eura, a dio kriminalne skupine optužen je i za krijumčarenje oružja. Nešto od droge, nađeno je u luci Ploče, a u tom djelu priče, bio je optužen i Čokara. Priznao je krivnju te je po nagodbi s USKOK-om osuđen na šest i pol godina zatvora i novčanu kaznu od milijun i pol kuna.
USKOK inače smatra da su Ćosić i Vulić bili glavni operativci Darka Šarića u Hrvatskoj, a i Šarić je također optužen u ovoj priči, samo u Srbiji.
Kako su dogovarali likvidaciju u Ekvadoru
Tamo ga se tereti da je iz kućnog pritvora organizirao krijumčarenje ogromnih količina kokaina iz Južne Amerike, ali i likvidaciju Milana Milovca, svoje nekadašnje desne ruke u Ekvadoru.
Prema optužnici, u planiranju te likvidacije sudjelovali su i Ćosić i Vulić, koji su, tvrdi USKOK, vrlo otvoreno komunicirali o potrebi da se likvidira Milovac.
Ta likvidacija, navodi se u optužnici, dogovorena je sa Šarićem. Milovac im je smetao jer se trebao izbaciti posrednik u poslovima s kokainom, a kada se Milovac žalio na Šarića, Ćosić je Šariću prosljeđivao te poruke.
Sva komunikacija odvijala se preko SKY-a, razgovori su bili kriptirani, a svaka osoba koja je tako komunicirala imala je PIN brojeve te nadimke, koji su istražitelji onda povezali s pojedinim optuženicima.
Recimo Gati je bio jedan od Šarićevih nadimaka, a što je on komunicirao s Ćosićem, Ćosić je prenosio Vuliću, koji je također živio u Južnoj Americi. Ludi je pak bio jedan od Milovčevih nadimaka.
– Gledaj za Ludoga, Gati i ja odlučili smo da ode…Gati će poslati ljude koje ima gore – kaže Ćosić Vuliću.
Ćosić traži od Vulića da što prije počne s planovima i organizacijom likvidacije, pa mu u jednom trenutku kaže: “To s Gatijem se treba ubrzati dok je baš napaljen, a ovo govno trebamo što prije završiti… Ajd’ piši Gatiju da riješite onu budalu…”
Dogovara se potom tko i kako i kada treba pratiti Milovca i njegovo kretanje, pa Ćosić konstatira: “Neka mu uhvati rutinu… On je kuća, trening, a ono ispred teretane je mačji kašalj za odraditi…”
Vulić pak komunicira sa Šarićem koji mu govori da se Milovca mora riješiti, no sažalijeva ga zbog djece…
“Kakve djece? Briga njega za sve nas, čovjek nas mrzi godinama.. Imaš ekipu za rješavanje? Ja dam isto nešto za logistiku…”
“Ja sam da se to odradi, a bolje je uvijek imati lokalce za to…”, daje Šarić zeleno svjetlo za likvidaciju, piše Večernji list.