Traže pravdu

Autom ubila Katarinu i Stjepana kod Dubrovnika, sud je pustio u Albaniju. Obitelj žrtava zgrožena

Vanja Vesić

Obitelj žrtava zgrožena je odlukom Županijskog suda u Dubrovniku, pokrenuta je i peticija



Županijski sud u Dubrovniku odlučio je uz jamčevinu od 70.000 eura pustiti na obranu sa slobode albansku državljanku Klevisu Ymeri (29) vozačicu koja je kobne večeri 9. travnja skrivila smrt Katarine i Stjepana Đerek, sestre i brata, frontalno se zabivši svojim BMW-om XM u njihovo vozilo iz suprotnog smjera na području Ratca.


Obitelj žrtava zgrožena je odlukom suda a pokrenula je peticiju pod simboličnim nazivom “Pravda za Katarinu i Stjepana” koja je dosad prikupila preko 11.000 potpisa građana.


Brat i sestra poginuli su na mjestu nesreće u dobi od 21 i 19 godina života kada je u njihov vw golf na Jadranskoj magistrali udarila 29-godišnja vozačica nepropisnim pretjecanjem vozila ispred sebe.




Okrivljena se izvukla s lakšim tjelesnim ozljedama a provela je tri mjeseca u istražnom zatvoru koji joj bio produljen upravo zbog opasnosti od bijega i izbjegavanja procesuiranja s obzirom da Albanija nije članica EU.


Kontradiktorno obrazloženje


Obrazloženje odluke suda od 10. srpnja koju potpisuje sutkinja Dubravka Đivanović zvuči dosta kontradiktorno.



– Optužno vijeće smatra kako i dalje egzistira osnova za istražni zatvor, radi koje je istražni zatvor okrivljenici i određen i produljen.


Naime, okrivljenica je državljanka Republike Albanije, nije ni rodbinski ni poslovno vezana uz RH pa bude li se nalazila na slobodi mogla bi napustiti teritorij RH i ostati nesmetano živjeti i raditi u državi čija je državljanka jer Albanija nije članica EU i nije u obavezi izručivati svoje državljane.


Ipak, s obzirom na činjenicu da se okrivljenica nalazi u istražnom zatvoru od 12. travnja 2024., dakle gotovo tri mjeseca, optužno vijeće smatra kako se ista svrha radi koje je istražni zatvor produljen može ostvariti i blažim mjerama i to određivanjem jamstva u iznosu od 70.000 eura u gotovom novcu koje, ukoliko bude uplaćeno, može zamijeniti istražni zatvor uz izricanje mjera opreza, navodi se u odluci Županijskog suda u Dubrovniku.


Brat poginulih: Oprostite sutkinjo, ali nama nije jasno


Viktor Đerek, brat poginulih obratio se na društvenim mrežama otvorenim pismom sudu.



– Unatoč svim jasnim dokazima, sud donosi odluku da se optužena pusti iz istražnog zatvora uz jamčevinu od 70.000 eura, nakon samo tri mjeseca pritvora.


Iako je prvotno zbog mogućnosti bijega i pritvorena, iz nama nepoznatog razloga odluka se mijenja i daju se tzv. maksimalne mjere iako se okolnosti nisu promijenile! – upozorio je Viktor Đerek javno se obrativši sutkinji.


– Oprostite, sutkinjo, ali nama nije jasno! Ako je istražni zatvor određen zbog opasnosti od bijega i izbjegavanja odgovornosti, kako je moguće da ta opasnost više ne postoji?


Jamčevina ne osigurava kako dotična neće pobjeći i napustiti zemlju nelegalnim putem. Ova odluka ne pruža sigurnost ni pravdu, već joj omogućava da izbjegne odgovornost! Ovaj tragičan događaj ne smije proći neopaženo i bez pravedne kazne!


Tražimo pravdu za naše najmilije i odgovarajuću kaznu za okrivljenu kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih tragedija. Našeg Stipu i Katu ništa neće vratiti, ali želimo pravdu za njih! – poručio je ožalošćeni brat žrtava pozivajući građane da potpisom peticije zajedno podignu glas o važnosti sigurnosti u prometu i poštivanju zakona.


Obijest i bezobzirnost vozačice


– Dana 9. travnja 2024. naš svijet se zauvijek promijenio. To je bio dan kada smo u teškoj prometnoj nesreći moja majka i ja ostali bez Katarine i Stjepana.


Prisiljeni smo podijeliti s vama bolne činjenice koje su izašle na vidjelo nakon odluke suda i vještačenja sudskog prometnog vještaka.



Prema nalazu sudskog vještaka, optužena je prilikom udara vozila vozila 90 km/h, a Stjepan 40 km/h. Naglašavam – u trenutku sudara, što znači kako je njezina brzina bila puno veća prije nego je izazvala nesreću preticanjem koje je rezultiralo frontalnim sudarom i smrtonosnim posljedicama.


Prema vještačenju, moj je brat vozio prema propisima. Odvjetnik okrivljene naveo je kako iz pijeteta prema žrtvama nisu prigovarali na to što je Ymeri u istražnom zatvoru, ali sada tvrde kako je produženje istražnog zatvora rezultat pritiska javnosti i medija te da je lažno navedeno kako je vozila 170 km/h.


Smatramo kako ove tvrdnje ne mijenjaju činjenice o obijesti i bezobzirnosti vozačice, koje su i jasno dokumentirane. Svjedočanstvo vozača automobila peugeot kojeg je optužena pretjecala dodatno je osnažilo naše tvrdnje.


Svjedok je izjavio kako su se dva vozila kretala iza njega, jedan Mercedes i BMW okrivljene, koja je bez da se uvjeri u sigurnost, nepropisno započela pretjecanje.


Prilikom pretjecanja uletjela je u “škare” između automobila svjedoka i vozila u kojem su se nalazili Stjepan i Katarina, što je rezultiralo frontalnim sudarom – stoji u pismu ogorčenog brata žrtava.