Foto Goran Kovačić, PIXSELL
U pogonima nekadašnjeg DIP-a Vrbovsko, koji je Darko Prodan kupio 2012. godine, proteklih je godina bilo zaposleno i do 250 radnika, a sada je stečaj dočekalo dvadeset zaposlenih
povezane vijesti
S ukupnim obvezama od 10,5 milijuna kuna i neprekinutom blokadom koja traje još od početka ove godine, nad drvoprerađivačkim pogonima Cedra u Vrbovskom jučer je na Trgovačkom sudu u Rijeci otvoren stečajni postupak.
Za razliku od prethodnih ročišta, na kojima je u dva navrata dobio »time-out« da pokuša srediti financijske probleme tvrtke, predstavnik i vlasnik Cedra Darko Prodan ovog puta nije bio na ročištu, niti je s te strane stiglo bilo kakvo pismeno očitovanje, pa je sud postupio po prijedlogu Fine koja je još u svibnju po službenoj dužnosti zatražila stečaj nad ovim velikim domaćim drvoprerađivačem.
U pogonima nekadašnjeg DIP-a Vrbovsko koji je kastavski poduzetnik kupio i preuzeo 2012. godine, proteklih je godina bilo zaposleno i do 250 radnika, a sada je stečaj dočekalo dvadeset zaposlenih. Zanimljivo je da među dospjelim potraživanjima nema radničkih potraživanja za plaće, izuzemo li jedan minoran iznos od tek 2.000 kuna.
Fatalna blokada
Uz zadužnice koje je s osnove prepuštanja poslovnog udjela u tvrtki aktivirao jedan član vlasnikove uže obitelji u iznosu od blizu pet milijuna kuna, zbog kojih je račun tvrtke primarno i dospio u blokadu, obveze Cedra prema državnom proračunu na osnovi neplaćenih davanja u ovom trenutku penju se na nešto više od četiri milijuna kuna, a zbog duga od blizu 220.000 kuna HEP-u, Cedrovim pogonima u Vrbovskom obustavljena je i isporuka električne energije.
Prema dostupnim podacima, među vjerovnike upisuju se i osiguravajuće i leasing kuće, s ukupnim dospjelim potraživanjima od oko milijun kuna.
Otvaranjem stečajnog postupka svim vjerovnicima počeo je teći rok za prijavu tražbina, koje će obraditi stečajna upraviteljica Dubravka Stašić, koja je u ovoj fazi postupka bila privremena stečajna upraviteljica, dok će ispitno-izvještajno ročite najvjerojatnije biti održano početkom travnja iduće godine.
Financijske poteškoće Cedra eskalirale su nakon što je odobreni kredit za financijsko restrukturiranje i završetak izgradnje nove pilane u Vrbovskom prekinut, praktički nakon samo jedne proslijeđene tranše.
Za poslovanje Cedra dogodilo se to u posebno osjetljivom trenutku jer su stari pogoni pilane bili srušeni, a nova još nije bila završena.
Bez potrebnih financijskih sredstava da završi i kompletira investiciju u pogone u Vrbovskom »poklopila« se i već spomenuta aktivacija zadužnica koje su Cedar uvele u blokadu iz koje se ova tvrtka nije uspjela izvući, čak ni nakratko, makar da bi se prekinulo odbrojavanje koje vodi u (pred)stečajni postupak.
Negativna spirala
Umjesto završetka nove pilane, čime bi se drvoprerađivački kompleks u Vrbovskom vinuo među prva tri najveća i najmodernija pogona za obradu tvrdog drva u Europi, Cedar je na kraju završio u stečaju, i to s aktivom od pola milijarde kuna, ali i popriličnim stavkama na strani pasive koje su, prema zadnjem izvješću za Trgovački sud, uključivale gotovo 320 milijuna kuna dugoročnih i 88 milijuna kratkoročnih obveza.
Negativna financijska spirala uzela je maha, pa je iznos blokade u srpnju ove godine s tadašnjih 6,3 milijuna kuna narastao na 10,5 milijuna kuna, a stečaj je zakucao na vrata i Cedrovoj tvrtki kćeri Vrbovsko eko-energija koja u ovom trenutku ima dospjela potraživanja od oko 330.000 kuna i za koju je Fina u rujnu ove godine također podnijela prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.
*opširnije u tiskanom izdanju Novog lista u petak 10.12.2021.