DOBAR ODNOS

Božićni prijem Srpskog narodnog vijeća razotkrio: Plenković i Pupovac kao da nisu nikad raskinuli

Dražen Ciglenečki

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Godinama kroz program Vlade i kroz operativne programe za nacionalne manjine, u dijalogu rješavamo brojna pitanja koja su godinama bila otvorena. Kvalitetna suradnja pokazuje kako zrela demokracija uređuje prava nacionalnih manjina, kazao je Plenković



Prošla godina nije bila jednostavna za premijera Andreja Plenkovića i predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca jer su, na zahtjev Domovinskog pokreta, morali prekinuti uzorno koalicijsko partnerstvo. No, jučerašnji Božićni prijem Srpskog narodnog vijeća, kojem je na čelu također Pupovac, potvrdio je da su odnosi Vlade i SDSS-a ostali praktično nepromijenjeni nakon što je troje zastupnika srpske nacionalne manjine prestalo formalno biti dio parlamentarne većine. Jasno se to moglo zaključiti iz prigodnih govora Plenkovića i Pupovca. Druga stvar koja je obilježila skup u zagrebačkom hotelu Westin bio je dolazak Melite Mulić kao izaslanice predsjednika Zorana Milanovića. Cijeli petogodišnji mandat Milanovića nije bio ni blizu SNV-ovim domjencima, na kojima je kao premijer bio redovan gost. Nije predsjednik Republike slao ni svoje izaslanike, toliko je dubok bio raskol između Pupovca i njega. Od 2023. predsjednik SNV-a više nije ni zvao Milanovića, uz obrazloženje da se »malo umorio od pozivanja«. No, jučer je, eto, predsjednikova savjetnica bila na domjenku koji je važan društveni događaj. Istina, nije s Plenkovićem i Pupovcem lomila pogaču u potrazi za dukatom, ali njezino bi prisustvo mogao biti znak da Milanović želi popraviti odnose s Pupovcem ukoliko u nedjelju pobijedi na predsjedničkim izborima i osvoji novi mandat.


Odličan dijalog


Ali, što god da se u tom kontekstu eventualno zbivalo, sigurno neće negativno utjecati na suradnju Plenkovića i Pupovca, za koju su njih obojica iznimno zainteresirani.


– Naš dijalog s predstavnicima Srba u Hrvatskom saboru i dalje je odličan, sjajan. Zahvaljujem im na podršci tijekom proteklih godina u svim strateškim pitanjima za Hrvatsku, od pristupanja Schengenu i izgradnje Pelješkog mosta do osude ruske agresije i potpore Ukrajini. Važna je konstruktivnost predstavnika srpske nacionalne manjine u Saboru i to, dakako, cijenimo, naglasio je predsjednik Vlade u svom govoru.




SDSS je tijekom postizbornih pregovora ispao iz vladajuće koalicije, ali nije prešao u oporbu. Nedavno niti jedan zastupnik SDSS-a nije podržao inicijativu SDP-a za Plenkovićev opoziv.


– Godinama kroz program Vlade i kroz operativne programe za nacionalne manjine, u dijalogu rješavamo brojna pitanja koja su godinama bila otvorena. Kvalitetna suradnja pokazuje kako zrela demokracija uređuje prava nacionalnih manjina i rješava određena nedovršena civilizacijska pitanja, poput komunalne infrastrukture ili elektrifikacije ruralnih područja. Zahvaljujem predstavnicima srpske nacionalne manjine koji su radili na provedbi operativnih programa, učinili smo veliki iskorak i nastavit ćemo zajedno raditi, poručio je Plenković.


Dva domjenka


Novinari su ga kasnije pitali o činjenici da su vodeći dužnosnici Domovinskog pokreta jučer bili u Dicmu, gdje je domjenak uoči pravoslavnog Božića organizirao njihov zastupnik Predrag Mišić, ali premijer im je odgovorio da »ne zna o čemu govore«. Svaki od dva glavna partnera u Vladi ima, dakle, svoj domjenak povodom velikog pravoslavnog blagdana. S obzirom na to da se DP tek sporadično bavi politikom i usredotočio se na teme kao što su demografija i poljoprivredna proizvodnja, vjerojatno neće zamjeriti Plenkoviću jučerašnje manifestiranje bliskosti s Pupovcem.


– Srbi u Hrvatskoj imaju pravo biti ono što jesu i da njihova djeca to budu i da nitko od toga ne pravi problem ni u dane slavlja i ni u koji drugi dan godine čiji smo početak svi zajedno proslavili. Smisao i ovog današnjeg slavlja, kao i svega drugog što Srpsko narodno vijeće čini, nalazi se u tome da u to snažno i bez sputanosti vjeruju i sami Srbi u Hrvatskoj i iz Hrvatske, da budu dobri susjedi, dobri sugrađani i da čine sve da svi budemo bolji nego što jesmo i da nam društva budu bolja nego što jesu. Siguran sam da bi takva individualna i društvena etika prava Srba u Hrvatskoj i iz Hrvatske učinila prihvaćenijima njihova prava nego što ovoga trenutka jesu, rekao je Pupovac u svom obraćanju. Spomenuo je i, misleći na neke iz redova hrvatske desnice, da se srpskim obavještajnim centrima proglašavaju novoizgrađeni domovi kulture, pa i optuživanje Srba u Srbiji s hrvatskim državljanstvom da rade za SOA-u, ali bilo je to tek ovlaš.


Oleg Mandić dobitnik nagrade za antifašizam


Ove godine je SNV-ovu nagradu »Svetozar Pribičević« za unaprjeđenje hrvatsko-srpskih odnosa dobila srpska spisateljica Jasminka Petrović, čija je dječja knjiga poslužila kao predložak za popularan film »Ljeto kada sam naučila letjeti«, koji je beogradski autor Radivoje Andrić većinom snimio u Hrvatskoj. Olegu Mandiću, koji je kao dječak preživio nacistički logor Auschwitz, pripala je nagrada za antifašizam »Dr. Gojko Nikoliš«.