Foto Mateo Levak
Da su odnosi toliko dobri, vidjelo se i po tome što protokol nije osigurao ni govor ni prijevod govora predsjednika Pahora na hrvatski jer se vjerojatno pretpostavilo da će se lako razumjeti što predsjednik Slovenije poručuje.
povezane vijesti
RIJEKA – Predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor čestitao je 30. godišnjicu djelovanja Saveza slovenskih društava u Hrvatskoj na svečanosti koja je održana u riječkoj Guvernerovoj palači. Iako je bio najavljen dolazak i hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, to se nije dogodilo jer je Milanović imao neplanirane obaveze.
– Počašćen sam što sam na ovoj važnoj obljetnici u godini kada Slovenija i Hrvatska obilježavaju 30. obljetnicu međunarodnog priznanja. Rijeka je grad domaćin i to je i te kako primjereno mjesto s obzirom da je riječ o gradu koji je sinonim za multikulturalnost, gradu koji je bio Europska prijestolnica kulture. Slovenija i Hrvatska su susjedne države u kojima žive dva prijateljska naroda. Dva smo naroda koja se razumiju i poštuju. Rat u Ukrajini nas upozorava da dobrosudsjedske i prijateljske odnose moramo njegovati i sve napraviti kako bi se Slovenci u Hrvatskoj osjećali kao kod kuće, a isto tako Hrvati u Sloveniji. I zato je dobro to što radi Savez slovenskih društava u Hrvatskoj, poručio je slovenski predsjednik Borut Pahor i uručio zahvalnicu predsjednici Saveza Barbari Riman. Da su odnosi toliko dobri, vidjelo se i po tome što protokol nije osigurao ni govor ni prijevod govora predsjednika Pahora na hrvatski jer se vjerojatno pretpostavilo da će se lako razumjeti što predsjednik Slovenije poručuje.
Barbara Riman se zahvalila svima koji su dolaskom uveličali svečanost.
– Nadam se da ćete barem u jednom trenutku osjetiti kako je to biti Slovenac u Hrvatskoj. Moja prva domovina je Slovenija, a druga Hrvatska i Rijeka, poručila je Riman.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović uvjeren je da Rijeka kao domaćin svečanosti nije slučajno izabran.
– Kvarner i Slovenija povezani su brojnim vezama, povezuju nas ljudi, a to je najbitnije. Nadam se da će se 1. siječnja sljedeće godine kada Hrvatska uđe u Schengen biti maknuta žica koja nas dijeli na granici, nadamo se punom profilu autoceste do Postojne kako bi se još bolje povezali. Rijeka je Europa u malom, uvijek otvoren grad koji svim svojim stanovnicima omogućava njegovanje jezika, kulture i vjere kako bi imali skladan suživot. Na to smo ponosni. Kvaliteti našeg života doprinose sve nacionalne manjine, a slovenska je jedna od najaktivnijih kroz djelovanja Kulturno prosvejtnog društva Bazovica. Grad Rijeka će i dalje imati otvorena vrata za sve vaše inicijative, obećao je Filipović.
Župan Zlatko Komadina poručio je da su Slovenci naši sugrađani, ali i dragi susjedi s kojima nas vezuje ne samo geografska blizina već i zajednička povijest.
– Činjenica je da su Hrvati i Slovenci kroz povijest uvijek bili prijateljski nastrojeni jedni prema drugima, unatoč povremenim nesuglasicama na najvišim političkim razinama. Prijateljstva među narodima grade se na suradnji, povjerenju, uvažavanju i suživotu, a važne spone u građenju takvih odnosa upravo su nacionalne manjine i njihove udruge i društva. Slovenska društva u Hrvatskoj imala su i imatće važnu ulogu u gradnji još čvršćih mostova i ja vam se natome zahvaljujem, poručio je župan Komadina. On je dodao da Slovenija i Hrvatska pripadaju zajedničkoj europskoj obitelji, a skori ulazak Hrvatske u eurozonu i schengenski prostor, što je i završetak hrvatskog procesa europskih integracija, još će nas više približiti, pojednostaviti migracije, pogotovo turističke te svakodnevni život naših građana u pograničnim područjima.
– Vjerujem da će to olakšati i rješavanje svih otvorenih pitanja među našim državama, ali i ubrzati bolje prometno povezivanje izgradnjom slovenskog dijela autoceste od Postojne do Rupe kao važnog dijela buduće jadransko-jonske autoceste. Rijeka i Ljubljana, koja je inače i moj rodni grad u kojem sam proveo lijepe dane djetinjstva, gradovi su prijatelji, dijele nas samo 142 kilometra, ili tek sat vožnje nakon što se povežemo autocestom. Volio bih da se to u nekoj bližoj budućnosti i dogodi, a vjerujem da dijelim želju i s brojnim Slovencima koji su naši dragi gosti na Kvarneru, ne više samo ljeti, zaključio je župan Komadina.
Savjetnica Predsjednika RH Melita Mulić poručila je da Hrvatsku i Sloveniju veže prijateljstvo, zajednička povijest i kultura te upućenost jednih na druge.
– Srađujemo i surađivat ćemo na europskim regionalnim projektima, ali i raditi na zajedničkoj europskoj budućnosti. Za nas su manjine bogatstvo i vrijednost. Slovenija je naš najbolji susjed. Različitosti nas uvijek trebaju spajati, a ne razdvajati, rekla je Mulić.