Foto Jonathan Cooper on Unsplash, Sergej Drechsler
Beroševa inicijativa stiže tek nekoliko dana nakon vijesti o smrti trinaestogodišnjeg dječaka u Zagrebu koji je preminuo nakon ispijanja energetskog pića
povezane vijesti
Ministar zdravstva Vili Beroš želi maloljetnicima u Hrvatskoj zabraniti energetske napitke. Večernji list piše da Beroš pokreće hitnu akciju.
Danas je poslao dopis na adrese petero ministara. Od njih traži imenovanje predstavnika svog ministarstva, a sve kako bi sudjelovali u radu radne skupine.
Čime će se baviti spomenuta Beroševa radna skupina?
Trebala bi utvrditi okvire za smanjenje dostupnosti energetskih pića maloljetnicima kroz zabranu, ali i druga ograničenja. Koja? Zasad nije poznato.
“Uzimajući u obzir potencijalnu štetnost energetskih pića za zdravlje i život s naglaskom na problem konzumacije maloljetnika, Ministarstvo zdravstva u postupku je osnivanja radne skupine te Vas sukladno tome molimo za imenovanje predstavnika ispred Vaše institucije koji će sudjelovati u radu predmetne radne skupine”, piše Beroš u svom dopisu, kojeg je objavio Večernji.
Uputio ga je na Tomislava Ćorića, ministra gospodarstva, Ninu Obuljen Koržinek, ministricu kulture, Zdravka Marića, ministra financija, Mariju Vučković, ministricu poljoprivrede i Radovana Fuchsa, ministra obrazovanja.
U Zagrebu preminuo 13-godišnjak
Beroševa inicijativa stiže tek nekoliko dana nakon vijesti o smrti trinaestogodišnjeg dječaka u Zagrebu koji je preminuo nakon ispijanja energetskog pića.
Dječak je s prijateljima kobnog dana bio u kinu, gdje je navodno popio veću količinu energetskog napitka.
Nakon kina, vratili su se u kvart i prijatelji su se utrkivali oko zgrade u kojoj stanuju, da bi se dječak u jednom trenutku samo srušio.
Hitna pomoć odvezla ga je u bolnicu, gdje su ga bezuspješno nastojali spasiti. Ultrazvuk srca pokazao je neprepoznatu miokardiopatiju, oštećenje srčanog mišića.
Jedna limenka energetskog napitka, ovisno o veličini, sadrži između 80 i 150 miligrama kofeina, ali to može biti i 320 mg. Prihvatljiv dnevni unos kofeina varira od osobe do osobe, ali za većinu pa i za adolescente to je oko tri miligrama po kilogramu tjelesne težine.
Ranija inicijativa nije prošla u Saboru
Prekoračenje dnevnog unosa kofeina može izazvati tjeskobu, ubrzani rad srca, drhtavicu, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu i porast krvnog tlaka pa zdravstveni radnici godinama ukazuju na opasnosti od energetskih napitaka.
Miješanje pak energetskih napitaka s alkoholom kod konzumenta stvara privid manje razine pijanstva od stvarne. Inicijativa za zabranu prodaje energetskih pića maloljetnicima prije tri godine nije prošla u Hrvatskom saboru.
Premda je i udruženje proizvođača Energy Drinks Europe članovima sugeriralo da u svojim reklamama ne ciljaju djecu i ne prodaju proizvode blizu škola, djeca i mladi najveći su konzumenti tih napitaka.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, 68 posto adolescenata i 18 posto djece konzumira ih redovito.
O svemu je Večernji list pisao opširnije OVDJE.