Vili Beroš / Foto Davor Kovačević
Iz Ministarstva zdravstva poručuju da kreće sustavno liječenje ovisnosti o igricama, internetu i društvenim mrežama
povezane vijesti
Temeljem Akcijskog plana djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2026. godine, u borbu protiv različitih oblika ovisnosti do 2026. godine utrošit će se 160 milijuna eura ili oko 40 milijuna eura godišnje.
Akcijskim planom, koji je upućen u javnu raspravu, definirane su mjere za naredne četiri godine s ciljem smanjenja uporabe droga, alkohola, prevencije pušenja kao i razvoja ponašajnih ovisnosti poput kockanja, društvenih mreža ili kompjuterskih igrica…
Većina ovisnosti u Hrvatskoj je u porastu, a cilj je Akcijskog plana preokrenuti takve negativne trendove.
10% više ovisnika
Podaci HZJZ-a kažu da je lani registrirano je 6.078 osoba liječenih zbog ovisnosti o psihoaktivnim drogama, od kojih je 641 po prvi put bilo na liječenju.
Riječ je o rastu od 10 posto u odnosu na 2021. godinu, kad je na liječenje došlo 5.624 osoba. Zbog ovisnosti o opijatima, tijekom 2022. godine na liječenju je bilo 4.741 osoba, od kojih je 138 bilo liječeno prvi put.
Iako se radi o porastu broja ovisnika na liječenju, iz HZJZ-a naglašavaju da su te brojke i dalje manje u odnosu na predpandemijske godine.
Od svih liječenih, 78 posto u tretman je došlo zbog opijata, 11,3 posto zbog kanabinoida, 3,6 posto zbog stimulativnih sredstava, 3,3 posto zbog kokaina, a 2,1 posto zbog sedativa.
Prosječna dob osoba liječenih zbog uporabe psihoaktivnih droga je 40 godina. U tretmanu je lani bilo i 132 maloljetnika. Statistike govore da eksperimentiranje s drogom počinje u dobi od 16 godina, a prosječna dob onih koji prvi put dođu na liječenje je 29 godina.
Najvišu stopu liječenih ovisnika ima Istarska županija, zatim Zadarska i Šibensko-kninska, a Primorsko-goranska je na visokom četvrtom mjestu. Slijede ih Splitsko dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska županija te Grad Zagreb.
21% tinejdžera pušilo drogu
Prema konzumaciji novih psihoaktivnih tvari, Hrvatska je iznad europskog prosjeka, a posebno je alarmantan podatak da je čak 21 posto tinejdžera najmanje jednom u životu probalo drogu, najčešće kanabis, što je gotovo svaki peti srednjoškolac.
Akcijski plan zato je za cilj postavio smanjenje tog udjela za po jedan postotni poen godišnje, što bi značilo smanjenje udjela tinejdžera koji su probali drogu na 16 posto u 2026. godini.
Konzumacija alkohola daleko je raširenija među mladima, a i na tome će se poraditi: sa sadašnjeg udjela od čak 90 posto djece i mladih koji su konzumirali alkoholna pića, plan je posebnim mjerama smanjiti taj udio na 75 posto, a udio pušača među mladima s postojećih 19 na 12 posto do 2026. godine.
Akcijskim planom poradit će se i na smanjenju konzumacije sredstava ovisnosti na radnom mjestu. Najčešće se tu radi o cigaretama, ali i drugim sredstvima ovisnosti.
Cilj je u naredne četiri godine udio izrečenih kazni za povredu zabrane korištenja sredstava ovisnosti na radnom mjestu u ukupnom broju izrečenih kazni za prekršaja iz Zakona o zaštiti na radu smanjiti s postojećih 12 na šest posto.
Moderne ovisnosti
Dok za liječenje ovisnosti o drogama postoji odgovarajuća infrastruktura u pogledu tretmana i oporavka, kod alkohola, igara na sreću i drugih ovisnosti sustav tek treba umrežiti.
Zato će se nadležne institucije prema Akcijskom planu pobrinuti za jačanje klubova liječenih alkoholičara i donijeti stabilni model financiranja takvih klubova.
Slično je i s ovisnostima o kocki, prekomjernoj uporabi računalnih igrica ili društvenih mreža. Sustav za liječenje od tih modernih ovisnosti treba tek izgraditi i umrežiti sa sustavima za tretman drugih oblika ovisnosti putem CEZIH-a te donijeti smjernice za liječenje.
Novosti se pripremaju i u podizanju kvalitete liječenja ovisnosti. Osigurat će se odgovarajući tretman maloljetnim osobama, trudnicama i majkama, te novorođenčadi s neonatalnim apstinencijskim sindromom kao i drugim osjetljivim skupinama.
Poseban protokol za trudnice i majke
S tim ciljem rast će kapaciteti za liječenje osoba s dualnim dijagnozama, maloljetnika, žena s problemom ovisnosti, majki s djecom, novorođenčadi s neonatalnim apstinencijskim sindromom i drugih posebnih skupina, a poradit će se i na ranom otkrivanju ovisnosti.
Planira se u naredne četiri godine osigurati pravodobni i učinkovit sustav intervencija iz obiteljsko pravne zaštite za osobe s problemom ovisnosti, osobito za rizične skupine djece i mladih, trudnice i majke, te djecu čiji su roditelji ovisnici. Posebni protokol postupanja razvit će se za slučajeve gdje su ovisnice trudnice i majke.