Foto Milivoj Mijošek, Glas Istre
Vlada će BAT, ako namjerava zatvoriti tvornicu, pokušati odvratiti od tog nauma, jer je osim radnih mjesta u pitanju i egzistencija više stotina proizvođača duhana po Slavoniji i Podravini
povezane vijesti
ZAGREB – Hoće li British American Tobacco (BAT) po drugi put u 15 godina doista napustiti Hrvatsku i hoće li to značiti kraj proizvodnje cigareta i zatvaranje tvornice u Kanfanaru u kojoj radi 500 ljudi, pitanje je kojim se jučer bavila poslovna zajednica u Hrvatskoj, a iz samog BAT-a na njega nisu dali jasan odgovor.
O takvom se raspletu, kao i nezadovoljstvu investicijskom klimom u Hrvatskoj u poslovnim krugovima govori još od ožujka, ali moguće je da se obnova te priče samo poklopila s činjenicom da ove godine istječe moratorij od pet godina na gašenje tvornice koliko je Adris dogovorio kad je prodavao Tvornicu duhana Rovinj BAT-u.
– BAT kontinuirano radi evaluaciju proizvodnih lokacija, jedini je komentar koji smo službeno mogli dobiti iz te kompanije na mogući odlazak iz Hrvatske i zatvaranje tvornice u Kanfanaru, što za sobom povlači i pitanje opstojnosti proizvodnje duhana u Slavoniji i Podravini.
Iz tog se odgovora može zaključiti da BAT traži državu koja bi bila povoljnija za njihovo ulaganje i koja bi proizvodnju učinila profitabilnijom, ali i da bi se, ako dobiju povoljnije uvjete poslovanja, možda mogli zadržati u Hrvatskoj.
Velika ulaganja
U Adria regiji BAT-a, kojom se iz Zagreba upravlja s tržištima još sedam zemalja, i inače nisu pretjerano izlazili u javnost sa svojim planovima, pa je i bivši direktor Antal Bekefi u jednom od rijetkih istupa, u intervjuu za Globus prije dvije godine, govorio o tome da je »poslovna i politika klima u Hrvatskoj zahtjevna, da je takva i u regiji, ali da bi Vlada trebala raditi na stvaranju boljeg okruženja za poslovanje«.
Hrvatskoj je posebno zamjerao visoku poreznu presiju na rad, na osobni dohodak, ali i na porez na dodanu vrijednost, na potrošnju, dok većina država u jednom segmentu ima veću, a u drugom nižu poreznu presiju.
Upravo su zbog investicijske klime, koju su procjenjivali neprijateljskom i nepovoljnom, Britanci već jednom napustili svoje poslovanje u Hrvatskoj i to u Tvornici duhana Zadar 2005. godine, kad su TDR-u pokušavali »oteti« dio tržišta.
Dominantnu ulogu na duhanskom tržištu u Hrvatskoj osvojili su deset godina kasnije kad su za 505 milijuna eura kupili TDR. U međuvremenu su u tvornicu u Kanfanaru uložili najmanje 40 milijuna eura, a novi direktor Adria regije Zvonko Kolobara prigodničarski je u siječnju ove godine poručivao da »BAT u ovoj regiji ima snažnu tržišnu poziciju, kvalitetne odnose sa svim ključnim dionicima i izvrstan tim« te je najavljivao fokus na jačanju biznisa u svim segmentima i nastavak ulaganja u zaposlenike čiji je talent sve više prepoznat i na razini BAT grupe.
No, sada bi prije svega BAT trebao reći hoće li nastaviti proizvodnju u Kanfanaru, jer njihove neodređene poruke podgrijavaju opciju da se već spremaju za odlazak ili da tu svojevrsnu »prijetnju« koriste kako bi radili pritisak na Vladu primjerice zbog poreznog tretmana, u što ulazi i trošarinski sustav, koji je u Hrvatskoj niži od većine EU zemalja.
No, cigarete su zbog europskih trošarina u Hrvatskoj skuplje nego u susjedstvu, što pogoduje sivom tržištu.
Upitna pozicija iNovina
Kad se posljednji put mijenjala trošarinska regulativa ministar financija Zdravko Marić govorio je i o tome da je cilj da politika tih posebnih poreza bude predvidljiva i investitorima i proizvođačima, između ostaloga i duhanskih proizvoda.
Jučer nam je pak kazao da on nema nikakvih saznanja o poslovnim planovima BAT-a, ali je otkrio da se o budućnosti duhanskog biznisa u Hrvatskoj razgovaralo s predstavnicima TDR-a, odnosno BAT-a.
– Pričali smo već o budućnosti duhanskog biznisa s predstavnicima TDR/BAT-a. Na žalost korona kriza nas je prekinula u razgovorima. Plan nam je nastavak razgovora, uz ostalo i oko predvidivosti poslovanja kao što i razumijemo potrebu za donošenjem trošarinskog kalendara.
Istovremeno je za državu i zaposlenike bitna opstojnost i tvornice i uzgoja duhana te zbog toga itekako imamo razloge za daljnje razgovore i unapređenja uvjeta poslovanja kao i za sve druge poduzetnike, kazao nam je Marić.
Vlada će dakle BAT, ako i ima namjeru zatvoriti proizvodnju u Kanfanaru, pokušati odvratiti od tog nauma, jer je osim radnih mjesta u toj istarskoj tvornici u pitanju i egzistencija više stotina proizvođača duhana po Slavoniji i Podravini.
Odlazak iz osnovnog biznisa, odnosno duhanske proizvodnje, otvara i pitanje BAT-ove pozicije u tvrtki iNovine, koja u hrvatskoj ima preko 200 kiosaka, a koju je ta britanska kompanija također preuzela jer su bili dio Adrisove duhanske grupacije.
INovine u Hrvatskoj drugi su najveći maloprodajni lanac u Hrvatskoj, iza Tiska, dok su u Bosni i Hercegovini tržišni lider i pokrivaju oba entiteta i Federaciju BiH i Republiku Srpsku.
Prihodi u duhanskoj industriji u 15 godina prepolovljeni
Prema podacima iz Fininih analiza ukupni prihodi poduzetnika u duhanskoj proizvodnji od 2003. godine do kraja 2018. godine, odnosno u 15 godina prepolovili su se. Od 2,6 milijardi ukupnih prihoda u toj djelatnosti iz 2003. u 2018. godini ostvareno je manje od 50 posto, odnosno 1,17 milijardi kuna.
U toj 2018. godini TDR je ostvario milijardu kuna prihoda i poslovao je s dobiti većom od 40 milijuna kuna, dok s u 2019. godini prihodi pali za 13,5 posto, na 871,4 milijuna kuna, ali je dobit porasla za 67,5 posto i iznosi 68,8 milijuna kuna. U 2017. godini TDR je zabilježio gubitak od 87 milijuna kuna.