Foto Screenshot YouTube Dario Juričan
Pokojni Milan Bandić i njegov vozač Zdravko Krajina u rujnu prošle godine u službenom autu razgovarali su o potencijalno izgubljenih 160.000 kuna u poslu s adventskim kućicama
povezane vijesti
Jutarnji list objavio je nove transkripte razgovora pokojnog gradonačelnika Zagreba Milana Bandića sa svojim vozačem Zdravkom Krajinom, koji je nakon Bandićeve smrti postao okrivljenikom u aferi Advent.
“To je dvadeset, dvadeset i dvije tisuće eura, nije to za bacit… to su naše pare”, rekao je Bandić Krajini.
Njih dvojica u rujnu prošle godine u službenom automobilu Grada Zagreba razgovarali su o potencijalno izgubljenih 160.000 kuna u poslu s adventskim kućicama. Istražitelji su automobil ozvučili, a snimke ovog i drugih razgovora bivšeg gradonačelnika i suradnika postali su ključnim dokazima u istragama korupcije u Gradu Zagrebu.
Podsjetimo, prošlog tjedna uhićeni su Bandićev vozač Zdravko Krajina, kralj Adventa Denis Mohenski i članica Povjerenstva za davanje javnih površina u zakup Jelena Čeklić.
Prema istražiteljima, bez Bandića nije bilo moguće dobiti kućicu, pozornicu ili štand na bilo kojoj manifestaciji u Zagrebu, od Adventa, preko Ljeta na Zrinjevcu pa čak do prodaje jagoda na ulicama.
Tu tvrdnju istražitelji temelje na opsežnom dokaznom materijalu, prvenstveno sadržaju telefonskih razgovora obuhvaćenih osoba, razgovorima Milana Bandića i njegovih vozača u ozvučenom službenom automobilu, ali i iskazima svjedoka te izuzetoj dokumentaciji iz koje je, tvrde, jasno vidljivo da su tvrtke Zdravka Krajine i Denisa Mohenskog imale prednost pri dodjeli javnih površina. Riječ je o tvrtkama Eko sajam i Etno Sajam te Demo Rebus.
Trojac koji je dijelio milijune
Prema optužbi, Krajina je taj biznis pokrenuo u dogovoru s Bandićem, a u priču je uključio i ugostitelja Mohenskog. Bandić im je osiguravao dobivanje prostora za kućice i štandove, a oni su ih davali u podnajam.
Zaradu, nešto više od pet milijuna kuna od desetaka manifestacija koje su se održavale od 2016. naovamo, njih su trojica međusobno podijelila, tvrdi USKOK.
Prema navodima istražitelja, glavna Bandićeva poluga pri dodjeli javnih površina bila je Jelena Čeklić, jedina stalna članica spomenutog povjerenstva koja je vodila brigu o svim terminima manifestacija i podjeli prostora.
Riječ je o nekadašnjoj gradskoj službenici koja je već osam godina u mirovini, ali joj je Bandić svaka tri mjeseca davao novi ugovor o djelu. A ona ga je bespogovorno slušala.
Istražitelji su ulovili cijeli niz njezinih telefonskih razgovora sa suradnicima i osobama zainteresiranima za zakup u kojima je stalno ponavljala kako o svemu odlučuje Bandić te da “ništa ne može bez šefa”.
Pritom je zabilježeno da se Čeklić uistinu o svemu konzultirala izravno s Bandićem.
Bandić planirao svaki štand Udruge jagodara
Tako je, primjerice, lani u proljeće Bandić osobno krojio plan postavljanja štandova za članove Udruge jagodara, odlučujući i gdje će pojedine osobe imati štandove za prodaju jagoda.
Koliku je ulogu imalo Povjerenstvo, najbolje oslikava situacija s kraja 2019. kada je Udruga branitelja Jabuka na Trgu bana Jelačića postavila 60 štandova bez odgovarajućeg rješenja. Kada je za to saznao, Bandić je bio dosta ljut te je svojoj suradnici Andreji Šulentić naložio da se štandove odmah ukloni.
Suradnica ga je izvijestila da je braniteljska udruga poslala zahtjev, ali nisu prošli na Povjerenstvu.
“Povjerenstvo ne odlučuje umjesto mene”, rekao joj je Bandić uz niz psovki, a potom dodao kako bi im on možda i dao prostor da je znao za njihov zahtjev.
Ubrzo dolazi do zaokreta: Bandić je naložio da se održi telefonska sjednica Povjerenstva za dodjelu javnih površina na kojoj će se ipak donijeti odluka u korist Udruge. I donesena je isti dan.
Treba napomenuti da su neki članovi Povjerenstva potvrdili da su na sjednicama sudjelovali samo kako bi se zadovoljila forma te da se u pravilu prihvaćalo ono što su predložile stručne službe.
– Na tim sam sjednicama, kad mi je bilo dosadno, znao čitati vijesti ili igrati igrice na mobitelu – izjavio je jedan od članova, dodajući da nije bio upoznat ni s propisanom procedurom.
Da su tvrtke Zdravka Krajine i Denisa Mohenskog unaprijed dobivale posao, istražitelji potkrepljuju i činjenicom da su u više navrata do u lipu precizno uplaćivali naknade Gradu i prije nego što je Povjerenstvo održalo svoje sjednice, pa čak i prije nego što su podnijeli zahtjev za dodjelu javnih površina.
“Neka češljaju. To je isti k…”
Zanimljivo je i ponašanje obuhvaćenih osoba početkom 2020. nakon što su policija i USKOK, a što je tada objavljeno i u medijima, počeli izvide u aferi Advent.
Mohenski je tako u siječnju 2020. prebacio poslovne udjele tvrtke Demo Rebus sa svoje supruge na njezina oca, a na mjesto direktora postavio je svog konobara.
Početkom ožujka istražitelji su snimili razgovor u kojem Krajina jednoj osobi govori da će skočiti do Mohenskog kako bi ga brifirao, odnosno dao mu savjete vezane uz postupanje policije da nešto krivo ne izjavi ako s njim budu obavljali obavijesni razgovor.
O policijskim izvidima vezanima za Advent razgovarao je u svibnju u službenom automobilu i Milan Bandić sa Zdravkom Krajinom. Bandić, između ostaloga, govori svom vozaču da policijski službenici češljaju i ostale (ranije) godine.
“Neka češljaju jer je sve isto”, rekao je Bandić.
“To je isti k….”, nadovezao se Krajina.
“Nitko od ovih neće pjevati. Nitko nije lud da pjeva protiv sebe”, zaključio je Bandić.
Što su si sve galantno radili “iz usluge”
Provodeći mjere tajnog nadzora osumnjičenika, istražitelji su utvrdili da su Milan Bandić, Zdravko Krajina i Denis Mohenski međusobno činili razne sitne usluge jedni drugima, pa je tako Krajina organizirao čišćenje Bandićeve vikendice u Slavagori, a račun je platio Mohenski.
Bilo je tu i korištenja službenih osobnih vozila “iz usluge” za privatne potrebe, a Mohenski i Krajina logistički su potpomagali Bandićevu stranku u vrijeme parlamentarnih izbora.
Tako je zabilježeno da je sada okrivljeni Denis Mohenski osigurao osam barskih stolova i suncobrane ispred prostora BM365 u Praškoj ulici gdje je bio njihov izborni stožer. Mohenski je osigurao i piće za izbornu noć, a sve je dopremio u Prašku zajedno s Krajinom, piše Jutarnji list.