Foto Vedran Karuza
Udruge turističkih vodiča pokušavaju utjecati na kreiranje licenci za vodiče te ističu da oni nisu protiv dolaska i rada vodiča iz drugih zemalja, već traže da i oni polažu ispite te se educiraju na hrvatskim institucijama, a da se te edukacije usklade s EU-normom
povezane vijesti
S nama vam boravak u Hrvatskoj donosi posebno iskustvo – poručili su iz Udruženja turističkih vodiča Kvarnera na svojoj novoj mrežnoj stranici www.vodici-kvarnera.hr, koja je tek jedan od brojnih projekata koje su odradili u prošloj godini obilježenoj koronakrizom.
Pandemija je turističkim vodičima oduzela velik dio posla, neki nisu praktički ni radili, no i u ovako teškoj situaciji, kvarnerski vodiči nisu klonuli ni stali, već su vrijeme iskoristili za brojne edukacije, ali i izradu nove mrežne stranice pa čak i snimanje spota. Udruga postoji od 1998. i ove godine broje 86 članova.
Edukacijske aktivnosti
– Naša djelatnost je jedna od najpogođenijih djelatnosti, dakle naš pad poslovanja na razini države je 90 do 95 posto. Konkretno, iz naše Udruge je prošle godine u vrijeme glavne sezone radilo samo nekoliko kolegica, i to one koje govore ruski, poljski ili češki jezik. S time da su uglavnom vodile individualce.
Ponavljam, sve je to bilo minimalno u odnosu na prijašnje godine, rekla je Marija Volf Puž, predsjednica Udruženja turističkih vodiča Kvarnera te dodala kako su u potpunosti izostala grupna putovanja s najrelevantnijih tržišta, iz Njemačke, Austrije, Velike Britanije, SAD-a, Australije…
Bez obzira na jako tešku situaciju, koje su vodiči bili svjesni već u travnju, u Udruzi su nastavili s aktivnostima i edukacijama.
Tako su u suradnji s kolegama iz Udruge turističkih vodiča Liburnia organizirane radionica storytellinga, predavanja o pticama našeg kraja, o vinima te degustacija vina koje je vodila Daniela Kramarić, potom edukacija na Krku koja je uključivala posjet Krčkoj kući pršuta, plantaži smilja i sirani Magriž. Tu su bili i edukacijski posjet Villi Ružić, Vrbovskom uz edukativnu šetnju po Kamačniku, izložbi Fiume Fantastika uz stručno vodstvo Idisa Turata, kao i izložbi Balthazar te Muzeju farmacije.
Nisu izostala ni tradicionalna besplatna vođenja za građane.
– Također smo u siječnju organizirali besplatna vođenja za građane u okviru projekta »Upoznaj svoju zemlju« na različitim lokacijama diljem našeg kraja, a povodom Međunarodnog dana vodiča 21. veljače organizirali smo i besplatno vođenje gradom na temu Migracija, čime smo zaokružili četverogodišnju tematsku pripremu za naš grad kao EPK 2020.
No posebno smo zadovoljni što smo sredinom prosinca uspjeli pokrenuti i našu novu mrežnu stranicu na četirima stranim jezicima, dodala je predsjednica Udruge turističkih vodiča Kvarnera te istaknula važnost izvrsne suradnje s kolegama iz Udruge turističkih vodiča Liburnia i predsjednicom ove Udruge Nasrin El Gharni.
UTV Liburnia sa sjedištem u Opatiji, inače, broji 53 člana i osnovana je 2002., a ova je Udruga, uz ostalo, tijekom ljeta organizirala kostimirana vođenja Opatijom u sklopu projekta Opatijski vremeplov TZG-a Opatije, a primjerice, ovog ljeta u ovako teškoj i izazovnoj godini organizirali su s TZ-om Lovran i tematska vođenja Lovranom na engleskom i njemačkom jezikom za individualne goste.
Bez članirane
A kako bi pomogle svojim članovima, koji su jako pogođeni krizom, obje su Udruge odlučile ne naplaćivati članarinu za 2021. te su u pripremi mnogobrojne daljnje aktivnosti.
– Iz svega je vidljivo da mi ne stajemo, radimo i guramo naprijed uz nadu da će uskoro biti bolje, a ono što nam sigurno ne ide u korist jest prijedlog Izmjena i dopuna Zakona o pružanju usluga u turizmu koji je trenutčno na E-savjetovanju, podsjetila je Volf Puž.
Naime, posjetitelje smiju voditi i tumačiti im baštinu i kulturu na zakonom zaštićenim lokalitetima samo vodiči licencirani od ovlaštenih hrvatskih institucija. Licencu stječu nakon temeljite obuke i ispita položenih za jednu ili više hrvatskih županija.
A što je jasno navedeno na poleđini službenih vodičkih iskaznica koje izdaje Ministarstvo turizma. Međutim, kako doznajemo, resorno Ministarstvo već šest godina želi progurati nacionalne licence, a struka je protiv jer u isto vrijeme ne žele i primjereno prilagoditi edukaciju, a žele smanjiti zaštićene lokalitete.
Inače, zakonske promjene zakonodavac objašnjava obavezom da se ono ukladi s pravilima EU-a u smislu ukidanja barijera za strane vodiče. Domaći vodiči, međutim, ukazuju kako neke EU-preporuke koje nisu obvezujuće žele striktno primijeniti, a druge ignoriraju.
– Izašli su s prijedlogom izmjena, a da nas o tome nisu obavijestili iako smo bili članovi radne skupine te nijedan dogovoren prijedlog nije usvojen što je nepristojno i pokazuje koliko je našoj ministrici, koja ne dolazi iz sektora turizma, stalo do mišljanja struke.
Ovo ponašanje resornog Ministarstva pokazuje nekompetentnost, povlađivanje EU-u te nemogućnost zaštite nacionalnih interesa pod pritiskom lobista velikih turoperatora, ukazala je predsjednica Udruge turističkih vodiča Kvarnera pojašnjavajući kako vodiči uz nacionalnu licencu traže da i stranci ubuduće polažu ispit za lokalitete.
No ne više za svaku županiju pojedinačno, već kroz pet regija. Taj dio trebao bi, kažu, ući u zakon, a ne u pravilnik, koji se lako mijenja.
Definirati razinu znanja jezika
– Mi nipošto nismo protiv dolaska vodiča iz drugih zemalja, naprotiv, i među našim članovima su vodiči iz drugih država pa tako primjerice ponosno naglašavamo da imamo kolegice iz Češke, Rusije, Perua, Kine, Latvije i Mađarske, ali usto naglašavamo i da su i oni položili u Hrvatskoj te jako dobro govore hrvatski jezik.
Dakle, tražimo da polažu ispite koje smo i mi položili te se educiraju na našim institucijama, a edukacije se trebaju uskladiti s EU-normom. Konkretno, to su veća satnica, praktične vježbe na terenu i time kvalitetnija usluga…
Za usporedbu, u nekim je EU-državama za naš posao potreban studij od dvije godine. Želimo da se definira znanje jezika na razini B2, a ne u dostatnoj mjeri, kako sada stoji. Lokalitete pak treba definirati uzevši u obzir naše specifične povijesne okolnosti.
EU po tom pitanju ima preporuke kojih se mi ne moramo čvrsto držati jer to nisu direktive, ukazuju u Udruzi vodiča Kvarnera navevši i kako vodičima također smeta i činjenica da nema dovoljno inspekcijskog nadzora.
– Općenito smatramo da se naša kulturna baština kao i naša struka trebaju bolje zaštiti, poručila je Volf Puž. Inače, nastojanja da se domaći vodiči zaštite, odnosno da se omogući ravnopravna situacija na tržišta za sve, podržao je nedavno i Mato Franković, gradonačelnik Dubrovnika.
Kako doznajemo, kvarnerski su vodiči na adrese čelnika lokalnih samouprava Rijeke i prstena, otoka i druge, u Turističke zajednice na području PGŽ-a, kao i neke kulturne institucije, poslali pisma u kojima pojašnjavaju u kakav ih neravnopravan položaj ubuduće stavlja novi Zakon, ako se on usvoji, te su ih neki već podržali u njihovim zahtjevima.
Spot u masliniku
Na mrežnoj stranici Udruge može se pogledati i zanimljiv spot o berbi maslina za koji je ideja nastala sasvim spontano.
– Kako smo svi povezani s vinarima, tako su neki od nas ujesen bili u berbi grožđa, no nekako se spontano javila ideja da bi bilo lijepo organizirati nešto i vezano za berbu maslina. I tako, riječ na riječ u grupi na Viberu, kolegica Karolina Tutić došla je na ideju da snimimo i spot.
Napravile smo scenarij, režiju, našli sponzore i ljude koji će nam pomoći da to stvarno izgleda dobro i, eto, u listopadu smo snimili spot o berbi maslina u Puntu na otoku Krku. Drago nam je što su tu ideju prepoznali sponzori kojima odsrca zahvaljujemo, prije svega Goranu Bonifačiću i masliniku Ulika, Branku Karabaiću i TZ-u Punat, Renati Vincek i TZ-u Kvarnera te Marini Punat.
Spot je snimljen s namjerom promoviranja tradicijskih aktivnosti našeg kraja u kojima bi i naši gosti mogli uživati. Moram reći da smo svi uživali taj dan, bilo je jako zabavno, ispričala nam je Volf Puž te tek dijelom otkrila kako je u planu još takvih zanimljivih projekata. Kreativnih ideja, doznajemo, nikad ne nedostaje.
Mijenjati test proporcionalnosti
Vodiči ukazuju i na to kako valja hitno mijenjati takozvani test proporcionalnosti. Kažu kako način pristupa ispunjavanja testu proporcionalnosti govori o krajnje neozbiljnom odnosu prema svim osobama koje obavljaju posao turističkog vodiča te izravno pune državni proračun.
Jedna od posljedica je i činjenica da Hrvatsku upravo zbog tog testa Austrija nije stavila na popis reguliranih država.