Eskalirao sukob Vijeća i RTL-a

Zull (RTL): Idemo u rat protiv Vijeća za elektroničke medije i imamo potporu premijera Milanovića

Siniša Pavić

To što su razgovarali predsjednik Uprave RTL-a i premijer njihova je osobna stvar. Ne doživljavamo to kao pritisak – kazao je predsjednik Vijeća Zdenko Ljevak



ZAGREB Predsjednik Uprave RTL Televizije Johanes Zull kazao je kako je bio kod premijera Zoran Milanovića i od njega dobio potporu u aktualnoj ‘bitci’ RTL-a s Vijećem za elektroničke medije. Vijeće, podsjetimo, kani, RTL-u makar privremeno oduzeti koncesiju jer ni nakon treće opomene nisu uskladila svoju programsku osnovu s koncesijskim ugovorom sukladno odredbama Zakona za elektroničke medije, a RTL se po cijenu gašenja ne kani povinuti odluci Vijeća jer su uvjereni da sve ove godine posluju u skladu sa zakonom samo je Vijeće promijenilo kriterije pa RTL tretira drugačije od drugih. Zbog svega će, kako reče novinarima Zull, početi rat za kojeg je RTL spreman poduzeti sve raspoložive pravne korake.  


 S RTL Televizije odaslali su i otvoreno pismo Vijeću za elektroničke medije. U njemu među ostalim i podsjećanje kako je je RTL direktni i indirektni poslodavac 500 zaposlenika, tvrtka koja je uložila više od 1,5 milijardi kuna u program od 2004. godine, te tvrtke koja je platila više od 270 milijuna kuna poreza, društvenih davanja i naknada.U pismu i pitanje zbog čega je RTL jedina televizijska postaja koja je dobila upozorenje da prevodi filmove. Tvrdnja da se Vijeće diskriminatorski odnosi prema RTL-u ilustrira se i naredbom Vijeća RTL-u da emisiju CSI pomakne na 21:00 sat ili kasnije, jer je neprimjerena za maloljetnike, makar su se emisije CSI prethodnih godina slobodno emitirale na HTV-u u svim terminima. Što se tiče osnovne zamjerke Vijeća vezano uz mizeran udio informativnog program u ukupunom programu, s RTL-a poručuju: »Mi emitiramo vrlo prepoznatljivu programsku shemu od početka emitiranja. Još uvijek emitiramo naše glavne informativne programe (RTL Danas, Vijesti, Vrijeme) i magazinske emisije (Exkluziv, Zvijezde Extra) kao što smo ih i onda emitirali. U 2005. godini ti su formati predstavljali 18%, a danas predstavljaju 17,1% našeg programa.«



Sve se to odigralo nakon sastanka predstavnika televizijskih nakladnika održanog u prostorijama Vijeća na temu problematika provođenja Zakona o elektroničkim medijima i razvoja postupka koregulacije na području elektroničkih medija. Sastanak važan, valjda prvi put skoro svi nakladnici za stolom. Donesen je i zaključak da s oformi radna skupina koja će donijeti model koregulacije, koji bi, primjerice riješio i potrebu za titlovanjem filmova iz regija. No, premda je sastanak dogovoren ranije, teško ga je bilo ne promatrati kroz prizmu odnosa RTL-a i Vijeća. 




– I na današnjem sastanku je izišlo na vidjelo da nije jasno kako se Zakon treba tumačiti – kazao je Zull tražeći od Vijeća da ne donosi nikakvu odluku dok se pravila ne utvrde koregulacijom. 


Predsjednik Vijeća Zdenko Ljevak je međutim kazao kako koregulacija neće djelovati retroaktivno. 


– Postojeći Zakon se poštivati mora. Koncesijski ugovori se poštivati moraju – rezolutan je bio Ljevak. 


Zull je istaknuo kako RTL poštuje zakon, ali Vijeće ne postupa jednako prema svim nakladnicima. Ljevak odgovara kako to nije istina te da mu nije jasno kako nakon prezentacije nadzora u 2011. godini Zull to može reći. Na upit je li teoretski moguće da hrvatski nakladnik dođe na njemačko tržište, pa kada ga regulator kazni otiđe po pomoć u Angele Merkel, Zull je kazao da je to moguće, ali da to nije osnovno pitanje. 


– Važno je da postoji neovisni regulator – kazao je Zull.


Znači li to da ovo Vijeće nije neovisno? Zull odgovara: »Da, imamo takav dojam!


Novinari primjećuju da su RTL i Vijeće u pat situaciji, gdje nitko ne želi popustiti ni za milimetar. Vijeće to ne priznaje. 


– Ovo nije tržnica. Ovo nije nagodba. Poštivanje zakona, to je jedino s čime se ovo Vijeće bavi i bavit će se – poručio je  Ljevak. 


Zull najavljuje kako će RTL televizija tražiti pravdu i na sudu. Tvrdi da im se nanosi šteta, da ih se neopravdano napada. 


– Prema tumačenju Zakona od Vijeća za elektroničke medije, svim komercijalnim nakladnicima bi trebalo oduzeti koncesiju – kazuje Zull. 


Ljevak, pak, ni nakon priznanja Johanesa Zull da je otišao po potporu premijeru ne misli da se politika u sve ovo upteljala. 


– Što se tiče Vijeća, nemamo informaciju da se politika upetljala. To što su razgovarali predsjednik Uprave RTL-a i premijer njihova je osobna stvar. Na doživljavamo to kao pritisak – kazao je Ljevak.Konačna odluka o (ne)kažnjavanju RTL-a mogla bi se dogoditi za nekih desetak dana.