Doznat ćemo deset novih finalista iako je čitavo glazbeno natjecanje u sjeni najavljenih prosvjeda
povezane vijesti
U finale Eurosonga 2024. godine iz prve polufinalne večeri plasirao se hrvatski predstavnik Baby Lasagna te predstavnici Srbije, Portugala, Slovenije, Ukrajine, Litve, Finske, Cipra, Irske i Luksemburga.
Večeras u 21:00 sati počinje druga polufinalna večer nakon koje ćemo doznati kojih će preostalih deset finalista odmjeriti glasovne mogućnosti u subotu tijekom velikog završetka Eurosonga 2024.
Natjecateljski dio večeri otvara Malta, a potom slijede Albanija, Grčka, Švicarska, Češka, Austrija, Danska, Armenija, Latvija, San Marino, Gruzija, Belgija, Estonija, Izrael, Norveška i Nizozemska.
Voditeljice su ponovno Petra Mede i Malin Åkerman, a nastupit će i preostale države iz “velike petorke” s direktnim plasmanom, Francuska, Španjolska i Italija.
Hrvatski gledatelji u drugoj polufinalnoj večeri ne glasaju, a za svoje favorite mogu glasati tek u finalnoj večeri u subotu 11. svibnja.
Baby Lasagna, Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Nemo i “razbijanje koda”
S posebnom pozornošću prati se predstavnik Švicarske, mladi glazbenik Nemo koji je “za petama” Baby Lasagni na eurovizijskim kladionicama. Iako se nastupom u prvoj polufinalnoj večeri kada je čitavu arenu bacio u delirij naš predstavnik pozicionirao kao favorit, švicarski ga predstavnik prati u poretku.
Nemo Mettler javnosti je poznat pod monoimenom Nemo i reper je, pjevač i bubnjar koji uz to svira violinu te klavir. Strani mediji uredno pišu da je svojom pjesmom “razbio kod” te da je spreman podijeliti svoju istinu na pozornicu.
Jedan je od prvih ne-binarnih natjecatelja koji će kročiti na eurovizijsku pozornicu, a cilj mu je ići još dalje od same pobjede. Naime, Nemo se nada da će poslužiti kao inspiracija svima onima koji tek trebaju doživjeti sami sebe – savršenima.
“Živimo u svijetu gdje je tendencija lijepljenja etiketa svemu: od ljudi do odjeće, od glazbe do filmova i imamo potrebu sve kategorizirati da bi imalo smisla.
Ali, što je smisao? I zašto bi išta imalo smisla? Zašto moramo stavljati u odvojene kutije sve što vidimo, čujemo i osjećamo?”, kazao je Nemo u jednom od brojnih intervjua.
Nemo, Foto: EBU
Prva pobjednica San Rema nakon deset godina
Posebno se istaknula i predstavnica Italije, Angelina Mango, što po otvorenosti i vrlo pristupačnom odnosu s obožavateljima, to i činjenicom da je prva žena koja je pobijedila na San Remu nakon deset godina.
Bio joj je to i prvo nastup na talijanskom izboru za pjesmu Eurovizije, a svoju će državu predstaviti s pjesmom “La Noia”.
Angelina Mango, Foto: EBU
Kontroverzni Izrael
Puno se prašine podiglo i oko Izraela, države koju predstavlja Eden Golan s pjesmom “Hurricane”. Pjevačica je karijeru započela još kao devetogodišnjakinja nastupajući na brojnim glazbenim natjecanjima, a bila je i glavni vokal u ženskome bendu.
Njezina je pjesma za ovogodišnji Eurosong bila predmet kontroverze jer se originalno zvala “October rain”, a nakon brojnih negativnih reakcija na stihove pjesme, izvođačica je naposljetku promijenila i naslov i riječi skladbe.
Najavljeni prosvjedi
U Švedskoj se osjeti podjela mišljenja oko ovogodišnjeg Eurosonga zbog toga što EBU nije izbacila Izrael s natjecanja unatoč brojnim otvorenim pismima ne samo švedskih već i svjetskih umjetnika te različitih organizacija.
Na brojnim privatnim stanovima u Malmöu izvješene su palestinske zastave, a diljem grada polijepljeni su letci koji pozivaju na bojkot natjecanja.
Prema pisanju CNN-a, šuška se o velikom pro-palestinskom prosvjedu koji bi se trebao dogoditi uoči same finalne večeri ove subote, 11. svibnja, te za kojeg se procjenjuje da će brojati oko 20 tisuća prosvjednika.
“Politika utječe na ovaj događaj s vremena na vrijeme, ali ove godine, prisutnost Izraela postala je toliki problem da smatram da će zasjeniti Eurosong”, kazao je za BBC Politics Paul Jordan, istraživač koji je radio u komunikacijskom timu organizacije Eurosonga od 2015. do 2018. godine.
Eric Saade uzburkao EurovizijuOrganizatori natjecanja za pjesmu Eurovizije ispričali su se nakon što je švedski pjevač prekršio zabranu političkih simbola noseći propalestinski šal dok je nastupao. Eric Saade otpjevao je pjesmu »Popular«, s kojom je predstavljao Švedsku na Euroviziji 2011., u uvodnom dijelu polufinalnog natjecanja u utorak navečer, i to je bio najkontroverzniji nastup večeri na kojoj je Hrvatska ušla u finale, ocjenjuje AFP. Cijelo je natjecanje donekle u sjeni sudjelovanja Izraela, koji se suočio s kritikama zbog humanitarnih uvjeta u Gazi u jeku rata protiv Hamasa. Saade, čiji je otac palestinskog podrijetla, na ruci je nosio palestinsku maramu. On je prije emisije upozorio da želi izraziti nekakav prosvjed protiv toga što je Izraelu dopušteno sudjelovanje. Švedska televizija SVT i glavni organizator Europska radiodifuzna unija, osudili su njegovu gestu. »Vrijedno je žaljenja što je svoje sudjelovanje iskoristio na ovaj način«, rekla je za AFP izvršna producentica SVT-a za natjecanje Ebba Adielsson. Drugi izvođači pozivali su na prekid vatre ili govorili protiv Izraela, ali im je rečeno da ne pokazuju političke poruke tijekom nastupa. Zbog sigurnosnih strahova, izraelskoj natjecateljici Eden Golan navodno je rečeno da ostane u svojoj hotelskoj sobi u Malmöu prije natjecanja u drugom polufinalu koji je na programu večeras. Očekuje se da će se u švedskom gradu održati prosvjedi koji će pozivati na isključenje Izraela.
|