Tematski TV program

Prvi domaći specijalizirani ICT TV program  – ICT BUSINESS TV

Vladimir Mrvoš

Dražen Tomić (desno) u razgovoru s gostom / Foto ICT

Dražen Tomić (desno) u razgovoru s gostom / Foto ICT

Prije devet godina ICTbusiness.info je nakon godinu dana od pokretanja portala pokrenuo TV emisiju ICTbusiness TV po kojoj se danas zove i TV kanal



Specijalizirani televizijski, odnosno tematski programi, zahvaljujući prvo satelitima, a danas IPTV i “android TV tehnologiji”, omogućuju ljubiteljima sporta, filmova, kulinarstva, avantura, glazbe, djeci sve dobi, pa i onim slobodnijih sadržaja, da uživaju u onim programima koji ih najviše zanimaju. Naravno, danas je i veliki broj stranih tematskih programa i lokaliziran na hrvatski jezik, ali je izuzetno mali broj takvih sadržaja koji su isključivo domaće TV produkcije. Odnedavno se u IPTV ponudi pojavio i prvi specijalizirani ICT TV program – ICTbusiness TV.


– Prva ICTbusiness TV emisija koja je nastala kao dodatak portalu ICTbusiness.info snimljena je 2014. godine na Mobile World Congressu u Barceloni i od tada do danas izašlo je 200 TV emisija koje prate lokalna, regionalna i svjetska događanja iz segmenta ICT svijeta. Nakon toga pratili smo sve velike domaće i međunarodne ICT skupove od kojih više nekih niti nema, kao što su Windaysi odnosno Microsoftova konferencija u Hrvatskoj, Combis konferencija, ali i svjetski sajmovi poput CeBIT-a u Hannoveru. Skoro 10 godina pratimo sajmove poput CES-a u Las Vegasu, MWC-a u Barceloni i IFA-e u Berlinu. Pratimo i druga događanja koja donose najnovije informacije o primjeni tehnologije u svim segmentima gospodarstva, objašnjava Dražen Tomić, glavni urednik ovog novog TV programa.


Više od 1.500 gostiju




 


Osim već navedenih 200 ICTbusiness TV emisija, na TV programu ICTbusiness TV moguće je pratiti i 35 novih tematskih sadržaja, odnosno emisija – ICT na TI. Dosad je u emisijama sudjelovalo više od 1.500 sudionika i gostiju u studiju, a osim u Hrvatskoj emisije su snimane u Barceloni, Las Vegasu, Berlinu, Hannoveru.


IT na Ti je nova emisija u produkciji ove televizije koja je krenula prije više od godinu dana i predstavlja studijski talk show o tehnologiji, primjeni tehnologije i novim trendovima. Emisija se snima u vlastitom studiju u produkciji Tomich Productionsa, objašnjava naš sugovornik, koji s ponosom ističe da je pojedine emisije osim u IPTV distribuciji mogu gledati i putem zemaljskog programa, pa se izlazi u susret onima koji nemaju paytv.ICTbusiness TV, ICT TV


– Trenutačno se obje TV emisije, i ICTbusiness TV i ICT na Ti emitiraju na desetak domaćih televizijskih “zemaljskih” postaja diljem Hrvatske, kao što su TV Nova, Kanal Ri, Jadran TV, Samoborska TV, Varaždinska TV, Trend TV, Libertas TV. ICTbusiness TV kanal koji nosi ime po istoimenoj TV emisiji može se gledati na svim domaćim najvažnijim IPTV platformama HT-ovu MAX TV-u, Iskon TV-u od Iskona, A1 TV-u od A1 Hrvatska i EON TV-u od Telemach Hrvatska te platformi Televio.hr, objašnjava Tomić koji za sada još ne razmišlja i o satelitskoj distribuciji programa.


 


Emisija za gaming


Na pitanje o budućnosti sadržaja, koji sada obiljuje profesionalnim ICT temama, najavljuju se i neki novi sadržaji.


– Uskoro planiramo izaći s još jednom televizijskom emisijom koja će, kako je planirano, biti vezana za gaming, a bit će je moguće gledati i na našem IPTV kanalu, a ponudit ćemo je i drugima koji već sada emitiraju naše TV emisije. Naravno, nećemo tu stati; planiraju se i drugi stalni ili povremeni sadržaji na našem IPTV kanalu, ali i širenje distribucije IPTV kanala i na druge platforme u Hrvatskoj, ali i regiji, kaže Tomić.


Koliko je težak posao pokrenuti tematski TV program u Hrvatskoj, Tomić objašnjava.


– Pokretanje IPTV kanala osim sadržaja koji danas čine vijesti s portala ICTbusiness.info i Gameperspectives.hr, našeg gaming portala te dvije TV emisije ICTbusiness TV i ICT na Ti zahtijevao je i vrlo kreativne i zabavne igre tehnologijom koja pokreće IPTV kanal na serverskom i distributivnom nivou. Pritom smo se morali koristiti i dodatnim znanjem kako bi cijeli sustav proradio, ali ga planiramo i proširiti. Ono što je za ove sustave zaista najvažnije je da rade 365 dana u godini 24 sata gotovo bez stajanja, zaključuje Tomić.