SVEČANO

Dvostruko slavlje na HRT-u: 33. rođendan emisije “Dobro jutro, Hrvatska” i 35 godina teleteksta

Ivana Kocijan

Proslava u studiju emisije "Dobro jutro, Hrvatska" / Foto HRT

Proslava u studiju emisije "Dobro jutro, Hrvatska" / Foto HRT

Teletekst i "Dobro jutro, Hrvatska" već su desetljećima konstante HRT-a



Teletekst i “Dobro jutro, Hrvatska” već su desetljećima konstante HRT-a, a danas su zajedno proslavili velike obljetnice.


Ekipa jedne od najgledanijih i najdugovječnijih mozaičnih emisija Hrvatske televizije “Dobro jutro, Hrvatska” proslavila je 33. rođendan u društvu sa slavljeničkom ekipom teleteksta HRT-a koji je danas obilježio 35. rođendan.


Tim su povodom u goste popularnom “Dobrom jutru” došli urednica teleteksta Jelena Lazarević, novinarka i bivša dnevna urednica teleteksta Sandra Mrđen te Renato Kunić, pomoćnik Glavnog ravnatelja HRT-a koji je bio jedan od pokretača teleteksta kao i emisije “Dobro jutro, Hrvatska”.


Gledateljima omiljeno mjesto




Svi zajedno prisjetili su se početaka – od prvih isječaka i pikseliziranih zaslona do današnje recepcije na digitalnim platformama. Teletekst HRT-a i danas je iznimno čitan zbog svoje brzine, pristupačnosti i aktualnosti.


Pod uredničkom palicom dnevne urednice emisije Ivane Štefelić voditelji Zlata Mück Sušec i Ognjen Golubić rođendansku su tortu rado podijelili s kolegama iz teleteksta u veselom slavljeničkom raspoloženju.


Sve je iza kamera nadgledala i iskusna urednica projekta najpopularnije jutarnje emisije u Hrvatskoj Larisa Banek.


I nakon 33 godine “Dobro jutro, Hrvatska” ostaje gledateljima omiljeno mjesto gdje se susreću najvažnije teme dana: od aktualnih političkih događaja i kulturnih događanja, preko sportskih uzbuđenja do poučnih životnih priča iz svih krajeva Lijepe Naše.



Kad je teletekst u pitanju, s HRT-a podsjećaju da je na današnji dan u eter pušten prvi TXT signal. Bilo je to tjedan dana prije održavanja Eurosonga u Zagrebu 28. travnja 1990.


Teletekst danas prati suvremene trendove tako da gledatelj na pametne telefone mogu preuzeti i mobilnu aplikaciju HRT Teletekst.


No dobre stare navike se ne mijenjaju, poručuje urednica teleteksta Jelena Lazarević.


– I danas, unatoč digitalnoj eri, teletekst zadržava svoje čitatelje. Pruža kratke, sažete i informativne vijesti bez ometajućih reklama, klikanja ili skrolanja.


Iako možda izgleda zastarjelo, ima u sebi čar jednostavnosti i pouzdanosti koja ga čini alternativom prenatrpanoj informativnoj ponudi modernih medija.


Za neke je to nostalgija, za druge navike, neki su ga zaboravili, neki ga nikada nisu ni upoznali, a mnogi ga i čitaju. I dalje 35 godina poslije, teletekst je i dalje tu, a misija je ista – hvala što ste bili uz nas svih tih godina, kaže Lazarević.


Internet prije interneta


Teletekst je bio svojevrsni “internet prije interneta”, a danas se emitira na sva četiri HTV-ova kanala i na 800 stranica nudi različite sadržaje kao što su vijesti iz Hrvatske, svijeta, Europske unije, gospodarstva, kulture i sporta, opširan radijski i TV raspored, detaljne informacije o programu, kulturni vodiči, zanimljivosti, servisne informacije.


Ima i informacije o vremenskoj prognozi, stranice koje se iznajmljuju vanjskim pružateljima sadržaja, a ostvarivao je i suradnju s teletekstom Radiotelevizije Slovenije.



Do 1994. godine teletekst je radio u suradnji s Večernjim listom, a od 1998. je dostupan i na internetu.


Nakon umirovljenja prvog urednika Veljka Ivekovića, urednici redakcije teleteksta bili su Silvana Radun Špehar, Danijela Petković, Marijan Nejašmić te Jelena Lazarević. Redakciju Weba i multimedije HRT-a u čijem sastavu je i teletekst danas vodi Ivana Božanić.


– Iako se teletekst često doživljava kao tehnologija prošlih vremena, njegova preglednost, sažetost i pouzdanost i dalje privlače vjernu publiku.


Danas funkcionira u sinergiji s modernim sustavima za upravljanje sadržajem, a dostupnost putem mobilnih aplikacija donosi mu novu razinu pristupačnosti.


Nastojimo zadržati najbolje iz tog tradicionalnog formata, istovremeno ga nadograđujući i povezujući s očekivanjima suvremenih korisnika – kroz integraciju s novim tehnologijama i digitalnim platformama, objašnjava Božanić.


Vrijedi istaknuti i da je putem stranica teleteksta za osobe oštećenog sluha 2007. započelo titlanje HRT-ovih informativnih emisija što je jedinstven projekt koji u Hrvatskoj ima jedino Hrvatska radiotelevizija.