SEDAMDESET I TREĆI PUT

Sutra u Teatru Ariston počinje tradicionalni festival talijanske kancone koji se održava još od 1951. godine

Sandy Uran

Sve je spremno za Sanremo



Utorak navečer prijenosom uživo na Rai 1 iz Teatra Ariston počinje renomirani Festival Sanremo, odnosno Festival talijanske pjesme, koji se održava od 1951. godine u ljetovalištu Sanremo. Prve godine pobjednica je bila Nilla Pizzi s pjesmom »Grazie dei fior« (»Hvala za cvijeće«).



Tri lokacije


Ove godine, nakon pandemijske sezone, u Teatru Ariston od 7. do 11. veljače predstavit će se 28 glazbenika, 22 pjevača i 6 pobjednika natjecanja Sanremo Giovani – Sanremo mladi.




Čast da vodi 73. izdanje festivala, koji je poznat diljem kugle zemaljske, pripala je voditelju i umjetničkom ravnatelju znanom kao Amadeus. Kao i prošle godine, jedna kategorija u kojoj će se natjecati znana je kao »Umjetnici«.


Amadeus će voditeljski mikrofon dijeliti s legendarnim Giannijem Morandijem, a suvoditeljice će biti i dvije dame: influencerica Chiara Ferragni u prvoj i finalnoj večeri, novinarka Francesca Fagnani u drugoj večeri, te rukometašica Paola Egonu u trećoj i glumica Chiara Francini u četvrtoj večeri.


Chiara Ferragni bit će jedna od suvoditeljica finalne večeri


Amadeus je proteklih dana javnosti pokazao kako izgleda scenografija za predstojeći festival koju potpisuju Gaetano i Maria Chiara Castelli.



“Ove smo godine za Sanremo odlučili »izgraditi« posebno nebo u duhu scenografske arhitekture”, izjavili su autori.


Kad je riječ o gostima, nastupit će grupa Black Eyed Peas, trio Morandi – Al Bano – Massimo Ranieri, grupa Pooh, Angelo Duro, Mahmood i Blanco, Maneskin, Gino Paoli, Depeche Mode.


Među gostima će biti Depeche Mode


Tijekom dana održavanja festivala bit će aktivne i dvije »paralelne« lokacije na kojima će nastupiti poznata imena talijanske glazbene scene. Na Trgu Colombo, nadomak Aristona, nastupit će Achille Lauro, Annalisa, Piero Pelù, La Rappresentante di Lista, Francesco Renga i Nek.


Druga lokacija bit će sponzorski kruzer na koji će se glazbeno ukrcati Salmo, Fedez, Guè i Takagi & Ketra.


Način glasovanja


Tijekom prve večeri bit će izvedeno pola pjesama, a glasovat će samo žiri (tiskani, televizijski, radijski i internetski). Druge večeri bit će izvedena druga polovica pjesama, a metoda glasovanja bit će ista kao prve večeri.


U četvrtak će glasovanje biti podijeljeno između televotinga (50 posto) i demoskopskog žirija (50 posto). U petak će nastupiti svi odabrani natjecatelji, uz posebnog gosta, a otpjevat će obradu nekog od prošlih hitova s festivala. Glasuju sva tri žirija.


U finalu također glasuju sva tri žirija, nakon čega se odabire pet finalista, što je novitet Sanrema 2023. U tom trenutku slijedi novo glasovanje od nule. O pobjedniku će odlučivati novinarski žiri, demoskopski žiri i glasovi gledatelja (33 posto, 33 posto i 34 posto). Pobjednik će predstavljati Italiju na Eurosongu u Liverpoolu.


Radio Rijeka – jedina hrvatska radiopostaja na festivalu


Jedna od najpopularnijih riječkih radijskih postaja, Radio Rijeka, jedina je hrvatska radijska postaja na renomiranom talijanskom festivalu – Sanremu. Kako doznajemo, samo pet radijskih postaja u Europi, izvan Apenina, bit će ove godine prisutno u Teatru Ariston u San Remu, gdje će se od 7. do 11. veljače održavati znameniti Festival talijanske kancone.


Jedna od njih je Radio Rijeka, ujedno jedina radijska postaja iz Hrvatske koja će uživo moći pratiti festival. Izvještaj realizira Albert Petrović, koji ovaj festival prati uživo skoro trideset godina, a moći ćete ga slušati u programu Radio Rijeke, za vrijeme trajanja festivala, svakodnevno između 14 i 15 sati.


Foto: Edi Prodan


Sanremo svake godine na pozornicu dovodi najveće zvijezde talijanske glazbene scene, a kao gosti se pojavljuju i najveće zvijezde svjetskog showbiznisa. Prošlogodišnji je finale gledalo čak 13,3 milijuna gledatelja, istaknuli su iz tima Radio Rijeke. Bio je to ujedno i povod za razgovor s Albertom Petrovićem, dobro znanim licem i glasom Radija Rijeke.


Od 1995. na Sanremu


Od početka karijere pratite Festival u Sanremu?


“Ma za Sanremo znam od rođenja, vaši stariji čitatelji će se sjetiti da se taj festival pratio nekad puno više i intenzivnije, a bogami i u doba moje mladosti. Sjećam se odlazaka u Milde osamdesetih, kad bi se za vrhunac raspoloženja puštao »L’Italiano – Lasciatemi cantare«. Ono što su klincima danas cajke i trap, to je nama bio Toto Cutugno, ali pretpostavljam da pod praćenjem mislite na javljanje na radiju.


To je počelo još dok sam bio honorarac 1995., i to iz čiste zezancije. U kantini tadašnji šef Glazbene redakcije – legendarni Đuza, onako u priči, rekao je – Evo, obećajem ti, sljedeće godine ideš u Sanremo… Onda je stao, razmislio i lupio šakom po stolu: Ma zapravo ideš ove godine…


Uzalud sam ga uvjeravao da je do početka još nekoliko dana, da je kasno sad… On je već bio u akciji, telefonirao, tražio akreditaciju, angažirao ljude, tako da sam se našao u Sanremu, a još nisam ni bio svjestan toga. Imao sam sreću da je ta 1995. bila jedna od onih godina koje danas zovu zlatnim dobom festivala. Trošile su se milijarde lira na strane goste, Madonna je tad stigla kao glavna zvijezda, Pippo Baudo je »spašavao« mladića koji se htio baciti s balkona u Aristonu, sve je prštalo od incidenata, tračeva, a ja sam trošio hrpe kovanica jer sam se javljao s telefonske govornice u press centru, pa se za svakog javljanja čulo – beeep, kad treba ubaciti novu…. Zanimljivo, i tada su govorili da Sanremo nije ono što je nekad bio, kao što govore već zadnjih tridesetak godina…”.


Bogato iskustvo


Unatoč iskustvu, koliko je praćenje tog festivala zahtjevno, treba se dobro pripremiti?


“Kad smo kod iskustva, uvijek pamtim što mi je rekla iskusna kolegica iz Zagreba Maja Sabolić prve godine: ‘Natrčat ćeš se, boljet će te noge i nećeš se naspavati, ali vidjet ćeš da se isplati’.


Ono što je karakteristično za festival jest da svaka večer traje maratonski – od 21 do iza ponoći, nekad do 1 ujutro, a finalna se večer produži s presicom do ranojutarnjih sati. Sjećam se da je jedne godine Benigni nastupio kao supergost i njegov je šou trajao sat i pol, unutar natjecateljske večeri! Pritom je sretna okolnost bila ta da preko dana nema nikakve aktivnosti prije podne.


Naravno, na toj dnevnoj presici svi nose sunčane naočale… Nekad su se svi tekstovi o festivalu objavljeni u medijima tog dana tiskali u press centru i spajali u jednu knjigu – tu je bilo nekoliko stotina stranica i to smo nakon večeri nosili u hotel za čitanje prije spavanja. Danas je, srećom, sve u aplikacijama”.


Što očekujete od ovogodišnjeg izdanja?


“Budući da nisam bio dvije godine, malo sam se i zaželio prijatelja, atmosfere i adrenalina. Prije dvije godine, 2021., festival je održan bez publike, a prošle godine uz rigorozna ograničenja i vjerojatno je to sve pogodovalo rekordnom rastu gledanosti.


Vidim po sastavu pjevača da se Talijani i dalje drže prokušanog recepta – malo veterana i puno mladih zvijezda. Na kladionicama najbolje stoji Marco Mengoni, kojeg možemo ubrojiti u superzvijezde, iza njega je mladi Ultimo, a treća je Giorgia, koja je, by the way, pobijedila baš te, moje prve, 1995. godine.


Ono u čemu već godinama festival oskudijeva su strani celebrityji. Najavljeni su ove godine Black Eyes Peas i OneRepublic, šuška se o Lady Gagi i o Britney Spears, a najviše je polemike izazvalo najavljeno uključenje Volodimira Zelenskog videolinkom finalne večeri. Pokrenuta je čak i peticija koja traži da se to otkaže jer krajnje desni i krajnje lijevi u Italiji očito ne dijele tako unisonu potporu Ukrajini”.


Neri per caso


Tko je od pjevača i bendova bio vaš favorit tijekom svih ovih godina?


“Teško mi je ovako na prvu izabrati, pa ću reći ono što mi je prvo palo na pamet, a to je oduševljenje kad su se u konkurenciji Nuove proposte pojavili Neri per caso. To je bilo nešto sasvim drukčije. Pobijedili su te godine s više od 50 posto glasova. Potom nevjerojatno duhoviti i zabavni Elio e le storie tese. Oni su neki križanac Leta 3 i Zabranjenog pušenja i svaki njihov nastup je potpuni urnebes.


Napravili su jedne godine pjesmu od samo jedne note – svojevrsnu parodiju na Jobima – i to je pravo glazbeno remek-djelo. A ako ćemo se uozbiljiti, tu je svakako Ron, dugogodišnji partner Lucia Dalle, koji je nakon njegove smrti otpjevao jednu zaboravljenu Dallinu baladu. E da, i ova prošlogodišnja pobjednica »Brividi-tu«, kad sam se kao rijetko kad složio s publikom…”.


Želite li još nešto naglasiti u kontekstu Festivala Sanremo?


“Možda samo objasniti ovu informaciju da će samo pet stranih radija biti u sali stampa (dvorani za press), i to u Casinu, mjestu s kojeg je 1951. godine krenuo festival. Svake godine je taj broj novinara rastao i u press sali je nastala takva gužva da su kolege doslovno sjedili jedan drugom u krilu. U


redno sam svake godine imao svoje mjesto, ali svaki put kad bih došao tamo, netko drugi bi sjedio na njemu i čovjek se jednostavno umori od dizanja ljudi i na kraju odustane, tako da donekle razumijem odluku RAI-a da drastično smanji broj stranih novinara. No, to se odnosi na spomenutu press sobu. Svi ostali će pratiti festival online i bit će im dostupne informacije. A ova četiri sretnika, koji će uz nas biti na licu mjesta, dolaze iz Francuske, Švicarske, Slovenije i Rumunjske”.


Sudionici ovogodišnjeg Sanrema

Anna Oxa – »Sali (Canto dell’anima)«


Ariete – »Mare di guai«


Articolo 31 – »Un bel viaggio«


Colapesce Dimartino – »Splash«


Colla Zio – »Non mi va«


Coma_Cose – »L’addio«


Elodie – »Due«


Gianluca Grignani – »Quando ti manca il fiato«


Gianmaria – »Mostro«


Giorgia – »Parole dette male«


I Cugini di Campagna – »Lettera 22«


Lazza – »Cenere«


LDA – »Se poi domani«


Leo Gassmann – »Terzo cuore«


Levante – »Vivo«


Madame – »Il bene nel male«


Mara Sattei – »Duemilaminuti«


Marco Mengoni – »Due vite«


Moda – »Lasciami«


Mr. Rain – »Supereroi«


Olly – »Polvere«


Paola & Chiara – »Furore«


Rosa Chemical – »Made in Italy«


Sethu – »Cause perse«


Shari – »Egoista«


Tananai – »Tango«


Ultimo – »Alba«Will – »Stupido«


Ana Oxa – petnaesti put


Veteranka Sanrema, Ana Oxa, ove će godine na festivalu nastupiti 15. put, a debitirala je davne 1978. godine izvevši skladbu »Un’emozione da poco«, (»Ništavna emocija«) u vrijeme kad je punk osvajao Europu. Svojim je performansom na ovom prestižnom festivalu uvela dozu alternative odjenuvši žensko odijelo s hlačama i lajbekom te kravatom na točkice, uskladivši pritom frizuru i šminku u duhu punk outfita.