Foto Reuters
povezane vijesti
Desetak budističkih redovnica izvodilo je udarce rukama i nogama, neke od njih vitlajući mačevima, dok su pokazivale svoje borilačke vještine pred stotinama raspoloženih dobronamjernika na dugo očekivanom ponovnom otvaranju njihova samostana u Nepalu.
Redovnice samostana Druk Amitabha na vrhu brda pokazale su snagu kako bi obilježile ponovno otvaranje ustanove pet godina nakon što je zbog pandemije covida-19 samostan morao zatvoriti vrata za javnost.
Kung fu redovnice, u dobi od 17 do 30 godina, članice su tisuću godina starog reda Drukpa, koja daje redovnicama jednak status kao i redovnicima i jedini je ženski red u patrijarhalnom budističkom monaškom sustavu.
Obično se od sestara očekuje da kuhaju i čiste te ne smiju prakticirati borilačke vještine. Ali Njegova Svetost Gyalwang Drukpa, redovnik koji je u tibetanskoj budističkoj hijerarhiji samo malo ispod Dalaj lame, angažirao je trenera kung fua da podučava sestre iz samostana Druka Amitabha kako bi poraslo njihovo samopouzdanje te kako bi razvile umijeće samoobrane.
Samostan je otvoren 2009. godine i danas okuplja 300 članica u dobi od šest do 54 godine.
“Mi se bavimo kung fuom kako bismo bile mentalno i tjelesno spremne, a cilj nam je promicati osnaživanje žena i ravnopravnost spolova,” rekla je 23-godišnja Jigme Jangchub Chosdon, časna sestra podrijetlom iz Ladakha u Indiji.
Časne sestre dolaze iz Butana, Indije i Nepala i sve treniraju kung fu, kinesku borilačku vještinu za samoobranu i snagu.
“Samopouzdanjem stečenim kung fuom, stvarno želim pomoći zajednici, mladim djevojkama da izgrade vlastitu snagu”, rekla je 24-godišnja Jigme Yangchen Gamo, sestra iz Ramechhapa u Nepalu.
Na internetskoj stranici samostana piše da spoj ravnopravnosti spolova, tjelesne snage i poštovanja prema svim živim bićima predstavlja povratak reda svojim “istinskim duhovnim korijenima”.
U prošlosti su časne sestre sudjelovale u dugim ekspedicijama pješice i biciklom na Himalaji kako bi prikupile novac za pomoć u katastrofama, kao i za promicale ekološki prihvatljiv način života.
Tridesetgodišnja Jigme Konchok Lhamo iz Indije rekla je da je njezin glavni cilj bio postići prosvjetljenje poput Bude, koji je utemeljio budizam prije 2600 godina.
“Ali za sada, budući da sam obična osoba… mislim da ću se više fokusirati na pomaganje drugima. Pomaganje drugima je naša religija”, rekla je.