Foto Igor Soban/PIXSELL
Legendarni britanski glazbenik sedmi je put nastupio u Lijepoj Našoj
povezane vijesti
Slavni engleski glazbenik Sting preksinoć je na dvosatnom nastupu u punoj Areni Zagreb nizao hit za hitom iz svoje 45 godina duge karijere, potvrdivši još jednom da je jedan od najvećih izvođača današnjice.
U skladu s nazivom aktualne turneje »My Songs«, zagrebačkoj publici ponudio je omiljene pjesme, klasike iz razdoblja s grupom Police i solističkog stvaralaštva, a ona ih je, nakon pandemijske stanke osobito željna velikih koncerata, spremno prihvatila, uz stalno pjevanje, aplauze i ovacije.
Bez predaha
Koncert je započeo snažno, pjesmom »Message in a Bottle«, pa nastavio hitovima »Englishman in New York« i »Every Little Thing She Does Is Magic«.
Uslijedio je dio posvećen novijim pjesmama, s albuma “The Bridge” – »If It’s Love«, »For Her Love«, »Rushing Water«, no ubrzo je nastavio, često i bez predaha, s najvećim hitovima, u ponešto novom ruhu, s neznatnim, ali dobrodošlim preinakama.
Bile su tu »If I Ever Lose My Faith in You«, »Fields of Gold«, »Spirits in the Material World«, »Brand New Day«, »Shape of My Heart«, »Walking on the Moon«, a na pjesmi »King of Pain« pridružio mu se sin Joe Sumner.
On je ranije, uz nekoliko pozdravnih riječi na hrvatskom jeziku, nastupio s polusatnim setom na električnoj gitari.
Pjesmu »So Lonely« Sting je izveo uz poseban dodatak, dio iz pjesme »No Woman, No Cry« Boba Marleyja, orijentalnim zvucima »Desert Rose« rasplesao je i tribine, a u završnici prvog dijela koncerta izveo svoj najveći hit »Every Breath You Take«.
Za bis je ostavio »Roxanne«, u osobito energičnoj izvedbi i jednakoj reakciji svojih obožavatelja, a za sam kraj laganiju »Fragile« kojom se i oprostio od posjetitelja koncerta, poručivši im da su bili odlični i da “ćemo se opet vidjeti”.
Svestrani umjetnik
Pravim imenom Gordon Matthew Thomas Sumner, Sting se rano počeo zanimati za glazbu, a dok je radio kao učitelj, svirao je i po jazz klubovima.
Tada je dobio nadimak na koji se danas isključivo odaziva – Sting (Žalac), prema žuto-crnom prugastom puloveru koji je nosio, a koji je podsjećao na pčelu.
Nakon što se 1977. godine preselio iz Newcastlea u London, sudjelovao je u osnivanju grupe Police, a sva njegova otvorenost prema različitoj glazbi došla je do izražaja osobito nakon što je polovinom 80-ih, na čuđenje mnogih, napustio grupu.
Nema žanra u kojem se s uspjehom nije okušao, od rocka, jazza, preko klasike, new-agea do world glazbe, što potvrđuje i činjenica da je uvršten na sve relevantne popise najboljih albuma, pjesama, skladatelja, rock umjetnika.
Čovjek je svestranih talenata, bio je glumac, borio se za ljudska prava i zaštitu prirode, strastveni je šahist, a već dugo prakticira i jogu koja je, vjeruje se, zaslužna što i sa 71 godinom odiše mladenačkim duhom i markantnim izgledom.
Ukupno je osvojio 17 Grammyja, objavio 20 studijskih albuma i prodao više od 100 milijuna ploča.
Zvijezda i profesionalac
Kada se sve to zbroji, nema sumnje da je publika u Areni, na Stingovom sedmom nastupu u Hrvatskoj, imala priliku pogledati veliku zvijezdu i profesionalca koji ne forsira veliki spektakl, već jednostavan i pomno osmišljen nastup u kojemu je najvažnija glazba.
Nastupio je u pratnji Dominica Millera na gitari, Josha Freesea na bubnjevima, Rufusa Millera na gitari, Kevona Webstera na klavijaturama, talentiranog 18-godišnjeg Shanea Sagera na usnoj harmonici te odličnih pratećih vokala Melisse Musique i Genea Noblea.