Ubojstvo Reene Virk

S nestrpljenjem očekivana serija “Ispod mosta” obrađuje jedan od najtraumatičnijih događaja kanadske povijesti

Marinko Krmpotić

Autorica knjige po kojoj je serija rađena, igrom slučaja je itekako bila uključena u sva tragična zbivanja vezana uz ta ubojstva



Više je razloga zbog kojih je s nestrpljenjem očekivana pojava odlične američko-kanadske TV serije, drame “Ispod mosta”.


Prije svega je to činjenica da serija obrađuje jedan od najtraumatičnijih događaja suvremene kanadske povijesti, brutalno i stravično ubojstvo tinejdžerke Reene Virk koju su 1997. godine u gradiću Saanichu smještenom u provinciji prirodom prekrasne kanadske države Britanske Kolumbije ubili njezini školski kolege.


Uz taj uvijek zanimljiv mamac zvan “rađeno po istinitom događaju”, pažnju je itekako privlačila i činjenica da je knjiga “Under the Bridge” napisana po tom događaju 2005. godine bila kanadski i američki te potom i svjetski hit, a da stvar bude bolja, autorica te knjige Rebecca Godfrey nije knjigu pisala istražujući, već je, igrom slučaja, itekako bila uključena u sva tragična zbivanja vezana uz ta ubojstva!




I kao da sve to nije dovoljno, Rebecca Godfrey umrla je od raka pluća 2022. godine, baš u trenucima kad je producentska i TV kuća Hulu počela pripreme za snimanje serije!


Naravno da je sve to itekako pobudilo zanimanje za ovu seriju koja odlično svjedoči o negativnostima suvremenog društva, posebno u svijetu mladih tinejdžera.



Osveta i smrt


Priča je ova – četrnaestogodišnja Reena Virk, najstarija kći indijskih useljenika u Kanadu, teško se – što zbog toga što je nešto korpulentnija, što zbog toga što je Indijka – uklapa u srednjoškolsku sredinu gradića u kojem živi.


U očajničkim nastojanjima da i ona bude među popularnima poveže se s potpuno krivom ekipom, točnije s tri djevojke kojima su uzor američki kriminalci i filmovi o mafiji.


Predvodi ih ljepuškasta, ali opaka Josephine Bell koju bezuvjetno slušaju povodljiva tamnoputa Dusty Pace i Kelly Ellard, kći mjesnih bogataša koja ima izražene odlike sociopata i praktično nije sposobna za normalane osjećaje.


U početku se Reena uspješno druži s njima, no kad počnu svađe i sukobi i kad Reena počne širiti tračeve, Jo se odluči osvetiti mladoj Indijki, a osveta završava mučnim premlaćivanjem nakon kojeg Reena umre, a počinitelji njezino tijelo bace ispod mosta.


Dok se sve to događa, u gradić koji je mjesto njenog odrastanja i mladosti vraća se autorica koja planira pisati knjigu o mladim djevojkama tog gradića, ali budući da odmah po njenom dolasku čuje kako je nestala jedna tinejdžerka, Rebecca odlučuje istražiti o čemu je riječ. Kad se koji dan nakon nestanka otkrije tijelo nesretne tinejdžerice, policija pokreće istragu koja u početku stoji u mjestu jer se većina mladih koji su svjedočili zločinu ili za njega čuli, boji reći istinu.


No, policija je uporna, kao i Rebecca Godfrey… I tako nastaje hit-knjiga koja je, eto, devetnaest godina kasnije pretočena u hit-seriju koju će sa zanimanjem pogledati mnogi.



Neprihvaćanje drukčijih


Iako je u srži priče neprihvaćanje drukčijih, ponuđenih osam epizoda ove serije na vrlo dojmljiv način svjedoči i o brojnim zastranjenjima mladih koje puno više od roditelja odgajaju mediji i filmovi koji kod većine njih nezrelih stvaraju potpuno pogrešnu sliku o svijetu pa tako u kanadskoj provinciji u tom gradiću manjem od, primjerice, Delnica, mladi formiraju dvije nasilničke grupe (jednu mušku, drugu žensku) po uzoru na njujorške ulične bande.


Usto svi oni slušaju gangsta rap (Notorius B.I.G.) i opsjednuti su bogatstvom do kojeg se dolazi nasiljem. Iako njihovo ponašanje djeluje komično, nasilje kojem su skloni nije nimalo bezazleno i završava tragedijom koju oni, dojam je, uopće i ne razumiju jer, je li, ubiti nekoga i nije ništa strašno, s obzirom na to da to stalno vide i na TV-u.


Isto je tako jako dobro obrađen već znan problem srednjoškolaca sjevernoameričkog kontinenta koji su izloženi suludim zahtjevima popularnosti pa se one koji nisu “in” smatra manje vrijednima i terorizira na najrazličitije načine.


Također je, ne samo kroz sudbinu nesretne Reene, već i lik policajke Cam koja je očigledno indijanskog podrijetla, progovoreno o mukama nacionalističke i rasne vrste, a iz niza zbivanja itekako su uočljivi generacijski sukobi i razlike, kao i neke od negativnosti provincijskog načina razmišljanja.



Izvrstan izbor glumaca


Velikom zanimanju za ovu TV seriju producenti su odgovorili i izvrsnim izborom glumaca pa je tako ulogu mlade policajke Cam Bentland dobila i odlično je odigrala Lily Gladstone, zvijezda velikog prošlogodišnjeg oskarovskog hita “Ubojice cvjetnog mjeseca” u kojem je za ulogu Mollie Kyle dobila Zlatni globus za najbolju glumicu.


Njezina interpretacija Cam, naizgled grube djevojke, posvojene u obitelj bijelaca (a ustvari silom otete od roditelja!) moćna je jer Gladstoneova u svakom trenutku pred kameru donosi taj osjećaj nepripadanja okolini koje očigledno rođenjem nije dio. Cam je, mada u manjoj mjeri, opterećena i svojim lezbijskim sklonostima koje, jer je sredina mala, treba sakrivati.


A njezina mladenačka velika ljubav baš je Rebecca Godfrey koju je također jako dobro odigrala druga mlada američka zvijezda Riley Keough, unuka Elvisa i Priscile Presley koja se proslavila u nekoliko filmova Stevena Soderberga (“The House That Jack Built”, “The Lodge”), zapaženu ulogu imala je i u Tarantinovom “Bilo jednom u Hollywoodu”, a za Zlatni globus nominirana je za uloge u serijama “The Girlfriend Experience” te “Daisy Jones & the Six”.


Keough je liku autorice knjige dala sve elemente koji čine lik uglavnom neodlučne i u osnovi nesigurne osobe koja želi dobro, ali je opterećena prošlošću i osjećajem krivice za smrt starijeg brata.



Sporedne uloge


Ostale su glumice svoj posao odradile dobro, ali su ipak u sjeni dviju spomenutih. Vritika Gupta jako je dobra kao nesretna Reena Virk, a ljepuškasta Chloe Guidry svom je liku Josephine Bell dala onu notu pokvarenosti potrebne za zlo, kao što je i Izzy G vrlo dobro odigrala bezosjećajnu i surovu tinejdžerku Kelly Ellard, dok je Aiyana Goodfellow kao Dusty Pace, tamnoputa neprilagođena tinejdžerka, svom liku uspješno ugradila elemente emocionalnosti koje je ipak čine boljom od njezinih prijateljica iz bande.


Svakako tu treba dodati i mladog američkog glumca Javona Waltona (“Euforia”, “Utopia”) koji glumi Warrena Glowatskog, mladića koji je sudjelovao u ubojstvu, ali se kasnije pokajao u tolikoj mjeri da se okrenuo dobrotvornom radu i pomaganju žrtvama nasilja, čime se bavi i danas.


Upravo njegova sudbina i njegov odabir gotovo da su jedino dobro što je proizašlo iz ove zaista mučne priče koja svjedoči o još jednoj besmislenoj i nepotrebnoj smrti i svijetu mladih.


I koju treba pogledati, koliko god mučna bila.


RAZLIKA IZMEĐU KNJIGE I FILMA

Iako nije dočekala premijeru serije, Rebecca Godfrey počela je, u društvu s prokušanom scenaristicom i glumicom Quinn Shephard, raditi na scenariju pri čemu je u odnosu na knjigu izvršila jednu veliku promjenu.


Naime, u knjizi ona događaj prikazuje s gledišta mladih vezanih uz zločin, a u TV seriji je uključila i svoj lik! Dakle, najbolje rješenje je – pročitati knjigu i pogledati TV seriju.