Foto: Marko Gracin
Glazbeni duo preksinoć je predstavio presjek višegodišnjeg stvaralaštva koje je ojačano suvremenim hrvatsko-talijanskim snagama
povezane vijesti
Riječki dvojac Alba&Leo nedavno je predstavio EP prvijenac »Adultish«. Kako glazbeno surađuju i nastupaju već godinama, Alba Nacinovich i Leo Škec zaokružili su svoja autorska strujanja u svježe eklektičnom albumu koji okuplja provjerena imena anglosaksonske glazbe. Koncertnom promocijom u Svečanoj dvorani Zajednice Talijana autorski duo u nedjelju je navečer predstavio presjek višegodišnjeg stvaralaštva koje je ojačano suvremenim hrvatsko-talijanskim snagama, kvintetom koji čine: Aldo Foško (nova snaga hrvatskog jazza, dobitnik nagrade Status i nominacije za Jazz&Off izvođača godine) na bas-klarinetu, basistica Rosa Brunello (Dee Dee Bridgewater) i bubnjar Marco D’Orlando (Francesco Bearzatti, Fabrizio Bosso).
Vrhunski suradnici
Kao zaljubljenici u glazbu uživo koji nikada ne odsviraju jednu stvar na isti način, Alba i Leo pustili su stvarima s izdanja »Adultish« vremena da poprime svoju konačnu formu koja se ostvarila u zvuku koji povezuje jazz improvizaciju s folk/pop i world music utjecajima. EP-u objavljenom u izdanju Aquarius Recordsa svoj dodir dao je i renomirani producent, fiddler i BBC-jev skladatelj Gerry Diver.
– Tijekom našeg boravka u Londonu kroz nastupe uživo došli smo u doticaj sa suvremenom folk scenom u kojoj se Gerry ističe kao renomirani inovativni producent. Poslali smo mu svoje demo snimke i u roku od pola sata, na naše veliko oduševljenje, stigao je odgovor da bi mu bilo zadovoljstvo raditi na ovako vrijednom i originalnom materijalu. S obzirom na to da je stalni suradnik Damona Albarna, predložio je Simona Tonga iz Gorillaz kao gosta što smatramo da je bio pun pogodak, objasnila je Alba.
Istražujući saturaciju vanjskim podražajima, utjecaj društvenih mreža, nametnute vizije »uspjeha« i »sreće« na svojstven način kompozicije s albuma istražuju »adultish«, odnosno »odrasnjikavo« stanje uma, predstavljajući kritiku suvremenosti u perspektivi nesputane umjetničke introspekcije.
– Vjerujem u katartičnu moć glazbe, vremena u kojim živimo nisu idilična, ali jedini način da se odupremo tami je da težimo svjetlu. Pjesme su nastale kroz duže razdoblje i svaka ima svoju genezu, od »A Little House With A Triangular Roof« koja je, naprimjer, bila balada mog srednjoškolskog metal benda Matriz, do »Won’t Be Back Soon« koja je nastala kompletno »a cappella«, za volanom, otkrila nam je Alba.
Prostor za improvizaciju
Probijajući žanrovska, ali i jezično-kulturološka ograničenja, »Adultish« kombinira utjecaje engleskog i talijanskog, no također i fiumanskog dijalekta. Kao što ističe Alba, velikog utjecaja na njezinu autorsku i slušateljsku personu imalo je i slušateljsko iskustvo odrastanja na glazbi klasičnih rock bendova kao što je Queen. Kao što pjesme Queena, spajajući različite elemente i utjecaje, vode na putovanje kroz povijest glazbe, na isti način improvizacija postaje esencijalnim principom rada glazbenog dua Alba&Leo.
– Uvijek u svojim projektima ostavljam prostora za improvizaciju jer smatram da ex tempore invencija pridonosi poseban žar i uzbuđenje glazbi. Improvizirana glazba je sličnija stvarnom životu, u kojem svakog jutra kad izađeš iz kuće, imaš okvirni plan, ali zapravo ne znaš što će sve dogoditi, koga ćeš sve sresti, koje ćeš razgovore voditi. Svi smo mi u velikoj mjeri zapravo jazzeri, dodala je glazbenica.
Album je ujedno predstavljen i u fizičkom, vinilnom izdanju, a i ta gesta na svojevrstan je način poziv na promišljanje svih nijansi suvremene stvarnosti koja nas okružuje.
– Obožavam glazbu sedamdesetih, ali pripadam generaciji koja je »propustila« vinil, što tom mediju daje gotovo mitološke konotacije. U vrijeme virtualizacije i površnog, pasivnog konzumiranja glazbe, smatram povratak vinila fantastičnom prilikom da čovjek uzme malo prostora i vremena da duboko uroni u glazbu, pa tako, u konačnici, u sebe, zaključila je Alba.