
Foto: JULIO FRANGEN
Najčuveniji prog i jazz rock klavijaturist ovih prostora prošle je godine koncertom proslavio punih šezdeset godina rada na rock sceni, a najbolji trenuci nastupa našli su se na albumu
povezane vijesti
Punih šezdeset godina rada na rock sceni u svibnju prošle godine koncertom u Petom Kupeu obilježio je Tihomir Pop Asanović, najčuveniji prog i jazz rock klavijaturist ovih prostora.
Na sreću ljubitelja te vrste glazbe, cijeli je taj nastup snimljen, a ponajbolji su trenuci odabrani i svoje su mjesto našli na albumu »Live concert at Peti Kupe with HRT« koji se ovog proljeća pojavio na svim bitnijim streaming servisima te, naravno, i kao vinil.
Zvjezdana ekipa
Album nudi čak 18 pjesama te sat i pol glazbe u kojoj se stapaju u, za kraj šezdesetih i sedamdesete godine prošlog stoljeća omiljeni, glazbeni izrazi kao što su funk, blues, soul, jazz i rock, pri čemu je uvijek naglasak na prog rock i jazz rock te pomalo eksperimentalnom pristupu, a to znači da se uz temeljnu glazbenu liniju uvijek mora naći prostora i vremena za improvizacije koje, rukovođeni melodijama kojima upravlja Asanović, izvode prateći glazbenici.
A za ovu priliku to je zaista zvjezdana ekipa koju čine Vlatko Stefanovski, Rambo Amadeus, Jovan Maljoković i Dragi Jelić, a uz njih jaku postavu pratećeg benda uz Asanovića na klavijaturama, čine Stela Šmit (vokal), Amir Gwirtzman (saksofon), Jani Moder i Martin Šac (gitare), Davor Črnigoj (bas gitara), Antun Profeta (bubnjevi), Ruben Horvat (trombon) i Igor Dorotić (truba).
Ova moćna ekipa »prošarala« je bogatom ostavštinom ovog vrhunskog klavijaturista, kako pjesmama s njegovih solističkih albuma, tako i onima koje je radio kao član brojnih sjajnih rock grupa (Time, YU pop selekcija, Septembar…), ali i nekoliko potpuno novih.
Foto: PRESS
Improvizacije
Album otvara funk zvukom obojen instrumental »Berlin I« u kojem već na početku imamo poigravanje jazz, funk i soul, blues te prog rock obrascima, a sva se ta pravila improvizacije i neobavezne (ali vrlo kvalitetne!) session svirke poštuju i u svim preostalim pjesmama pa samo treba birati što vam se više sviđa – rockerska »Poruka«, jazzy i bluesy feeling u »Dođi drugi put«, instrumental »Sand Deep«, »Treasure Island« uronjena u jazz plus pjevanje na engleskom, vrludavih improvizacija prepuna »Slobodna žena«, puna jazz i folk ozračja čemu itekako doprinosi gitara Vlatka Stefanovskog koja je još izraženija u moćnoj obradi makedonske narodne »Ludo momče Makedonče«.
U pjesmama »Od pakla do raja«, »Skakavac« i »Femme Fatale« pomaže mu Rambo Amadeus, a za sam kraj Asanović ostavlja svoje dvije poznate pjesme »Domovino moja« i »Majko zemljo« u izvedbi kojih u pojedinim dionicama sudjeluje i odlično raspoložena publika, da bi potom za završnu pjesmu albuma bila odabrana »Blues za prijatelja« u kojoj sudjeluju svi jaki gosti te zajedno kraju privode sjajan live album koji će glazbenim sladokuscima biti nezaobilazna poslastica.
Istaknuti instrumentalist i skladateljTihomir Pop Asanović istaknuti je hrvatski jazz-rock i fusion klavijaturist, virtuoz na Hammond orguljama i skladatelj. Rođen 16. studenog 1948. godine, tijekom 70-ih i ranih 80-ih bio je ključna figura na glazbenoj sceni bivše Jugoslavije, surađujući s mnogim renomiranim bendovima i glazbenicima, te nastupajući diljem svijeta. Sedamdesete godine 20. stoljeća bile su zlatno doba funka, jazza i progresivnog rocka, a jedna od ključnih figura bio je upravo Tihomir Pop Asanović. Glazbeno obrazovanje stekao je u Skoplju, gdje je završio srednju glazbenu školu, a već sa 16 godina počeo je nastupati s velikim plesnim orkestrom RTV-a Skoplje. U mladosti surađuje s velikim jazz vibrafonistom Boškom Petrovićem, s kojim nastupa na raznim jazz festivalima, a tijekom turneje 1973. godine u Istočnom Berlinu časopis Jazz Podium proglasio ga je četvrtim najboljim jazz orguljašem u Europi. Krajem 1971. pridružuje se grupi Time, koju su činili Dado Topić, Ratko Divjak, Vedran Božić, Mario Mavrin i Brane Lambert Živković, te s njima snima album »Time« 1972. godine. Nakon toga Janez Bončina poziva ga u grupu September, gdje su članovi bili Petar Ugrin, Čarli Novak, Braco Doblekar i Ratko Divjak. Istovremeno Tihomir Pop Asanović postaje član Jugoslavenske pop selekcije, benda sastavljenog od vrhunskih instrumentalista bivše SFRJ. Godine 1974. izdaje prvi solistički album »Majko Zemljo«, na kojem su pjevali Josipa Lisac, Nada Žgur, Doca Marolt, Dado Topić i Janez Bončina, a dvije godine kasnije, 1976., objavljuje drugi solistički album »Pop«, na kojem su pjesme napisane u suradnji s Dadom Topićem, a vokalne dionice izvode Zdenka Kovačiček i Janez Bončina. S grupom September snima dva albuma i tri singla. Nakon duže pauze Tihomir Pop Asanović se 2018. vraća na glazbenu scenu albumom »Povratak prvoj ljubavi«, na kojem mu gostuje izraelski jazz umjetnik Amir Gwirtzman. |