Teške riječi

Talijanski nadležni organi podigli optužnicu protiv Briana Molka zbog vrijeđanja premijerke Meloni

T.I.

Foto: Henry W. Laurisch/Wikimedia Commons

Foto: Henry W. Laurisch/Wikimedia Commons

Italiji se po tamošnjem kaznenom zakonu za klevetanje političara može dobiti novčana kazna, ali i kazna zatvora do tri godine za čime se u Italiji ipak rijetko poseže



Tamo negdje u ljeto 2023. britanski bend Moloko svirali su između ostalih na Sonic Park’s Stupinigi festivalu pored Torina i pobrinuli se da nastup ostane zapamćen. Ne, po glazbi, već skandalu kojeg je na „stranom“ terenu izazvao frontmen Brian Molko.


Naime, za vrijeme obraćanja publici između pjesama Molko je Giorgiju Meloni, bivšu neo-fašisticu koja je u međuvremenu ponešto revidirala političke stavove i postala prva premijerka Italije 2022. godine, nazvao, redom: „govnom, fašisticom i rasisticom“. S obzirom da se služi s više jezika, (uz engleski, francuskim, arapskim i talijanskim), talijanska publika ga je dobro razumjela, ali i sama premijerka.  Nije časila časa, pa ga je dala na sud, a tjedan dana kasnije državni tužitelji otvorili su istragu zbog sumnje na vrijeđanje „državnih institucija i dužnosnika“. U Italiji se po tamošnjem kaznenom zakonu za klevetanje političara može dobiti novčana kazna, ali i kazna zatvora do tri godine za čime se u Italiji ipak rijetko poseže. Još gore mogu proći oni koji vrijeđaju, kleveću ili prijete predsjedniku Republike. Takvi mogu biti osuđeni i do pet godina zatvora.


Uglavnom, državno odvjetništvo u Italiji završilo je nakon godinu i pol izvide protiv frontmena poznatog rock benda, i prema pisanju The Guardiana, podiglo jučer optužnicu protiv njega. Konkretno, to znači da će Brian Molko dobiti poziv na suđenje, no malo je vjerojatno da će se tamo i pojaviti, kao što je i malo vjerojatno da će mu talijanski sud odrezati kaznu zatvora u odsutnosti. Kao što to obično biva u ovakvim slučajevima, vjerojatno će ga „opaliti“  po džepu i to ne iznosom zbog kojeg Molko neće moći spavati. Naime, zakon predviđa da se umjesto zatvorske kazne za ovakva kaznena djela u Italiji plaća kazna do 5 tisuća eura.




Inače, ovo nije prvi put da se Meloni i njena bliža okolina ovako brane od difamacijskih epiteta kojima ih „časte“ politički protivnici. Prošle godine milanska novinarka platila je 5 tisuća eura kazne nakon što je osuđena na osnovu „tvita“ 2021. dok je Meloni još bila zastupnica u parlamentu. Nisu je osudili jer je dovela Meloni u korelaciju s Mussolinijem pomoću montirane fotografije, već zato jer se kasnije rugala njenoj visini.


Godinu prije, sud je kaznio Roberta Saviana novčanom kaznom jer je psovkom počastio Meloni u televizijskom intervjuu, komentirajući njemu neprihvatljiv stav prema migrantima. A Saviano nije bilo tko, riječ je o novinaru, piscu i borcu za ljudska prava koji se proslavio knjigom „Gomorra“ o talijanskoj mafiji, zbog koje otad je pod policijskom zaštitom zbog prijetnji iz talijanskog podzemlja.


Nadalje, ministar poljoprivrede u vladi Giorgie Meloni, a usput i muž njezine sestre, Francesco Lollobrigida, tužio je rimsku filozofkinju Donatellu Di Cesare jer je njegovu retoriku o riziku „etničke zamjene“ zbog niskog talijanskog nataliteta usporedila s rječnikom jednog „naci  gauleitera“. Sud je u ovom slučaju prošle godine odbacio tužbu. Protivnici najdesnije talijanske vlade od vremena Mussolinija tvrde da su ovakvi slučajevi zapravo orkestrirana taktika vlasti da utiša kritičke glasove talijanskih intelektualaca koji misle da Italija ide u krivom smjeru.


U slučaju Placeba, odnosno Briana Molka, The Guardian je pokušao dobiti komentar, no osoba zadužena za odnose javnošću rekla im je da komentara neće biti. Molko će očekivanu kaznu platiti u tišini. Što je imao reći, valjda je rekao u Torinu prije dvije godine.