Foto: Wikimedia Commons
Nije se vratio na Spotify jer je Joe Rogan otišao s njega, iako je to nekad bio njegov uvjet, već zato što Roganove emisije više nisu ekskluzivno na Spotifyju, već i na Appleovim i Amazonovim striming platformama
povezane vijesti
Legendarni kanadski roker Neil Young objavio je na svojoj web stranici da se njegova glazba vraća na najpopularniju platformu za strimanje glazbe Spotify. Svoju je glazbu povukao prije dvije godine ne zbog poslovnih uvjeta ili neslaganja, već zbog principa. Naime, zasmetalo ga je širenje dezinformacija o cijepljenju u COVID pandemiji na podcastima bazično glazbene platforme, odnosno konkretno onom Joea Rogana, koji je glavna podcast zvijezda Spotifyja. Stavio je pred Spotify ulatimatum u stilu „ili ja ili Rogan“.
Spotify je skupo platio Rogana za ekskluzivu njegovog showa, a ovaj je to vratio činjenicom da po epizodi ima preko deset milijuna slušatelja. Spotify se nije htio riješiti ove zlatne koke, pa se Young riješio njih. Osim Rogana, smetala ga je i niska rezolucija glazbe na Spotifyju, pa je tada utvrdio da je slušanje glazbe na toj platformi slično gledanju filma sa zrnatom slikom.
No, izgleda da i njegovi principi imaju limite. Naime, nije se vratio na Spotify jer je Rogan otišao s njega, iako je to nekad bio njegov uvjet, već zato što Roganove emisije više nisu ekskluzivno na Spotifyju, već i na Appleovim i Amazonovim striming platformama.
“Spotify, broj 1 striminga glazbe niske rezolucije na svijetu – Spotify gdje čujete manje kvalitete nego kako smo mi glazbenici snimili, sada će ponovno biti dom moje glazbe” – napisao je, očito ne u baš nekoj sreći, stari roker.
U čudnoj logici objasnio je da sad ne može povući svoju glazbu i s Applea i s Amazona zbog Rogana, pa je vraća na Spotify, sve pravdajući brigom za ljubitelje njegove glazbe. Neil Young je oduvijek osjetljiv na kvalitetu zvuka, rogoborio je davno protiv CD-a jer degradira zvuk u odnosu na original, odnosno gramofonsku ploču, kako onda neće protiv Spotifyja čija je kvaliteta striminga ipak daleko ispod visoke rezolucije.
No, ostaje pitanje, zašto – kad je tako principijelan – Neil Young jednostavno ne makne svoju glazbu sa svih platformi koje ne podržavaju visoku rezoluciju i ostavi je na onima koji je podržavaju kao što su Tidal i Qobuz. Nadalje, sva Youngova glazba je i dalje dostupna u fizičkim formatima koji ne pate od problema kvalitete zvuka, odnosno niske rezolucije.
Uostalom, Neilu Youngu novac više ne bi trebao biti važan, ako je u pitanju zarada od striminga. Njegova imovina procjenjuje se na čak 200 milijuna dolara, nakon što je nedavno prodao prava na polovicu svog glazbenog kataloga za 150 milijuna dolara. Čini se da je odgovor sakriven u staroj poslovici “koga ne možeš pobijediti, pridruži mu se”.