RECENZIJA

75. album legendarnog Willieja Nelsona je blistavi country dragulj kultnog country autora

Marinko Krmpotić

Foto: FACEBOOK

Foto: FACEBOOK

Riječ je o kolekciji od deset pjesama od kojih su četiri potpuno nove i dio su već znane suradnje Nelsona i Buddyja Canona



Još nam je jedan blistavi country dragulj darovao neumorni i vječni Willie Nelson, kultni američki country autor koji ne posustaje ni u svojoj 92. godini pa je nedavno pod nazivom »Border« objavio čak 75. studijski album.


Ovog je puta riječ o kolekciji od deset pjesama od kojih su čak četiri potpuno nove i dio su već znane suradnje Nelsona i Buddyja Canona.


Kantautorski štih


Najmoćnija i najljepša svakako je »Once Upon a Yesterday« kroz koju je na iznimno dojmljiv način progovoreno o prolaznosti vremena i svemu onome što je »jučer« bilo lijepo i divno, a sad predstavlja samo nostalgična i sjetna sjećanja.




Kroz dvije ljubavne, a to su »What If I’m Out of My Mind« i »Kiss Me When You’re Through«, Nelson i Cannon progovaraju o tipičnim ljubavnim razmiricama, uobičajenim svađama i mirenjima, a kroz sjajnu završnu »How Much Does It Cost« progovaraju o tome što je, ustvari, sloboda i kolika je njena cijena.


Zbog ove četiri pjesme ovaj album Willieja Nelsona ide u one njegove, nazovimo ih autorske, a iako ostalih šest pjesama nisu dio rada spomenutog dvojca, očigledno je da su odabrane prema njihovim sklonostima i životnoj filozofiji pa i time odgovaraju tom kantautorskom štihu cijelog albuma.


Tako uvodna i naslovna »The Border«, pjesma Rodneyja Crowella s njegovog albuma »Texas« iz 2019. godine, na dojmljiv način govori o životu pograničnog policajca uz granicu SAD-a i Meksika predočavajući kroz opori Nelsonov glas slušatelju svu težinu posla vezanog uz kontrolu granice koju ilegalno nastoje prijeći tisuće Meksikanaca i Južno Amerikanaca u pokušaju da pronađu bolji život.


»I Wrote This Song for You« divna je ljubavna pjesma (autori su Larry Cordle i Erin Enderlin), kao i »Nobody Knows Me Like You« (Mike Reid), a zajedno čine možda i najbolji trenutak ovog odličnog albuma.



Veličanje country glazbe


Dojmljiv je, naravno, Nelson i u pjesmama kojima veliča country glazbu poput »Hank’s Guitar« u kojoj slušamo priču o legendarnoj gitari i načinu života kultnog Hanka Williamsa, a još je bolja »Many a Long and Lonesome Highway« kroz koju su Rodney Crowell i Will Jennings još 1989. godine na sjajan način opisali život glazbenika koji iz dana u dan mijenjaju gradove i pozornice, a sve to Nelson je svojim neponovljivim glasom pretvorio u još jednu lutalačku country baladu.


Uz sve spomenute tu je i prpošno razigrana »Made in Texas«, posveta državi koju Nelson beskrajno voli, a sve skupa je s 35 minuta i 13 sekundi još jedna potvrda o tome kako je Willie Nelson definitivno jedan od najznačajnijih i nedvojbeno najdugovječnijih kantautora američke i svjetske country scene.