Plesna udruga

Ri Dance u utorak na KKL-u izvodi plesnu predstavu “Čipka”

Marko Dobrecović

Foto Andrej Radalj

Foto Andrej Radalj

Lajtmotivi tradicije obilovat će predstavom koja je, pet godina nakon premijerne izvedbe, obnovljena za ovu prigodu



Riječka plesna udruga Ri Dance u utorak će u sklopu Kastafskog kulturnog leta izvesti svoju plesnu predstavu „Čipka“ pri čemu će šesnaesteročlani ansambl pretvoriti Lokvinu u užurbano primorsko mjesto.


Lajtmotivi tradicije obilovat će predstavom koja je, pet godina nakon premijerne izvedbe, obnovljena za ovu prigodu. Predstava Čipka započinje u 21 sat na Trgu Lokvina, a ulaz za posjetitelje je slobodan.


– Uzet ću konop ribarske mreže, konac iz mirisne bijele plahte, zlatno vlakno izvezene pregače i nit svoje duše. Splest’ ću čipku svog života – ovdje gdje sam dijete, gdje sam doma, poruka je koja daje životnost likova iz predstave te kojom započinje prikaz njihova života u fiktivnom, ali vrlo vjerno prikazanom primorskom mjestu.




Plesna predstava Čipka udruge Ri Dance nastala je 2019. godine te je u tom razdoblju izvođena više puta diljem Hrvatske. Predstava je u svojim prvim izvedbama polučila uspjeh i interes, stoga su vrijedni članovi Ri Dancea, pet godina nakon, zasukali rukave kako bi ponovno ušli u ulogu različitih živopisnih stanovnika malog primorskog mjesta.


Predstava Čipka na emotivan i maštovit način osvješćuje osjećaj doma. Biranim plesnim pokretima, prigodnim kostimima i karakterističnim rekvizitima, koreografije predstave prikazuju niz situacija koje opisuju život unutar tradicionalnog primorskog kraja.


Povrh plesa i scenskog pokreta Dolores Bugarin, Larise Štefančić i Martine Laginja, cjelini dojma pridonijeli su tekst Andree Šikljan, glazbena obrada Aleksandra Valenčića i Petre Bugarin Puzović, scensko svjetlo Aleksandra Jovanovića te kostimografija Dolores Bugarin, Suzane Mužić, Pavle Pinezić i Jadranke Šegota.


– Predstava govori o vrijednostima i ljepotama koje se u današnje vrijeme nerijetko zaboravljaju. Njeguje osjećaj povezanosti unutar zajednice, ljepotu toplog međuljudskog odnosa i iskrene podrške. Cijeni i daje vrijednost teškom i mukotrpnom radu.


Ne zaboravlja tradiciju. Uživa u ugodnoj rutini. Veliča snagu golog kamena. Crpi ljekovitost bilja i punim plućima udiše miris mora.


Cilj predstave jest proizvesti osjećaj doma, stvoriti povezanost s našim zavičajem, potaknuti na njegovanje tradicije i njezinih vrijednosti, osvijestiti njegovu snagu i ljepotu te konačno, nadahnuti i pozvati publiku da zajedno s nama spletu čipku svoga života – jednako vrijednu, unikatnu i lijepu kao što je naš Primorski kraj, stoji u najavi predstave.