Nikša Bratoš i Gibonni 2000., Foto: Porin
Na prvoj dodjeli nastupalo je i Hladno pivo (koji su se posvađali oko toga koliko su zaista punk bend ako se nalaze u Kristalnoj dvorani)
povezane vijesti
Trideseta obljetnica Porina i više je nego dobar povod na prisjećanje kako je rođena najpoznatija hrvatska glazbena nagrada i kako su izgledale njezine prve dodjele.
Sad već davne 1994. grupa entuzijasta koju su činili Zrinko Tutić, Dražen Vrdoljak i Veljko Despot procijenila je da Hrvatskoj treba vlastita glazbena nagrada, događanje koje će okupiti tadašnju glazbenu kremu, ali i one koji sanjaju o velikim uspjesima.
Po uzoru na Grammy te su se godine upalila svjetla na pozornici Kristalne dvorane Hotela Kvarner u Opatiji i dočekala Olivera Dragojevića, Gibonnija, Prljavo kazalište, Radojku Šverko, ET, Neki to vole vruće, Hladno pivo (koji su se posvađali oko toga koliko su zaista punk bend ako se nalaze u toj dvorani) i druge.
Te godine Maja Blagdan dobila je Porin za Novog izvođača godine, Hitom godine i Pjesmom godine proglašena je »Cesarica«, Oliveru je pripao Porin za najbolju mušku vokalnu izvedbu, Radojki Šverko za žensku, Hladno pivo je imalo Najbolji album alternativne rock glazbe (»Džinovski«), a ET je otišao kući s Porinom za Najbolju grupu s vokalom.
Čast i priznanje
Nagrada koja je dobila ime prema operi Vatroslava Lisinskog bila je i ostala sinonim za hrvatsku glazbu, priznanje i čast. U toj je riječi cijela arhiva hrvatske glazbe od 1993. do danas.
Kategorije su se, prateći trendove na sceni, dodavale i mijenjale, pokušavalo se pronaći idealnu formulu za zastupljenost svih glazbenih autora, izvođača, producenata i stvarala arhiva pjesama, uspomena, fotografija. I više je nego zanimljivo vidjeti poznata imena sa svim vizualnim, modnim, glazbenim i inim izmjenama i izričajima tijekom godina.
Prvih 10 godina glazbene nagrade, koja je dočekana s oduševljenjem, obilježili su, na prvi pogled, Oliver, Gibonni, Prljavo kazalište (te su 1994. pred punom dvoranom izveli »Lupi petama«, a upravo je istoimeni album osvojio titulu Albuma godine), ET, Parni valjak, Josipa Lisac, Nina Badrić, Dino Dvornik, Tony Cetinski, Urban, Divas, Cubismo, Dado Topić, Darko Rundek, Pips, Chips & Videoclips, Songkillers, Arsen Dedić, Radojka Šverko, Gabi Novak, Giuliano, Marijan Ban (ovogodišnji dobitnik Porina za životno djelo), Let 3, Tedi Spalato, Jinxi, Dalmatino, Goran Bare…
Ovogodišnje dobitnike doznat ćemo 28. travnja, kad će biti održana jubilarna dodjela u Boćarskom domu u Zagrebu. Hoće li dobitnik Porina 2023. za Novog izvođača godine opravdati svoja očekivanja kao 1994. Maja Blagdan, koja je ponovo stala na Porinovu pozornicu 1997., kad je dobila nagradu za Najbolju žensku vokalnu izvedbu, za pjesmu »Sveta ljubav«.
Svjetske zvijezde
Danas je »Sveta ljubav« i dalje simbol devedesetih, kao i »Cesarica«, »Sve još miriše na nju«, »Da ti nisam bila dovoljna«, »Afrika«, »23. prosinac«, »S dlana Boga pala si«, »Sexy cool«, »Ako me nosiš na duši« te kasniji hitovi »Apokalipso«, »S vremena na vrijeme«, »Ministarstvo straha«, »Jugo«, »Činim pravu stvar«, »Godinama«, »Ruzinavi brod«, »Tamo gdje je sve po mom« i »Trag u beskraju«. To su sve Porinovi hitovi u prvih 10 godina.
Na dodjelama Porina se i prosvjedovalo, slalo poruke s pozornice, psovalo i skretalo pažnju. Ili na sebe ili na mir u svijetu. Bilo je i puno neopisivih i neprocjenjivih trenutaka među kojima je svakako i nastup Bena E. Kinga, koji je na svečanosti 1995. izveo svoj evergreen »Stand By Me«.
Na dodjelama glazbene nagrade Porin svjetske zvijezde nisu samo nastupale već i dobivale nagrade. Porinova arhiva ima tako vrijedne fotografije Micka Jaggera, Alicije Keys, Santane, Alanis Morissette i drugih s Porinovim kipićem u ruci.
Neka od imena, nažalost, nikad više nećemo vidjeti – Oliver Dragojević, Aki Rahimovski, Vice Vukov, Dino Dvornik, Arsen Dedić, Boško Petrović, Zdenko Runjić…