Večer je završena nastupom polaznika sedmomjesečne radionice, Foto: Vedran KARUZA
Iz projekta »Škola tradicijskog pjevanja – Zapjevajmo kako su nas učili za odrasle« nastao je priručnik za učenje tradicijskog pjevanja i Kurikulum, a sve je predstavljeno preksinoć u kastavskom Boćarskom domu »Slavko Stanić«
povezane vijesti
Obrazovanje odraslih jedna je od važnih europskih vrijednosti, a kastavska Udruga Kanat prepoznala je priliku i provela projekt u kojem učenje tradicijskog (klapskog) pjevanja ima glavnu riječ, odnosno notu!
Riječ je o projektu »Škola tradicijskog pjevanja – Zapjevajmo kako su nas učili za odrasle« koji se odvija u sklopu programa Erasmus+ koji je trajao 20 mjeseci, a posljednjih sedam bilo je najuzbudljivije – u tom je razdoblju organizirana radionica tradicijskog pjevanja u kojoj su sudjelovali zaljubljenici u klapsko pjevanje, bilo da se radi o stasalim pjevačima ili potpunim početnicima, jer je radionica bila otvorena za sve stupnjeve znanja.
Međunarodna nota
Rezultati projekta predstavljeni su preksinoć u kastavskom Boćarskom domu »Slavko Stanić«, a začetak, ciljeve i provedbu projekta prezentirao je predstavnik klape Kastav, Saša Matovina.
Matovina je ujedno član Udruge Kanat koja je voditelj ovog projekta, zajedno s još četiri partnerske europske zemlje. Ideja ovog projekta nastala je još prije nekoliko godina kada je udruga gostovala na satovima glazbene kulture lokalnih osnovnih škola prema školskom kurikulumu.
Ti su posjeti s vremenom stasali u dokumentarac koji ih je potaknuo na razmišljanje o nečemu većemu, namijenjenom i odraslima.
– Iz toga je nastao međunarodni projekt za odrasle koji se bave pjevanjem i koji bi se željeli baviti pjevanjem. Krenuli smo u istraživanje što je potrebno da bi taj projekt zaživio i imao smisla, što je iziskivalo angažiranost po pitanju metodičkog i didaktičkog pristupa čitavoj stvari.
Prvo je trebalo krenuti u izradu priručnika kurikuluma po kojem bi se temeljilo obrazovanje onih koji su zainteresirani, objasnio je Matovina.
Vrijedni entuzijasti
Tako je nastao Priručnik za učenje tradicijskog pjevanja i Kurikulum, izrada kojeg je bio jedan od planiranih rezultata projekta.
Međutim, Udruga Kanat ne bi mogla doći do ove točke bez svesrdne i kontinuirane pomoći grada Kastva, rekao je Matovina i riječ dao zamjeniku gradonačelnika Kastva Deanu Jurčiću, koji je čestitao svim sudionicima projekta koji provode lijepe projekte i prezentiraju lokalnu kulturu po čitavom svijetu.
– Za očuvanje običaja ne moramo brinuti dok imamo vrijednih entuzijasta i ljubitelja kulture i tradicije. To je nešto što je nama posebna vrednota i čast nam je što ih imamo u svojim sredinama, rekao je Jurčić.
Večer je završena nastupom polaznika sedmomjesečne radionice, popraćenim velikim pljeskom i glasnim ovacijama.