Foto: REUTERS
Glumila je u više od 30 filmova, uključivo "Moulin Rouge" iz 1952. te "Lili" 1953.
povezane vijesti
Urna s pepelom hollivudske filmske zvijezde Zse Zse Gabor, poznate po dijamantnom glamuru i brojnim brakovima, položena je u utorak u njezinu rodnom gradu Budimpešti pet godina poslije smrti.
Urna s pepelom položena je na groblju velikana u mađarskoj prijestolnici uz zvuke romskog orkestra i glumičino najdraže cvijeće, žute i ružičaste ruže.
Rođena kao Sari Gabor u bogatoj mađarskoj obitelji, glumica je postala Miss Mađarske 30-ih godina. Kako se bližio Drugi svjetski rat, zajedno sa sestrama emigrirala je u Sjedinjene Države ostavivši prvog supruga Burhana Belgea, turskog diplomata.
Posljednji suprug Zse Zse Gabor, Frederic Prinz von Anhalt, s kojim je bila u braku od 1986. sve do smrti 2016. kada je imala 99 godina, kazao je da je glumičina posljednja želja bila da bude pokopana u domovini.
Von Anhalt je tako uzeo urnu s tri četvrtine pepela pa ponio u Europu, ponajprije je putovao u London, zatim u Njemačku te konačno u Budimepštu iskoristivši blagodati popuštanja mjera u pandemiji koronavirusa.
Četvrtina pepela iz urne ostaje u Los Angelesu, objasnio je.
“Ona je bila prvoklasna, pa je zato na ovom putovanju imala vlastito sjedalo i putovnicu, sve. Bilo je to njezino posljednje putovanje, ona je uvijek putovala prvom klasom, imala svoj šampanjac, kavijar… A zatim smo stigli u Budimpeštu… To je bila njezina posljednja želja, zato što je u Budimpešti pokopan i njezin otac”, objasnio je pokojničin suprug.
Von Anhalt je rekao da je Gabor željela “slaviti život, a ne pogreb”.
Jozsef Gabor, rođak koji živi u Mađarskoj i s kojim je glumica bila bliska, ali nije bio pozvan na posljednji ispraćaj, rekao je da je za njega Zsa Zsa bila “Mađarica” u Sjedinjenim Državama.
“Puno je učinila za Mađare, za one koji su bježali 1956. nakon ustanka, ili tijekom epidemije polija, ali nije to davala na sva zvona”, rekao je.
Gabor je bila jedna od posljednjih zvijezda zlatnog doba Hollywooda. Glumila je u više od 30 filma, uključivo “Moulin Rouge” iz 1952. te “Lili” 1953. godine.