Foto: Milinković, Sučić
ABBA je poput ladice uspomena koje nikada ne blijede, baš kako su Agnetha, Frida, Benny i Björn zamislil
povezane vijesti
Prije točno 50 godina zahvaljujući pobjedi na Eurosongu svijet se upoznao s grupom ABBA, a odonda pa sve do danas skoro da nema osobe koja nije čula za pobjedničku pjesmu »Waterloo«. Agnetha Fältskog, Anni-Frid »Frida« Lyngstad, Benny Andersson i Björn Ulvaeus slavna su četvorka koja je od prijatelja pa do supružnika, okusila kakav je osjećaj uživati u svjetskoj slavi.
Priča o grupi ABBA, jednom od najpoznatijih europskih bendova započela je prije više od pet desetljeća u Švedskoj, a iako su svoje mikrofone umirovili i kostime permanentno spremili u naftalin, bez pretjerivanja može se reći da je ABBA jedna od najuspješnijih grupa u povijesti popularne glazbe.
Pjesme ove skandinavske četvorke radosno se pjevuše i dandanas, bez obzira na generacije.
Slavna četvorka
Kanonska priča
Ova, možemo reći i kanonska, glazbena priča vraća nas u 1966. godinu, kada se dogodilo sudbonosno upoznavanje jedne polovine ABBA-e, Björna Ulvaeusa i Bennyja Anderssona.
Björn je u to doba bio član popularne grupe Hootenanny Singers, dok je Benny »udarao« po klavijaturama megapopularne švedske grupe The Hep Stars.
Između njih dogodio se »klik«, a samo nekoliko tjedana kasnije napisali su svoju prvu zajedničku pjesmu. Tri godine kasnije upoznali su ženski dvojac koji će uskoro postati druga polovina ABBA-e, uspješne pjevačice Agnethu Fältskog i Anni-Frid Lyngstad. Osim što su počeli glazbeno surađivati, između parova se rodila i ljubav, a nekoliko godina kasnije i vjenčanje između Bjorna i Agnethe te Bennyja i Fride.
Romantiku po strani, novooformljena grupa, koja je tada nosila naziv Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid započela je s raznim glazbenim projektima, a u proljeće 1972. izbacili su pjesmu »People Need Love«.
Godinu kasnije četvorka je nastupila na švedskom izboru za Eurosong – Melodifestivalen, i to s pjesmom »Ring Ring«. Iako do velike pozornice nisu stigli, spomenuta pjesma i istoimeni album postali su hitovi te godine u Švedskoj, ali i u nekolicini europskih zemalja.
Tada je menadžer grupe Stig Anderson ukazao na nužnost promjene imena grupe i predložio jednostavan i pamtljiv naziv koji je ujedno bio i akronim njihovih imena: ABBA.
Grupa se 1974. ponovno okušala na Melodifestivalenu, ovoga puta s pjesmom »Waterloo«. Iako je Napoleona Waterloo koštao pobjede, za ABBA-u je bio pobjedonosan jer ih je upravo ova pjesma odvela sve do finala, a u konačnici i do maestralne pobjede na Eurosongu u Brightonu u Engleskoj.
Ubrzo nakon ovog povijesnog trijumfa, singl »Waterloo« zasjeo je na vrhove glazbenih ljestvica diljem Europe, a čak je dospio i među deset najboljih »preko bare«, u SAD-u. Uskoro je bend izdao i istoimeni album koji je također bio veliki hit.
U muzeju nije nedostajalo eksponata koji podsjećaju na uspjeh pjesme “Waterloo”
Pop fenomen
Dok su uživali u svim čarima koje sa sobom nosi titula pobjednika Eurosonga, grupa nije prestajala raditi na novim materijalima, a 1975. ABBA se trajno etablirala kao svjetski pop fenomen s novim hitovima »S.O.S.« i »Mamma Mia«, koji dolaze s njihovog trećeg albuma »ABBA«.
Oba singla postala su hitovi u Europi i Americi, a zanimljivo je da se »Mamma Mia« zadržala čak deset tjedana na prvom mjestu glazbenih ljestvica u Australiji. Narednih godina upravo će ondje zavladati prava ABBA groznica!
U narednim godinama popularnost grupe dosezala je sve veće razmjere, postajući polako, ali sigurno jednom od najpopularnijih grupa na svijetu. Novi album »Arrival« svjetlo dana ugledao je krajem 1976., a singl koji je »zarazio« kako Amerikance, tako i ostatak svijeta disko groznicom bio je »Dancing Queen«.
Na istoimenom albumu pronašli su se i dobro poznate stvari poput »Money, Money, Money« i »Knowing Me, Knowing You«. Nakon izdavanja albuma bend se zaputio na turneju po Europi i Australiji, a krajem 1977. objavljen je i film »ABBA – The Movie«, kao i novi album jednostavno nazvan »The Album«, s kojeg dolaze poznate pjesme kao što su »The Name Of The Game« i »Take A Chance On Me«.
Kraj ‘70-ih obilježio je album »Voulez-Vous« koji je ponovno bio ispunjen brojnim hitovima, no 1979. dogodio se još jedan značajan trenutak za bend; Björn i Agnetha obznanili su razvod, čvrsto tvrdeći da to neće utjecati na bend te da će nastaviti s radom bez obzira na to…
Mjuzikl Mamma Mia! posebno je interaktivno iskustvo
Finalna stanka
Istina, to nije označilo kraj ABBA-e, ali s marketinške strane, imidž benda s dva sretno zaljubljena i oženjena para bio je narušen. Početkom ‘80-ih bend se zaputio na turneju po Japanu što je za njihove fanove ujedno bila i posljednja prilika da uživo gledaju nastup famozne četvorke.
Ostatak godine radili su na snimanju novog albuma »Super Trouper«, a već iduće godine druga oženjena polovina ABBA-e, Anni-Frid i Benny, također se razvela.
Nakon izdavanja osmog po redu studijskog albuma »The Visitors«, činilo se da je ABBA pretrpjela sve što je mogla te je 1982. uslijedila, na žalost milijuna fanova diljem svijeta, stanka koja se pokazala finalnom.
Agnetha Fältskog nastavila je putem solo karijere prije nego se povukla iz očiju javnosti, dok je Anni-Frid Lyngstad izdala nekoliko solo albuma. Muški dvojac benda spojila je, uz ostale projekte, i zajednička ljubav prema mjuziklima pa su tako producirali mjuzikl »Mamma Mia« koji je debitirao 1999.
Mnogima dobro poznata filmska verzija s Meryl Streep, Pierceom Brosnanom i Colinom Firthom u glavnim ulogama, na velikim se platnima pojavila 2008. i ostvarila zaradu više od 600 milijuna dolara.
Deset godina kasnije uslijedio je i nastavak, »Mamma Mia! Here We Go Again«, a fanovi diljem svijeta drže palčeve da je šuškanje o trilogiji istina.
Odlična zABBAva u pop-up muzejuEurosong 2024. koji se održao u Malmöu uvelike je odao počast grupi ABBA brojnim događajima diljem grada, a jedno od najzanimljivijih bio je ABBA World muzej u kojem su objedinili muzej, mjuzikl »Mamma Mia!«, ABBA Voyage i »Mamma Mia! The Party«. U muzeju se mogla pratiti priča o slavnome bendu od vremena kada su njegovi članovi bili djeca pa sve do trenutka kada su se upoznali. Postavljene su replike mjesta njihova stanovanja i rada uključujući i neke osobne stvari, poput njihovih prepoznatljivih kostima i srebrne gitare s potpisima glazbenika. ABBA muzej originalno je otvoren u svibnju 2013. godine, a u razgovoru s kustosima doznajemo da ih je od tada posjetilo gotovo tri milijuna znatiželjnika te da svakog mjeseca stižu obožavatelji iz više od stotinu država. Posebno je izdvojen i poznati Dolce Gabbana Look koji evocira antičku Grčku bijelim haljinama i zlatnim detaljima. Jedno od najposjećenijih dijelova izložbe bila je replika seta mjuzikla gdje su posjetitelji mogli pozirati uz glazbenu pratnju istoimene pjesme. »Mamma Mia! The Party« najpoznatije je svjetsko kazališno iskustvo uživanja u hrani i glazbi, praćeno bezvremenskim hitom. Set smješten na otoku Skopelos u taverni koju vodi Nikova obitelj, uživa se uz četiri slijeda grčke večere i potpunu romantiku praćenu plesom. |
Glazba koja živi vječno
Iako otad više nisu zajedno nastupali, na radost mnogih fanova, 40 godina nakon pauze osvanuo je novi album nazvan »Voyage« popraćen koncertom njihovih avatara (zgodno nazvanih ABBA-tara) u specijalno za tu svrhu izgrađenom Olimpijskom parku Kraljice Elizabete u Londonu.
»Zanimljiva nam je bila ideja da možemo biti na pozornici, a da zapravo uopće nismo tamo«, kazao je Andersson u jednom od intervjua. Glavni singl s albuma, »I Still Have Faith in You«, osigurao je grupi prvu nominaciju za Grammy, a Fältskog je u to vrijeme kazala da će to vrlo vjerojatno biti posljednji zajednički impuls benda.
Kako bilo, ABBA kao da nikada zapravo nije niti doživjela svoj kraj jer je to ona vrsta glazbe koja će živjeti vječno i koja će se pjevušiti sa 7 i 77 godina, a čiji se tekstovi znaju kao da su programirani u našem umu.
Drugim riječima, ABBA je poput ladice uspomena koje nikada ne blijede, baš kako su Agnetha, Frida, Benny i Björn zamislili.
Pet zABBAvnih činjenica1. Iako je naziv grupe složen kao akronim, za njegovo korištenje morali su isposlovati dopuštenje od istoimene švedske tvrtke za proizvodnju ribljih konzervi. Srećom, to im je pošlo za rukom, jer su alternative bile Alibaba, FABB i BABA. 2. Jednom prilikom, kada su u Rusiji nastupali tijekom Hladnog rata, bili su plaćeni u sirovoj nafti! Možda su pri dogovorima trebali otpjevati »Money, Money, Money«? 3. Njihovi ekstravagantni kostimi u kojima su nastupali zapravo su služili kao porezni odbitak! Naime, prema švedskom zakonu, odjeća se odbijala od poreza ako njezini vlasnici mogu dokazati da se ne koristi u svrhu svakodnevnog nošenja. Zgodna ušteda! 4. U Australiji je ABBA uživala ekstremnu popularnost. Poseban program o grupi je na australskoj televiziji 1976. privukao više gledatelja nego slijetanje na Mjesec 1969. godine! Specijalni program »The Best of ABBA« je stoga morao biti emitiran četiri puta. 5. Godine 2000. američko-britanski konzorcij ponudio je grupi milijardu dolara ne bi li se ponovno okupili i odradili sto koncerata, ali ABBA je tu ponudu odbila. »Jednostavno nema motivacije za ponovno okupljanje. Novac nije faktor i voljeli bismo da nas ljudi zapamte kakvi smo bili«, istaknuo je u jednom od intervjua Benny Andersson. |
Vladimir Vujnović: ‘S ABBA-om sam išao na izlet u London’
Posjet Švedskoj i priča o 50. godišnjici maestralne pobjede grupe ABBA s pjesmom »Waterloo« ne bi bila potpuna bez osvrta Riječanina Vladimira Vujnovića, rukometnog suca koji je kao mladi novinar upoznao mnoštvo zvijezda. Iako je 1974. u Englesku na Eurosong išao s ekipom snimatelja i fotoreportera zbog grupe Korni, ABBA i slavna četvorka ostali su mu u posebno lijepom sjećanju.
– Festival Eurosong u to je doba glazbena manifestacija znatno različitija od ove danas. Bilo je tu popa, rocka, balada, šlagera… Bila je to manifestacija koja je plijenila pažnju, a cilj je bio napraviti što veći utisak, započeo je Vujnović priču o tome kako je zapravo upoznao grupu i stvorio uspomene za čitav život.
– Stjecajem okolnosti upoznao sam menadžera grupe ABBA, Stiga Andersona, dobar neki čovjek koji mi je stalno govorio da će ABBA pobijediti. Govorio mi je da se kladim na grupu, omjer je bio 1 prema 7. Naravno da ga nisam poslušao!, otkriva.
Tako je Vujnović upoznao četvorku s kojom se nastavio družiti, odlaziti u klubove i na razne prijeme.
– Otišli smo zajedno na izlet u London. Čudno danas zvuči kada kažeš da je grupa ABBA tada išla na izlet u London vlakom, koji se usput pokvario, pa smo morali stopirati, ispričao nam je te se prisjetio oduševljenja publike njihovom pjevnom pjesmom. ABBA je tada pobijedila i započela jednu, Vujnovićevim riječima »prekrasnu svjetsku karijeru«.
U razgovoru nam je ispričao i da ga je ovogodišnji Eurosong zbog broja policije uvelike podsjetio na onaj u Brightonu koji se održavao usred problema s IRA-om zbog čega je grad bio pod tolikom opsadom sigurnosnih snaga da su čak i tenkovi bili na ulicama.
»Eurosong je na neki način odskočna daska, ali to je – industrija!«, zaključuje Vujnović.
Vladimir Vujnović