SOUTH FROM HERE

Novi nosač zvuka Nathaniela Rateliffa i grupe The Night Sweat prava je glazbena poslastica

Marinko Krmpotić

Foto: Facebook

Foto: Facebook

Rateliff je, kao i obično, bespoštedno i krajnje iskren



U jedanaest godina suradnje grupe Night Sweats i Nathaniela Rateliffa, sjajnog američkog kantautora, stvorena su četiri po svim mjerilima iznimno kvalitetna abuma, a ovaj zadnji pod nazivom »South of Here« po mnogima je i najbolji.


Iznimno dojmljiv hrapavi vokal Rateliffa, odlični tekstovi i sjajna pratnja grupe koja suvereno koristi soul, folk, južnjački rock, americanu, gospel i blues stvaraju i od ovog albuma poslasticu za sve koji vole spomenute glazbene izraze, kao i klasičan američki kantautorski pristup glazbi.


Krajnje iskren


Rateliff je, kao i obično, bespoštedno i krajnje iskren, pa kroz svoje stihove progovara istodobno i o odrastanju, ali i dolasku starosti, o mučnim traženjima izlaska iz samoće, ali i sreći zbog obiteljskog života, mukama raspada veza, ali i ljepoti onih uspješnih trenutaka.




Sve te dojmljive ispovijedi ukrašene su sjajnim kombinacijama gitara, puhačke, gudačke i ritam-sekcije, a sve ostvareno zaziva autore kao što su Bruce Springsteen, Mumford and Sons, Bleachers, Van Morrison…


– Ovaj je album pogled na moje osobne borbe s tjeskobama i nesigurnostima, ali istodobno i priča o mom životu. Producent Brad Cook ohrabrio me da prihvatim odgovornost i progovorim o osobnom životu. Pjesme ovog albuma nastale su u sobi pri radu s mojim prijateljima. Nadam se da će svakom slušatelju pružiti mogućnost da i sam bolje shvati i nadvlada i svoje muke i probleme, rekao je Rateliff u povodu objavljivanja ovog albuma.


Potvrda ovih njegovih riječi osjeti se u svakom trenutku ovog sjajnog albuma pri čemu je većina pjesama glazbeno vezana uz vrlo uspješan spoj southern rocka i soula s trunčicama country zvuka.



Ljepota života


Predivna »Heartless« kroz zanosne gitare i srednje brzi ritam govori o mukama i ljepotama odrastanju, raskidu s djetinjstvom i privikavanju na teže i ružnije stvari u životu, a sve je to iskazano kroz iznimno pozitivno i ugodno glazbeno ozračje prepuno ritma i melodioznosti čime se šalje i poruka o, usprkos svim problemima, ljepoti života.


Gotovo iste odrednice vrijede za također vrlo dojmljivu »Remember I was a Dancer«, bjelačkim soulom i trunčicama gospela obojenu samoispovijest o načinima na koje možeš poboljšati sebe. Ništa slabija »Get Used to the Night« stupa tekstom na teren prolaznosti i sve uočljivijih dana starosti o čemu se pjeva i svira kroz sjajno soul ozračje s divnom pratnjom gitare i puhačke sekcije. Naslovna »South of Here« nostalgično je kroz country/soul baladu prisjećanje na mladost i zavičaj s, na trenutke gorkim, osvrtima na lutalački život glazbenika koji Rateliffu, kao prilično introvertiranoj osobi, baš i ne odgovara.


»Everybody Wants Something« vrhunski je lagani southern rock o odrastanju i traženju onog što želiš i o načinu da to ostvariš, »Center of Me« akustična je ispovijedna balada o pitanjima smisla života, a soul puhačkom sekcijom bogata »Cars in Desert« donosi gorko-slatke sličice iz zajedničkog života para koji se istodobno, kako to i biva, voli i svađa.


Brže pjesme


Uz ovaj svemir iznimno ugodnog i melodioznog zvukovlja Rateliff i društvo u četiri su pjesme i nešto brži. Uvodna »David and Goliath«, mala himna svim podcijenjenima, kao i »I Would Like to Heal«, nose u sebi elemente vodviljskog i rock teatralnog pristupa temi s puno piana pa su poredbe s autorima kao što su Gilbert O Sullivan i Harry Nillson neizostavne.


Ljubitelji žešćeg pristupa najzadovoljniji će biti završnim trenucima albuma. »Call Me (Whatever You Like«) je rokerski osvrt na vjernosti i prijateljstvo u teškim trenucima, a »Time Makes Fools Of Us All«, možda i najboji trenutak abuma, na energičan i duhovit način obrađuje temu prolaznosti i činjenice kako nam, na kraju, vrijeme uvijek pokaže koliko smo krhki i prolazni.


Sve u svemu »South of Here« jedan je od najboljih, najpozitivnijih i najugodnijih albuma dosadašnjeg dijela ove godine. Istodobno je i potvrda činjenica da je Rateliff nakon nekoliko pratećih sastava (Born in the Flood, The Wheel) baš u sjajnoj ekipi The Night Sweats pronašao najbolju moguću pratnju za glazbeno oblikovanje svojih emocija i stavova.