Recenzija

Njemačka serija »Udahni, izdahni, ubij« crnohumorni je spoj samopomoći i trilera

Marinko Krmpotić

Foto: Netflix

Foto: Netflix

Nastala prema istoimenom romanu



Spoj crnog humora – ma, bilo kakvog humora – i njemačkog mentaliteta nekako je teško zamisliv. No, ne i nemoguć. Potvrdio je to 2019. godine ugledni njemački odvjetnik Karsten Dusse napisavši sjajan crnohumorni roman »Udahni, izdahni, ubij« (»Achtsam Morden«). Tri godine potom taj je roman pod navedenim nazivom doživio objavljivanje i prijevod na hrvatski jezik, a dvije godine kasnije, dakle krajem 2024. godine, Netflix ga je ponudio kao dojmljivu TV seriju pod imenom »Murder Mindfully« ili na hrvatskom – »Udahni, izdahni, ubij«.


Književni i TV hit


Od ova tri naslova nekako je najbolji baš ovaj hrvatski jer je kroz njega uspješno izražena i jedna od temeljnih ideja romana – crnohumorni spoj self help i triler literature! Naravno, i knjiga (koja je doživjela prijevode na dvadesetak jezika) i TV serija koja ide u red najgledanijih »zazivaju« nastavak koji se u slučaju knjige već i dogodio, a nedugo po početku emitiranja iz Netflixa su najavili i drugu sezonu serije pri čemu će se »dvojka« temeljiti na drugoj knjizi Dusseovog miniserijala, romanu »Dijete u meni želi osvetu« koji se, opet u prijevodu Dalibora Jolera i nakladi zagrebačkog Znanja, upravo pojavio u hrvatskim knjižarama i knjižnicama.


No, o čemu je riječ u ovom književnom i TV hitu? Glavni je lik ovog otkvačenog crnjaka Björn Diemel, uspješan i imućan odvjetnik specijaliziran za kazneno pravo, suprug lijepe Katharine i otac divne četverogodišnje Emily.




Njih troje živi u elitnom dijelu Berlina i izvana sve izgleda divno i bajno. Nažalost, nije. Njihov je brak pred raspadom i to ponajprije stoga što Björn radi od jutra do mraka, a da stvar bude gora, njegov je odlično plaćen posao vezan uz klijenta Dragana, ozloglašenog kriminalca koji beskrupulozno zarađuje na prostituciji, kocki, iznudama, trgovini oružjem i ljudima…


Sve te krajnje nemoralne aktivnosti Björn pokriva svojim nedvojbenim poznavanjem zakona čime je u niz navrata od zatvora spasio balkanskog surovog kriminalca. Sve to Katharinu čini nesretnom i onda od supruga traži da se promijeni i to tako što od njega zahtijeva da krene na tečajeve tzv. usredotočene svjesnosti koje vodi Joschka Breitner, »guru« koji je već mnogima pomogao svojim self help analizama i uputama. Björn prihvaća, ne zato što u to vjeruje, već da udovolji ženi. No, već prvi susret s Breitnerom pokazuje mu kako »tu nešto ima«.


Slušajući savjete svog »trenera« te čitajući njegovu knjigu, Bjorn se zaista počinje mijenjati – poboljšavaju se odnosi sa ženom, sve više vremena provodi s kćeri… No, ne lezi vraže. Baš u trenutku kad mu se činilo da sve kreće prema obalama sreće, njegov klijent kamerom je snimljen pri izvođenju vrlo brutalnog ubojstva. Dragan uspijeva pobjeći policiji, a od Björna traži da ga iz cijele priče izvuče, a ako to nije u stanju – ubit će ga.



Foto: Netflix

Kvalitetna podjela uloga


Björn zna da su dokazi takvi da Dragana ne može spasiti nitko. Isto tako zna da će Dragan ostvariti svoje prijetnje, odnosno ubiti ga. U toj bezizlaznoj situaciji Björn odlučuje početi se ponašati po savjetima Joschke Breitnera i njegove knjige »Usporavanje u pretjecajnoj traci – Usredotočena svjesnost za menadžere«. Drugim riječima Björn počinje self help savjete koristiti da bi se izvukao iz nevolja, a to znači i – ubijati! Kako, koga i zašto ipak vam nećemo otkriti, ali crnohumorna je zabava zagarantirana, kako u knjizi, tako i u TV seriji čijih osam epizoda potpisuju znani njemački režiseri Boris Kunz, Martina Plura i Max Zähle.


Vrlo je kvalitetna i podjela uloga pri čemu je, logično, najviše svjetala reflektora privukao Tom Schilling koji vrlo dobro portretira lik inteligentnog, ali nasilju nesklonog advokata Björna Diemela koji će, jer je na to natjeran, s vremenom početi rukovoditi dvije opake i opasne krimi organizacije.


Odmah do njega je Murathan Muslu koji je sjajno oživotvorio lik Sasche, kriminalca s dušom koji s guštom vodi dječji vrtić! Karikaturalno, ali vrlo uspješno, lik nervoznog mafijaškog grubijana Tonija odigrao je Marc Hosemann, a unatoč kratkotrajnom pojavljivanju impresivan je Sascha Alexander Geršak kao Dragan Sergowicz, mafijaški šef i glavni Björnov klijent.


Zbog temeljnih okvira ove priče ženski su likovi u ovoj TV seriji u drugom planu, ali su i glumice dobro odradile svoj posao, posebno mala Pamuk Pilavci koja glumi kćer Björna i Katharine koju igra austrijska glumica Emily Cox, dok je u ulozi bivše Björnove ljubavi, policijske inspektorice Nicole, vrlo dobra Britta Hammelstein.



Foto: Netflix

Nesvakidašnja priča


Sve u svemu, ako se želite opustiti uz zaista nesvakidašnju triler priču iz svijeta pravničkih i mafijaških krugova, nemojte propustiti pogledati »Murder Mindfully« ili pročitati »Udahni, izdahni, ubij!«. Dusse u svom romanu te spomenuta režiserska trojka u osmodijelnoj TV seriji, uspješno su izbrisali žanrovske granice između komedije, trilera i self help literature ili emisija, a to znači da možete na jednom mjestu gledati borbu za primanje djeteta u vrtić i borbu za goli život pod prijetnjom mafijaša, trud oko održavanja braka i nastojanja vezana uz preživljavanje od plaćenih ubojica, dječju vječnu divnu naivnost i smrtonosnu surovost ljudi ogrezlih u kriminal…


Najavljena druga sezona

U prvom tjedu emitiranja serija je došla do vodeće pozicije opće Netflixove ljestvice najgledanijih neengleskih TV serija. U Top 10 ova je serija potom ostala tri tjedna (u Njemačkoj punih šest tjedana), a pozitivne rakcije bile su Netflixu dovoljne da najavi drugu sezonu koja će biti emitirana u listopadu ove godine, što znači da će snimanje započeti u proljeće. Ovim se uspjehom »Udahni, izdahni, ubij!« priključila pažnje vrijednim njemačkim Netflixovim TV serijama kao što su napeta i mračna »Drago dijete«, zabavna triler akcijska »Pokvarenjaci« (također je najavljena druga sezona) te općeprihvaćena povijesna »Carica« o austrijskoj carici Elizabeti.