"Kad korak pređe u ples"

Mlada glazbenica Mary May objavila pjesmu na hrvatskom jeziku: ‘Želim razvijati svoj glazbeni jezik, biti otvorena i hrabra’

Sandy Uran

Foto: DEJAN HREN

Foto: DEJAN HREN

"Put do prve objavljene pjesme na materinjem jeziku, nakon sedam godina stvaralaštva na engleskom, bio je dug i tih. Ovu sam pjesmu napisala prije sigurno pet godina. Nakon što sam objavila drugi dugosvirajući album sa skladbama na engleskom, odlučila sam naglo zakrenuti na ovaj put", otkrila je



Glazbenicu Mary May nedavno smo imali priliku slušati u riječkom kazalištu u programu »Ženi koja se igra«. No, uz to, povod za razgovor s njom bila je i objava novog singla na hrvatskom jeziku »Kad korak pređe u ples« i spota za pjesmu.


Skladbe za njezina prva dva albuma bile su na engleskom jeziku. Podsjetimo: s drugim albumom »Now Tell Me How You Break« bila je na top listama najboljih albuma 2024. godine i nominirana je za nekoliko glazbenih nagrada.


S kantautoricom koja se sada izražava i na materinjem jeziku razgovarali smo o tom jezičnom preokretu, ali i o tome kako stvara, što je inspirira i koje su joj želje za budućnost.


Spot inspiriran Terezom


Za početak nam recite što je bilo presudno da nakon skladbi na engleskom pjevate i na hrvatskom, kao što je slučaj s pjesmom »Kad korak pređe u ples«. Je li do toga došlo stoga što ste dobili inspiraciju za pjesmu na materinjem jeziku?




– Put do prve objavljene pjesme na materinjem jeziku »Kad korak pređe u ples«, nakon sedam godina stvaralaštva na engleskom jeziku bio je dug i tih. Naime, ovu pjesmu sam napisala prije sigurno pet godina, ali nisam se uopće mogla zamisliti kako je izvodim.


Kako su prolazile godine, meni je ideja pjevanja na hrvatskom jeziku postajala sve bližom i nakon što sam objavila drugi dugosvirajući album sa skladbama na engleskom jeziku, odlučila sam naglo zakrenuti na ovaj put.


Ipak, je li vam na engleskom jeziku možda lakše se izražavati kad je riječ o pojedinim emocijama?


– Ne vidim da bi za to presudan bio jezik, za izražavanje emocije važno je živjeti s tom emocijom, biti s njom drug, prisan, proživjeti je, pustiti vrijeme da se nataloži na stečeno iskustvo… Onda je lako i opjevati emociju.


Nedavno ste nastupili u riječkom kazalištu. Je li vam to predstavljanje bilo posebno?


– To iskustvo je zaista bilo posebno, a da bi izlazak iz zone komfora bio potpun, odlučila sam i zasvirati violinu na jednoj pjesmi. Imala sam sjajnu pratnju, Vedrana Ružića na kontrabasu i Borka Rupenu na udaraljkama, te sam se osjećala sigurno. Velika mi je čast što smo bili pozvani otvoriti tu večer posvećenu ženama u režiji Ivice Buljana. Zahvalna sam na toj prilici.


Hoćemo li vas uskoro imati prilike slušati na cjelovečernjem koncertu u Rijeci?


– Vrlo rado, čekamo pravi poziv.


Pjesmu prati spot koji je režirala multimedijska umjetnica Andrea Resner. Doživljavate li možda vlastitu glazbu posredstvom slika?


– Za videospot za pjesmu »Kad korak pređe u ples« važno mi je bilo prepustiti se u ruke redateljici spota i njenoj viziji moje inicijalne jednostavne ideje.


Krajnji rezultat je jednostavan, a opet efektan, a inspiracija nam je bila Tereza Kesovija koja je također nastupala istu večer u HNK-u Ivana pl. Zajca, i to njen videospot za pjesmu »Nono, dobri moj nono«.


Kreativni proces


Otkrijte nam kako izgleda vaš kreativni proces i što vas najčešće inspirira?


– Moj kreativni proces nekad započne s jakim osjećajem u želucu da nešto moram izreći, ne znam što će to biti kad uzmem olovku i papir i krenem zapisivati. Nekad mi se već stihovi i melodija vrte u glavi i to danima, dok napokon ne začujem cijelu pjesmu.


Jednom sam odsanjala završetak pjesme koji mi nikako na javi nije dolazio. Riječ je o pjesmi »Grpwn girl« – nije tipfeler, s prvog albuma. Tako da su scenariji različiti i svaki nosi nešto svoje i posebno, vrlo često i nešto začudno.


Jednom ste prilikom rekli da glazbu, kao i ljude, pomno birate. Je li izbirljivost urođena i tko je imao najviše utjecaja na vaš glazbeni razvoj?


– Otkad stvaram glazbu, nemam potrebe za slušanjem kao ranijih godina. Uvijek kažem da nisam nikad glazbu puštala da svira u pozadini, previše mi privlači pozornost tako da uz nju ne bih mogla učiti, razgovarati…


Volim joj se potpuno posvetiti, zato kad slušam, to je uvijek nešto što mi instantno daje nešto natrag, nešto što me pogađa direktno u srce, ne slušam nešto što mi je »samo ok«. Vraćam se autorima koje volim i čija mi glazba znači.


Zadnjih dana sam u nekoliko navrata pustila Leonarda Cohena. Moj je glazbeni razvoj bio dosta šaren, od djetinjstva do danas slušala sam razne žanrove, pretežito na engleskom jeziku, od hard rocka, ska, reggae, hip hopa u djetinjstvu i mladosti do kantautorske glazbe i alternativnog folk rocka u zrelijim godinama.


Nisam pretjerano naslušana osoba i vjerojatno nisam čula za nečiji omiljeni novi bend.


Koncert u Rijeci

Kakvi su vam planovi, želje i ambicije za nadolazeće razdoblje?


– Želja je svakako zasvirati na lijepom mjestu u Rijeci, predstavljati vam i dalje pjesme na hrvatskom jeziku i razvijati dalje svoj glazbeni jezik, biti otvorena za promjene, nove načine, kao i biti hrabra, ponijeti češće sa sobom na nastup violinu.