Foto: Facebook
U deset pjesama 70-godišnja američka glazbenica i pjesnikinja nudi poruku kojom slavi glazbu kao umjetnost
povezane vijesti
Još jedan divan album – petnaesti studijski – dariva nam Lucinda Williams, ikona američke country rock i americana scene.
»Stories from a rock’n’roll heart« zbirka su od deset odličnih pjesama kroz koje ova američka glazbenica i pjesnikinja svojim čuvenim nazalnim hrapavim i promuklim glasom govori o sebi i drugima podižući pri tom osobna iskustva na univerzalnu razinu i nudeći poruku kojom slavi glazbu kao umjetnost zahvaljujući kojoj pobjeđuje depresiju, usamljenost, patnju, bol i tugu.
Naravno, kad govori o glazbi, ona ponajprije misli na njoj najbitnije i najdraže obrasce rocka (americana, country rock, blues, soul, gospel…) koje spaja u zajedničko ime rock’n’roll, ime koje za nju znači borbenost, neodustajanje, nepristajanje na poraz, životnu energiju… Drugim riječima – sve ono što joj je pomoglo u tome da u posljednjih desetak godina preživi brojne nevolje (moždani udar nakon kojeg je neko vrijeme ostala oduzeta, depresija, očaj, strah od smrti, pandemija korone, kuću joj je srušio tornado…) o kojima direktno ili indirektno govori na ovom divnom albumu.
Mali »filmovi«
Četrdeset i četiri godine nakon prvijenca »Ramblin’« (1979.) danas već sedamdesetogodišnja Williams (rođena je 26. siječnja 1953. godine) napravila je jedan od svojih najdojmljivijih albuma ispričavši nam od srca priče iz svog rock and roll srca bespoštedno pri tome otkrivajući svoju dušu i iskreno govoreći o porazima i pobjedama, ljubavnim dobicima i gubicima, svjetlu i tami. Deset pjesama deset je malih »filmova« vezanih uz njen život, a album otvara moćna »Let’s Get the Band Back Together« koja a la Rolling Stones uvodom, spominjanjem Dylana i Springsteena te pričom o dugovječnosti njenog pratećeg benda podiže spomenik svim rock bendovima i glazbenicima koji opstaju i kad to izgleda nemoguće.
Na tom je tragu i sjajna »New York Comeback« s pričom vezanom uz jedan koncertni nastup u New Yorku i uz Brucea Springsteena na pratećem vokalu što, logično, podiže vrijednost ovog klasičnog heatland rock trenutka. »Last Call for the Truth« donosi nam kroz southern i country rock okvire pomalo klasilčnu priču o spoznaji prolaznosti i čežnji za danima mladosti, a prekrasna »Jukebox« otpjevana uz pomoć Angel Olson monumentalna je balada o samoći, osamljenosti i pomoći glazbe (spominju se Patsy Cline i Muddy Waters) da se ta patnja ublaži ili nadvlada.
Prekrasne balade
»Stolen Moments« divna je posveta njenom preminulom prijatelju, čuvenom heartland rock pjevaču Tomu Pettyju, a naslovna »Rock n Roll Heart« himna je filozofiji buntovništva i rock energiji pri čemu joj zaista nadahnuto pomažu Springsteen i njegova supruga Patty Scialfa na pratećim vokalima. U »This Is Not My Town« uz nju pjeva i country diva Margo Price pa zajedno kroz blues i swamp rock govore o negativnim promjenama u gradovima koje su nekada voljele.
Možda je najemocionalniji trenutak albuma »Hum’s Liquor«, bluesy balada s country dodirima posvećena od alkohola preminulom Bobu Stinsonu, osnivaču grupe The Replacements, a dodatne emocije ovoj izvedbi svakako daje činjenica da back vokale pjeva Tommy Stinson, Bobov polubrat i član iste grupe.
»Where the Song Will Find Me« prekrasna je balada o snazi i značaju poezije s čime je Williamsova itekako upoznata jer je ugledni američki pjesnik bio i njen otac Miller, a za kraj albuma autorica ostavlja možda i najljepšu pjesmu, divnu springstinovsku »Never Gonna Fade Away« kojom progovara o teškim trenucima depresije i nezadovoljstva životom, ali i snazi te sposobnosti da se odupre tome pa stoga ovu pjesmu zaista možemo nazvati totalno antidepresivnom pjesmom o depresiji. Sve u svemu priče iz rock and roll srca Lucinde Williams čisti su americana dragulji i svatko tko voli ovu vrstu glazbe jednostavno mora poslušati ovaj album. I uživat će.
Obavezno dodatno slušanjeNepunih 50 minuta albuma proleti u trenu i neizostavno traži dodatna slušanja jer se bogatstvo ponuđenog ne može shvatiti odjednom. Zasluge za odličan album pripadaju i njenom dugogodišnjem pratećem bendu koji čine bubnjar Steve Ferrone, gitarist Doug Pettibone, klavijaturist Reese Wynans te Tom Overby, njezin suprug koji je i koautor svih pjesama. |