Posljednja počast

‘Ispratili smo povijest’: Prijatelji, rodbina i štovatelji se oprostili od Žuži

Siniša Pavić

Foto D. Lovrović

Foto D. Lovrović

Hrabrost, poštenje, ljubav, dobrota sve je to bila Žuži Jelinek, institucija nakon koje ostaje praznina



ZAGREB Rodbina, prijatelji, mnogobrojni štovatelji, pohodili su u četvrtak zagrebačko groblje Mirogoj kako bi odali posljednju počast Žuži Jelinek.


– Danas ispraćamo povijest – kazao je Jura Gašparac i pogodio do u slovo ono što su kasnije kazivali i drugi.


Priznaje Gašparac kako ga je silno potreslo kada je vidio da na spomen-ploči jednostavno piše – Žuži.




– Ne znam je li primjereno vremenu, ali znam samo još jedan takav slučaj, ploču na kojoj je pisalo Tito – primijetio je Gašparac.


Među nazočnima i Miomir Žužul, Biserka Petrović, Ćiro Blažević koji će Žuži Jelinek pamtiti po iskrenosti. Borna Rajić je istaknula kako je svojom karizmom ostavila neupitan trag na narod, posebno na žene.


Miro Ungar reče kako će Žuži Jelinek pamtiti po slobodoumlju, po tome što je je bila svjetska žena.


– Obilježila je Zagreb koji, zapravo, odlazi s njom – mišljenja je Ungar.


Žuži je bila osebujna, jedinstvena, karizmatična, ne dvoji gradonačelnik Zagreba Milan Bandić. Istaknuo je pritom kako će njen stan na Trgu bana Jelačića zlatnim slovima ostati upisan u povijest metropole. Prisjetio se i 2007. godine kada je promoviran dokumentarni film o liku i djelu Žuži Jelinek, a onda i 2008. kada je u Muzeju grada Zagreba organizirana izložba o njenom modnom djelovanju. Istaknuo je kako je ostala uspravna za cijeloga života, za svih životnih nedaća, pa i onda kada je u holokaustu izgubila braću. A onda se sjetio i svojih čavrljanja s Žuži Jelinek u njenom stanu te priznao kako je ponešto i on tu naučio o odnosima između žena i muškaraca. Citirajući Ivu Andrića, istaknuo je Bandić kako su rijetki oni koji umiru dvaput: jednom fizički, a drugi put kada umru njihova djela.


– Zato će Žuži živjeti vječno – poručio je Bandić.


Vesna Balenović sjetila se prošle godine i proslave rođendana Žuži Jelinek.


– Bila je hrvatska Coco Chanel. Još sto godina neće u Hrvatskoj biti tako jake žene. Bila je žena ispred vremena – ne dvoji Balenović.


Prisjetila se i kako je baš slavljenica vodila pjesmu na tom rođendanu i kako se, kako reče, držala za ruke sa svojim suprugom Miloradom Ronkulinom. Dok je rabin zagrebački Luciano Moše Prelević vodio obred, Milorad Ronkulin, četvrti muž Žuži Jelinek, je plakao. Uz odar i njena kći Diana Marazza Jelinek s kćeri te sin Ivo Jelinek sa sinom. Lijepim riječima od Žuži Jelinek se oprostila i Sanja Zoričić Tabaković iz Židovske općine Zagreb. Žuži Jelinek je živjela toliko drugačije da je i Steven Spielberg želio o njoj snimiti film, kazala je, a onda nazočne podsjetila na mnogo što, od rođenja Žuži Jelinek u siromašnoj obitelji, preko Drugog svjetskog rata i partizana, do poraća i njenog salona, salona one koja je sama sebe zvala šnajdericom, a bila je ambasadorica mode. No, nije samo moda bila u njenom fokusu. Izdala je i jedanaest knjiga i 22 godine pisala kolumnu u tjedniku »Glorija« na kojoj su generacije odrasle. Hrabrost, poštenje, ljubav, dobrota sve je to, kako rekoše nazočni, bila Žuži Jelinek, institucija nakon koje ostaje praznina. Umrla je u 96. godini.