Foto: Credit: WALTER/BESTIMAGE/BESTIMAGE
Više od sedamdeset godina bio je jedan od najvećih glazbenika popularne glazbe. Najpoznatiji kao producent zvijezda pop glazbe, bio je i sjajan jazz trubač, skladatelj, autor filmske i televizijske glazbe, aranžer i vođa orkestra
povezane vijesti
Jučer se diljem svijeta proširila vijest da je u nedjelju navečer, 3. studenoga, slavni glazbenik Quincy Jones preminuo u svom domu u Bel Airu u 92. godini života. Dobitnik 28 Grammyja i nagrade Grammy Legend, Quincy Jones je više od sedamdeset godina bio jedan od najvećih glazbenika popularne glazbe.
Nevjerojatan talent
Najpoznatiji kao producent zvijezda pop glazbe, bio je i sjajan jazz trubač, skladatelj, autor filmske i televizijske glazbe, aranžer i vođa orkestra.
U drugoj polovini 1950-ih i početkom 1960-ih u njegovu su big bandu svirali čuveni jazzisti, između ostalih trubači Clark Terry, Thad Jones i Freddie Hubbard, trombonisti Melba Liston i Curtis Fuller, saksofonisti Phil Woods, Roland Kirk, Oliver Nelson i Frank Wess, usni harmonikaš Toots Thielemans, klavirist Lalo Schifrin, gitarist Jim Hall i drugi.
Pjevačica Patti Austin i njezin kum Quincy Jones, Foto: Reuters
Suradnja s »našom« Helen Merrill 1954.
Osim toga, kao trubač, skladatelj ili aranžer surađivao je s glazbenim velikanima kao što su Louis Armstrong, Count Basie, Dizzy Gillespie, Lionel Hampton, Clifford Brown, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, George Benson i drugi. Jones je bio i plodan skladatelj. Neke od njegovih uspješnijih skladbi su »Stockholm Sweetnin’«, »For Lena and Lennie« i »Jessica’s Day«.
Kao producent albuma »Off the Wall«, »Thriller« i »Bad« Michaela Jacksona, stekao je globalnu slavu i zaslugu što je Jackson postao najveća pop zvijezda svih vremena. Osim toga organizao je dobrotvorno snimanje all star glazbenika u projektu »We Are the World«.
Jones je oplemenio glazbu, a kroz nju je širio poruke mira, pravde, ljubavi i nade. Poznat je i kao aktivist koji je podržavao Martina Luthera Kinga i sudjelovao u mnogobrojnim dobrotvornim akcijama. Dobio je počast Kennedy Centera 2001. i Nacionalnu medalju za umjetnost 2010. godine, a 2013. je primljen u Rock and Roll Hall of Fame.
Quincyja Jonesa uz Hrvatsku vežu dva važna događaja. Godine 1954., na početku svoje karijere, kao aranžer i dirigent sudjelovao je u snimanju prve ploče pjevačice Helen Merrill hrvatskog podrijetla, kojoj je izvorno ime Jelena Ana Milčetić.
Do današnjih dana to je ostalo kultno izdanje vokalnog jazza. Osim toga, u vrijeme dok je još vodio svoj big band – bilo je to prije više od šest desetljeća – Quincy Jones je nastupio i u Zagrebu.
Michael Jackson i Quincy Jones na dodjeli Grammyja 1983., Foto: HO
Nastupi u Zagrebu
O tom koncertu, u svojoj autobiografiji »Život kao jam session«, priča Boško Petrović.
– Gostovanje Big Banda Quincyja Jonesa 1960. bilo je prava senzacija!, rekao je.
– Muzičari su bili »parkirani« u Zagrebu od tri do četiri dana, a održali su samo jedan, ali sjajan koncert u dvorani Studentskog centra. Slobodno vrijeme provodili su s nama, članovima tadašnjeg Big Banda Radio Zagreba koji je vodio Miljenko Prohaska. Došli su na probu i, uzevši instrumente našim muzičarima, zasvirali prima vista naše aranžmane. Svirali smo i nekoliko jam sessiona s njima.
I nekoliko poslastica. Trubač nije došao s bandom, pa ga je u Zagrebu više nego uspješno zamijenio naš Stanko Selak. Teška srca morao je, zbog obaveza, odbiti Quincyjevu ponudu da nastavi turneju s bandom. Prvi alt u bandu svirao je u to vrijeme Phil Woods, mlada nada svjetskog jazza, bijeli Charlie Parker.
Došao je s prekrasnom ženom za koju nam je »Q« – nadimak za Quincyja – otkrio da se radi o udovici Charlieja Parkera.
Bila je to Chan koja mu je u miraz donijela famozni Charliejev alt-saksofon. U jednom smo trenutku organizirali jam session s američkim kolegama u prepunom Café-baru na vrhu Nebodera. Tom se prilikom rodila ideja o zajedničkom snimanju. Zamolio sam Quincyja da dozvoli nekolicini svojih muzičara da snimaju s nama.
»Naravno, bez daljnjega«, rekao je Quincy, ljubazan kao i uvijek, prisjetio se Petrović.
»12 nota – o životu i kreativnosti«U izdanju Školske knjige prije nešto manje od godinu dana objavljen je prijevod knjige »12 nota – o životu i kreativnosti« koji donosi mudre lekcije glazbenog velikana koji je producirao najprodavaniji album u povijesti, »Thriller« Michaela Jacksona, i humanitarnu hit-pjesmu »We are the World«. Jedan od najdarovitijih glazbenika u povijesti uz brojne anegdote i savjete u knjizi donosi svoju fascinantnu životnu priču – od djetinjstva u South Sideu, u Chicagu, najvećemu američkome crnačkom getu u vrijeme Velike depresije, uz oca radoholičara koji je radio za gangstere i majku hospitaliziranu u psihijatrijskoj ustanovi, do vrhunskih postignuća na svjetskoj glazbenoj sceni. – Kreativnost teče kroz vas, ne prema vama, poručio je Jones dodajući da mu »odrastajući pod vodstvom jazz-mačora četrdesetih i pedesetih godina« nisu bile strane teške droge te da je običavao popušiti četiri kutije cigareta u jednom danu. Družeći se s prijateljima poput Raya Charlesa i Franka Sinatre, prema vlastitom je priznanju popio količinu alkohola dovoljnu za četrdeset tisuća ljudi! Taj opasan način života slijedio bi i dalje da nije bilo susreta sa smrću prouzročenog puknućem glavne arterije u mozgu nakon što je tri dana i tri noći neprestano radio na svojem albumu »Mellow Madness«. Operacija je trajala sedam i pol sati, a izgledi da preživi bili su jedan posto. Zatim su mu dijagnosticirali još jednu aneurizmu i ponovo je završio na operacijskom stolu. Skupina prijatelja iz glazbene industrije pripremila je za njega komemoraciju, no kako je preživio, pretvorena je u koncert u slavu života. – Ono što ljudi često ne primjećuju jest to da sve, pa i fizičko zdravlje, počinje u glavi. Um je najmoćnija stvar koju posjedujete. Može vas dovesti do zelene livade, ali i do najmračnije staze. Ako ostavimo po strani mentalne poremećaje, postizanje razine svjesnosti isključivo je u vašim rukama. Bez svjesnog napora da promijenite svoje misaone procese, pa onda i svoje postupanje, neće se ništa promijeniti. Trebalo mi je nekoliko potresnih poziva na buđenje da to spoznam, no stvarno sam zahvalan što mi je konačno uspjelo. Nadam se da vi nećete čekati da vas trgnu takvi pozivi; nadam se da ćete umjesto toga iz ovih mojih priča izvući pouku i učiniti nužne promjene, napisao je Jones u svojoj knjizi. |
Foto: PRESS