Foto: Pixsell
Turneja Eras bila je prava globalna odiseja. Radi se o 149 trosatnih nastupa diljem cijeloga svijeta
povezane vijesti
Taylor Swift je dvije godine dugom i dvije milijarde dolara vrijednom turnejom srušila rekorde, ispisala povijest i doslovno izazvala potres. Što bi nakon toga najveća zvijezda svijeta još uopće mogla učiniti?
“Iskreno, Taylor Swift se samo treba odmoriti”, rekao je Andrew Mall, etnomuzikolog s bostonskog Sveučilišta Northeastern.
Sasvim razumno razmišljanje kad pogledate što je postigla megazvijezda koja u petak napunila 35 godina. Osim rekordne turneje, izdala je koncertni film te u pet godina objavila devet albuma.
Turneja Eras bila je prava globalna odiseja. Radi se o 149 trosatnih nastupa diljem cijeloga svijeta.
Ulaznice za turneju prodavale su se po ponekad pretjeranim cijenama i privukle milijune obožavatelja, zajedno s još mnogo onih koji su bili spremni slušati i pjevati s parkirališta.
“Mislim da zasad takvo što ne može nadmašiti”, ocijenio je Mall za AFP. “Jednostavno ne postoji način na koji bi mogla pokrenuti nešto drugo s jednakim utjecajem, i kulturno i gospodarski.”
Kristin Lieb, stručnjakinja za pop, rodne studije i brendiranje na koledžu Emerson, kaže da pitanje ‘što dalje’ nije fer.
“Čim završite maraton ili osvojite svjetsko prvenstvo prvo pitanje je, što ćete sljedeće učiniti?” rekla je za AFP.
“Počinjem to shvaćati kao pravu kulturnu bolest”, osuđuje Lieb.
Sve je moguće
No u industriji koja stalno traži mlado, novo ili svježe, “što dolazi sljedeće” uvijek je na umu.
“Sviftiji” čekaju još albuma u stilu “Taylor’s Version”.
Naime, još od 2021. Swift ispunjava svoje obećanje da će ponovno snimiti svojih prvih šest studijskih ploča, ponajviše kako bi ponovno stekla autorska prava na svoje pjesme nakon što ih je izdavač originalnih izdanja prodao.
Preostalo joj je obraditi još dva albuma, “Reputation” i “Taylor Swift”.
Pjevačicu također čeka dodjela Grammyja početkom veljače, budući da ima šest nominacija za posljednji studijski album, “The Tortured Poets Department”, uključujući tri u najprestižnijim kategorijama.
No od pitanja “što je sljedeće” možda je veće pitanje kako umjetnik definira uspjeh kada je već postao kulturni fenomen, i ne zna kamo sa slavom i bogatstvom.
“Dobra vijest za nju je da je doslovno najveća zvijezda na svijetu i to u ovom trenutku u potpunosti ovisi o njoj”, kaže Lieb.
Live albumi, koncertna rezidencija u Las Vegasu, linija proizvoda? Sa Swift sve je moguće.
Prije nekoliko godina objavljeno je da je napisala i originalni scenarij te da će debitirati kao redateljica s filmom Searchlight Pictures, tako da možda sad cilja i na Oscar.
Odanost ‘sviftija’
U svakom slučaju Swift zasad ne mora neprestano nešto novo nuditi svojim obožavateljima kako bi joj ostali vjerni.
Izgradila je zajednicu koja je donekle samoodrživa.
Ona je ustvari suvremena i većinom online verzija zajednice štovatelja glazbenika kakva se prvi put okupila oko grupe Grateful Dead 1970-ih, tzv. Deadheads.
Sviftiji bi tako mogli ispoštovati zahtjev pjevačice da joj daju vremena i prostora, predviđa Lieb. “Smatram da je s njima njegovala takav odnos da bi za to mogli imati sluha i to poštovati.”
A u toj lavini očekivanja novih podviga, Swift bi možda željela odvojiti trenutak da promisli o tome što ona sama želi: “Što bi joj bilo izazovno i ispunjavajuće?”, pita se profesorica Lieb.
Jer zvijezda ima i osobni život, o kojem se također zna. Već više od godinu dana javno izlazi sa zvijezdom američkog nogometa Travisom Kelceom pa možda želi jednostavno uživati u sebi i plodovima svog rada.
Povrh svega ostaje ključno pitanje: “Trebamo li mi Taylor Swift ili ona treba nas?”, zagonetno će Mall. “Mislim da nas ona ne treba, zar ne?”
“Nego možda mi trebamo nju”, zaključuje.