Bob Dylan i Bruce Springsteen inkasirali su oko 500 milijuna dolara od prodaje prava, Phil Collins i Genesis tristotinjak, kao i Sting, nasljednici Davida Bowieja 250. Sve je to "sitniš" u odnosu na Queen
povezane vijesti
Zadnjih nekoliko godina u modi je prodavati autorska prava na glazbenu ostavštinu. Ostarjeli rokeri nemaju desetljeća pred sobom za ubiranje tantijema, pa je prodaja kataloga zapravo logičan potez i prilika za još jednu veliku zaradu u životu. Pjesme ionako neće nestati, vlasništvo nad njima je skoro pa virtualno.
Sony Music je za pola kataloga Michaela Jacksona izdvojipo basnoslovnih 600 milijuna dolara, Bob Dylan i Bruce Springsteen inkasirali oko 500 milijuna dolara, Phil Collins i Genesis tristotinjak, kao i Sting, nasljednici Davida Bowieja 250, rekli bismo tek 250 milijuna s obzirom na opseg i popularnost njegove autorske ostavštine.
No, sve ove velike cifre – prema navoda filmskog časopisa Variety – mogla bi zasjeniti akvizicija o kojoj se već neko vrijeme dosta govori. Poznato je da trojica članova grupe Queen, kao i vlasnici ostavštine Freddieja Mercuryja pregovaraju sa Sony Music o prodaji prava, ne samo na glazbeni katalog, već i prava na robu vezana uz Queen, poput, majica, ali i druge poslovne mogućnosti vezane uz grupu i njihovu ostavštinu. Jedini dio koji bi ovim ugovorom bio izuzet su živi nastupi grupe.
Čini se da je dogovor postignut i cijena iznosi nevjerojatnih milijardu i 270 milijuna dolara. Prema pisanja Varietyja, još je jedan subjekt bio u igri, no bili su spremni ponuditi samo 900 milijuna dolara.
Inače, tvrtka koja upravlja poslovima oko grupe Queen, Queen Production Ltd., gdje su vlasnici u jednakim omjerima tri živa člana i ostavština Freddieja Mercuryja, ostvarila je prema zadnjim podacima iz 2022. godišnji prihod od 52 milijuna dolara.
Tim tempom Sonyu će trebati jedno 30 godina da isplati investiciju, no vlasništvo nad pravima na glazbu i poslovne aktivnosti vezane uz Queen su komplicirane i ima tu puno prihoda, od tantijema, do prava na mastere, snimljenu glazbu i izvođenje koji sad ubire netko drugi.
Tako trenutno prava na snimke na području SAD-a i Kanade drži Disney, a globalna distribucijska prava Universal Music. No, ti će ugovori isteći i onda bi se sve trebalo slijevati u Sonyjevu kasu. U svakom slučaju, Sony se nije upustio u ovu akviziciju zbog nekog sentimenta i hira, dobro je izračunato u kojem bi se roku ta visoka investicija mogla isplatiti.