Prema riječima predsjednika Sekcije Roberta Salečića, Sekcija je osnovana je prije godinu i pol dana s ciljem zaštite prava DJ-a i poboljšanja uvjeta rada, a potaknuta iznenadnom i nenajavljenom ZAMP-ovom metodom naplate licence DJ-ima od 1. kolovoza 2010. godine. DJ-i smatraju da je uvođenje i naplata licenci donesena ishitreno, bez dogovora sa strukovnim udrugama i nadležnima u području glazbe koju DJ-i izvode tj. reproduciraju.
Velik pomak
Budući da usto muče i problemi s ugostiteljskim i ostalim moćnicima, odlučili su se organiziraju u Sekciju HGU-a i krenuti u rješavanje bitnih problema.
– Krenuli smo u borbu sa ZAMP-om i napravljen je velik pomak. U početku su licence bile 4.300 kuna, a sad već DJ može raditi s licencom od 1.700 kuna. Stav je sekcije i dalje da je taj iznos nepošten, da DJ to uopće ne bi trebao plaćati jer je DJ promotor glazbe, nije krajnji konzument ili kupac, nego je onaj koji je u sustavu glazbene industrije, izjavio je Salečić, poznat i kao DJ Sale 4 Love, dodavši kako su konferenciju za novinare sazvali kako bi DJ-e koji ne znaju da sekcija postoji upoznali s radom udruge u koju se mogu učlaniti i koja će štititi njihove interese i poticati njihov rad u boljim uvjetima.
Naknada koju je ZAMP prvotno donio bila je podijeljena u nekoliko kategorija. Dnevna je licenca iznosila oko 180 kuna s PDV-om, tromjesečna oko 1.600, šestomjesečna oko 3.000, a godišnja oko 4.300 kuna. Prema mišljenju naših DJ-a, navedeni su iznosi precijenjeni i ne odgovaraju stanju scene i naknade koju dobivaju za svoj rad. Zbog toga su nakon osnivanja Sekcije DJ-a pri HGU započeli pregovori sa ZAMP-om koji su nakon godinu dana rezultirali korigiranjem cijena licenci, ovisno o broju djela kojima se DJ služi.
Nove cijene
Kategorije su su sada slijedeće: do 4.000 pjesama licenca iznosi 1.300 kn plus PDV, do 6 tisuća pjesama 1.700 kuna plus PDV, a do 10 tisuća pjesama 3.400 kuna plus PDV.
Tajnik Sekcije David Jambrović, poznat i kao DJ Dave Jam, istaknuo je da je ZAMP institucija koja radi svoj posao i treba ga i dalje obavljati, ali DJ-i smatraju da se odgovorni u toj instituciji nisu dovoljno konzultirali sa stručnim ljudima o problemima vezanima uz honorare DJ-a i način na koji funkcionira sustav nabave glazbe.
– Razvitkom tehnologije naš se posao jako promijenio, danas ima jako puno formata koje DJ-i koriste. U ZAMP-u su išli s pretpostavkama da DJ-i zarađuju velike novce, što je daleko od istine. Licence su previsoke. Do njih je došlo iz potrebe. Naime, dosta im se DJ-a obraćalo jer su im na terenu znali plijeniti laptope što se nigdje u svijetu ne događa na taj način. Iako u zakonu stoji da je posjedovanje tuđe glazbe krađa, oni moraju shvatiti da su DJ-i promotori glazbe, da oni glazbu donose na svijet. Da nema DJ-a, glazba ne bi ugledala svjetlo dana. Oni moraju shvatiti da su DJ-i prijatelji glazbe. Mi smo tu da glazbu predstavimo krajnjem konzumentu koji kupuje tu glazbu, zaključio je Jambrović.
Fama o lijepom životu
Članovi Sekcije kojih na razini države ima oko 300, podsjećaju da su DJ-i promotori glazbe budući da im i same izdavačke kuće šalju promo materijale koje bi mogli puštati na svojim nastupima. Budući da aktivno sudjeluju u cjelokupnoj glazbenoj industriji, DJ-i smatraju da ne bi trebali podlijegati nikakvom plaćanju naknade. Štoviše, nadaju se da će se u budućnosti taj problem riješiti i da će doći do još većeg smanjenja cijene licence ili čak i njenog ukidanja.
– Što se tiče daljnjeg rada sekcije, posvetit ćemo se boljim uvjetima rada DJ-a i odnosu s poslodavcima koji je isto problematičan jer se često događa da DJ ne bude plaćen, a u medijima i javnosti postoji fama da DJ-i lijepo žive, igraju se na pultu dva dana u tjednu i dobivaju za to velike novce, što ne odgovara istini jer je konkurencija jako velika, dodao je Salečić kazavši i da su u Sekciju DJ-a svi dobrodošli.