Fijumanske pjesme

FOTO Canzonette fiumane: Alidi Delcaro Grand Prix ovogodišnjeg izdanja festivala

Sandy Uran

Foto: Ana Križanec

Foto: Ana Križanec

Devetnaest novih pjesama izvedenih na Trgu Riječke rezolucije čuva kulturu fijumanskog dijalekta



RIJEKA – Grand Prix Bruno Petrali ovogodišnjeg izdanja festivala fijumanske pjesme “Canzonette fiumane” pripao je pjevačici i glumici Alidi Delcaro koja je izvela skladbu “Parlime in fiuman”.


Foto galerija: Festival Canzonette fiumane Foto: Ana Križanec


Nagradu je uručila predsjednica Zajednice Talijana Rijeka Melita Sciucca.


U kategoriji najbolji tekst pobjednica je pjesma »Chi semo noi, fiumani« u izvedbi Martine Sanković Ivančić, s potpisom Gianne Mazzieri Sanković. Nagradu je uručila potpisnica ovih redaka.




Drugo i treće mjesto u kategoriji najbolji tekst zaslužile su pjesme “Storie de Fiume” Florinde Klevisser i “I me manca” Laure Marchig.


Nagrade koje je dizajnirao fijumanski umjetnik Bruno Paladin uručili su ravnatelj Arhiva Rijeke u Rimu Marino Micich i predsjednik Udruženja Fijumana u svijetu Franco Papetti.


Nagrada za najbolju interpretaciju pripala je Tini Vukov za izvedbu pjesme “I me manca” Laure Marchig, a uručio ju je predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul. Tako je glasovao žiri za tri kategorije: Irene Mestrovich, Gloria Tijan i Ivana Precetti odabrale su dobitnika Grand Prixa Bruno Petrali.


O najboljem tekstu odlučivali su Kristina Blagoni, Bruno Bontempo i Sandy Uran, a za najbolju izvedbu presudnu riječ imali su Albert Petrović, Vivien Galletta i Andrej Babić. Voditeljice festivala bile su Selina Sciucca i Lena Stojiljković, a festivalski orkestar sačinjen od izvrsnih glazbenika predvodio je Aleksandar Sasa Valenčić. Izvršna producentica festivala je Jadranka Čubrić.


Devetnaest novih pjesama izvedenih na Trgu Riječke rezolucije čuva kulturu fijumanskog dijalekta, koji je tradicija našega grada, a ovom se glazbenom manifestacijom želi oteti zaboravu ovaj važan dio gradskog identiteta, citirat ćemo organizatoricu ovog festivala predsjednicu Zajednice Talijana Rijeka Melitu Sciucca, koja je to istaknula u pozdravnom govoru.


Važnost ovog festivala naglasio je i predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul, a da je na “Canzonette fiumane” ponosan priznao je i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, još jednom podcrtavši kako je multikulturalnost zapisana u identitet Rijeke, te da je treba njegovati.



I doista bila je to večer na kojoj se publika kroz pjesmu i glazbu prisjetila fijumanskih dijalektalnih izraza, poznatih fijumanskih intelektualaca, te povijesnih mjesta i događaja u našemu gradu.


Festival je održan u okviru manifestacije u povodu Tjedna fijumanske kulture i Dana svetog Vida, zaštitnika grada.


Povijest ovog festivala seže u drugu polovinu 19. stoljeća. Godine 1899. prvi su put održane »Canzonette fiumane popolari«, a festival je na prijelazu 19. i 20. stoljeća doživio nekoliko izdanja. A u 21. stoljecu dobio je novo moderno ruho.


Kao posebne gošće večeri nastupile su glazbenica i glumica Elis Lovrić, riječkoj publici znana po ulozi Fanice u riječkoj legendarnoj kazališnoj predstavi “Vježbanje zivota” i japanska umjetnica Utako Toyama, koje su zajedno na labinjonski i japanski, točnije osaski dijalekt izvele skladbu “Kanat od mora” i “Je ca je”.


Snimka festivalske večeri može se pogledati na YouTubeu kanalu Zajednice Talijana Rijeka, a pjesme sa ovogodišnjeg i prošlogodišnjeg izdanja “Canzonette fiumane” objavljene su na nosaču zvuka u izdanju Scardone.