Foto: Petra Sporčić
Film je snimljen u povodu šezdesete obljetnice rođenja Dražena Petrovića
povezane vijesti
RIJEKA – Nakon svjetske premijere u Šibeniku i potom u Zagrebu, novi film redatelja Danila Šerbedžije, »Dražen«, koji na veliko platno donosi životnu priču o košarkaškome Mozartu, velikome Draženu Petroviću, riječku je premijeru, uz gostovanje redatelja Danila Šerbedžije, glumca Marka Petrovića te autora projekta i producenata Ljube Zdjelarevića i Igora Šibera, imao u Art-kinu.
Košarkaški Mozart
Dugoiščekivani film o životu i karijeri velikoga košarkaša, jednoga od najvećih, Dražena Petrovića, snimljen je u povodu šezdesete obljetnice njegova rođenja, a donosi fascinantnu priču o sportašu koji je svojom igrom osvojio Hrvatsku, Europu i SAD. Na veličinu košarkaša koji je tragično preminuo u dobi od samo dvadeset i osam godina osvrnuli su se autori i producenti Ljube Zdjelarević i Ivor Šiber koji je kazao kako cijela priča za njega i njegova koproducenta traje još od 2016. godine, a zadnjih je godinu dana bilo intenzivno.
– Svi mi imamo u glavi Dražena Petrovića, svi smo odrastali uz njega, a mi smo ljudima htjeli prikazati našu verziju Dražena Petrovića; kakav je bio i čega se sve odrekao da bi postao najveći, a nadam se da smo uspjeli u tome i da nećete vikati na nas kad pogledate film, govori Šiber.
Biografski film
O tome koliko je ovaj projekt različit od nekih drugih, prijašnjih, Zdjelarević kaže kako je dosad radio na različitim projektima, no ovaj je jedinstven zbog toga što se radi o stvarnoj osobi, što dakako nosi i veliku količinu odgovornosti; »prema obitelji Petrović, kao i prema svima onima koji su voljeli Dražena i vole ga još uvijek, jer mnogi su odrastali uz njega«. S obzirom na to da ovo nije film o uspjesima, već je ovo film o čovjeku i karakteru, filmska je ekipa, kaže Zdjelarević dalje, surađivala s mnogima, no prvo su kontaktirali s Draženovom majkom, a potom su razgovarali (i) s ostalima koji su ga poznavali.
– Film je, pogotovo igrani film, fikcija sama po sebi, što znači da morate odabrati neke teme koje želite prezentirati i pokušati prezentirati te teme u sto minuta, barem u našem slučaju. Ne bih rekao da su ovo nepoznate teme o Draženu, možda su samo prezentirane na taj način. Ono što obično ljudi žele znati o sportašima su uspjesi, no to pročitate u knjigama, pogledate dokumentarne filmove, a iza svega jest stajao nekakav čovjek od krvi i mesa, prvenstveno dijete koje nije bilo nešto posebno talentirano, što su rekli svi s kojima smo pričali.
Danas, kad ustvari malo promatrate majku Biserku Petrović, vidite koliko je truda uloženo da bi Dražen imao neki put da uspije. Dakle, bitna je bila ta roditeljska ljubav. Možda najprecizniji opis Dražena Petrovića je ono što je on sam rekao, »talent sam respektirao do šesnaeste godine, nakon toga teški rad«, da bi (on) danas bio u sjećanju čovjek koji je probio sve sportske barijere i košarkaške i otvorio puteve za neke druge sportaše, ističe Zdjelarević te dodaje da su ga dosta zvali Kamenko i da nije mogao pogoditi koš.
Šezdesetak lokacija
Osvrnuvši sa na film kao finalni projekt, »dijete koje pustiš da ide u život«, redatelj Danilo Šerbedžija kazao je kako je film, osim u Americi, što je posebno značajno u kontekstu domaćeg filma jer je samo po sebi »malo čudo«, sniman na više od šezdeset lokacija, a snimljeni materijal broji tristotinjak kadrova efekata. Sve to zaista je jedna letvica gore, a samo iskustvo rada na filmu opisuje kao »izuzetno teško i izuzetno izazovno«, još više jer su si zadali rok za finaliziranje filma i za premijeru – na Draženov rođendan.
Predstavljanje, tojest razgovor o filmu, možda je najbolje zaključio Marko Petrović, inače košarkaš i dio obitelji Petrović, koji je u vrlo emotivnom tonu izrazio zadovoljstvo finalnim produktom.
– Drago mi je što je snimljeno nešto drukčije jer dosad ste o Draženu u košarkaškom smislu mogli sve vidjeti. Htio bih zahvaliti svima za prekrasan film koji je pokazao Dražena kao čovjeka od krvi i mesa, jer svi znamo da nitko nije savršen, pa tako ni on, iako je bio željezni čovjek koji je, da bi se sutra ustao i trenirao, u ponoć sve ostavio sa strane i otišao spavati.
Meni su dvije priče o Draženu najfascinantnije. To da je godinu dana proveo u Real Madridu i u to je vrijeme u Španjolskoj postao nacionalni heroj koji u muzeju nogometnog kluba Real Madrid, u Santiagu Bernabeuu, ima svoj kutak. I druga stvar, da čovjek od svoje dvanaeste godine trenira po sedam sati dnevno, svojevoljno. To je veličina o kojoj će se pričati i dalje, naglašava Petrović te dodaje da je Dražen živio dvadeset i osam godina, nema ga već trideset i jednu, a publika se u velikome broju okupila da svjedoči filmu o Draženu.
Besmrtna ličnost
Kroz prizmu ključnih trenutaka Draženovog života gledatelji su uvučeni u njegov svijet nevjerojatne strasti, odlučnosti te posvećenosti sportu koji ga je učinio – besmrtnim. Film je sniman na autentičnim lokacijama u Šibeniku, Zagrebu, New Jerseyju i New Yorku, koje dodatno naglašavaju emocionalnu snagu priče o košarkaškom magu, Draženu Petroviću (1964.–1993.), koji je karijeru započeo u lokalnom klubu Šibenka, a ubrzo postao poznat po svojim nevjerojatnim vještinama, radnoj etici te nevjerojatnom šutu.
Veliki košarkaš igrao je ključne uloge u klubovima Cibona i Real Madrid, osvajajući brojne naslove i postavljajući rekorde, a igrajući za Portland Trail Blazerse i New Jersey Netse bio je i jedan od prvih europskih igrača koji su postigli značajan uspjeh u NBA ligi. Štoviše, upravo je njegov dolazak u NBA pomogao na neki način promijeniti percepciju europskih igrača u toj ligi, a sam je, talentom i radnom etikom, postigao status zvijezde u Netsima.
Glavne uloge u filmu tumače Domagoj Nižić (Dražen Petrović), Tonko Stošić (mladi Dražen Petrović), Romina Tonković (Renata, Draženova djevojka), Pavle Matuško (Aleksandar Petrović), Zrinka Cvitešić (Biserka Petrović) i Dragan Mićanović (Jovan Petrović), uz niz domaćih te stranih glumaca.
Autorska ekipa filma
Autori projekta i producenti filma su Ivor Šiber i Ljubo Zdjelarević, ujedno koredatelj, koproducenti su Vlado Bulajić, Lija Pogačnik, Dimče Stojanovski, Stefan Orlandić i Milica Jokić, a ostalu ekipu čine redatelj Danilo Šerbedžija, scenarist Ivan Turković-Krnjak, direktor fotografije Ante Cvitanović, skladatelj Hrvoje Prskalo, montažer Davor Bosankić, scenograf Ivo Knezović, kostimografkinje Željka Franulović i Ana Kala Kovačević te majstorica maske Bianka Prskalo. Film je nastao u produkciji zagrebačke kuće Kinoteka, uz koprodukciju s Decembrom iz Slovenije i Living Pictures iz Srbije. Projekt su podržali Hrvatski audiovizualni centar, Hrvatska radiotelevizija, Slovenski filmski centar, Filmski centar Srbije, Hrvatski olimpijski odbor, sponzori i pokrovitelji.