Neobična cenzura

Slikovnica za djecu oskarovke Julianne Moore postala nepoćudna za Trumpovu administraciju

T.I.

Ne mogu a da se ne zapitam što je toliko kontroverzno u ovoj slikovnici da ju je zabranila Vlada SAD-a. Zaista sam ožalošćena i nikad nisam mislila da ću ovo vidjeti u zemlji u kojoj je sloboda govora i izražavanja ustavno pravo” – zaključila je poznata glumica



Da novi vjetrovi, i to prilično nepredvidljivi, pušu s one strane Atlantika, to znamo i znali smo od trenutka kad je većina građana SAD-a odlučila Donalda Trumpa vratiti u Bijelu kuću. No, iznenađenjima nema kraja.


O jednom takvom javnost je izvijestila oskarovka Julianne Moore, proslavljena glumica, ali i književna autorica. Naime, njena knjiga-slikovnica za djecu „Freckleface Strawberry“ (u prijevodu „Jagoda pjegavog lica“), iz 2007. povučena je sa školske lektire. Preciznije, u školama koje su pod kontrolom Ministarstva obrane SAD-a. Naime, Ministarstvo obrane počelo je ograničavati pristup knjigama i drugim materijalima za učenje u svom školskom sustavu za obitelji američkih vojnih snaga, kao odgovor na nedavno zatvaranje programa raznolikosti, jednakosti i inkluzije od strane Trumpove administracije.


“Freckleface Strawberry je polu-autobiografska priča o sedmogodišnjoj djevojčici koja ne voli svoje pjegice, ali s vremenom nauči živjeti s njima kada shvati da je drugačija kao i svi drugi. To je knjiga koju sam napisala za svoju djecu i za drugu djecu kako bih ih podsjetila da se svi borimo, ali smo ujedinjeni našom ljudskošću i našom zajednicom” – napisala je Juliane Moore na svom Instagram profilu.




Odjel za obrazovnu djelatnost Ministarstva obrane SAD-a (DoDEA), pod čijom je ingerencijom i usklađenost lektire s izvršnim uredbama nove administracije oglasilo se o ovoj temi i objasnilo da je „povratak određenih knjiga neizvjestan dok se čeka pregled usklađenosti“. S obzirom na krajnju odbojnost Trumpa naspram woke kulture, za neke naslove poput „Becoming Nicole“ u kojem autorica, glumica Nicole Maines opisuje svoja iskustva o priznavanju svoje transgender ličnosti, nije toliko čudno da su predmet reevaluacije, ali knjiga za djecu o djevojčici koja uči prihvatiti svoje pjege? Čudi se tome i glumica Moore koja u svom javnom obraćanju, iako šokirana razvojem događaja, nije išla nagađati je li problem u njenoj knjizi ili je meta ona sama. Naime, nikad nije gajila simpatije prema Donaldu Trumpu kao političaru i to se nije libila javno izreći.


Da stvar bude zanimljivija, i ona je, kao dijete američkog časnika, završila “vojnu” američku srednju školu u Frankfurtu pod Ministarstvom obrane SAD-a koje sad cenzurira njenu slikovnicu.


“Žao mi je da djeca poput mene, koja odrastaju s roditeljem u vojnoj službi i pohađaju DoDEA školu, neće imati pristup knjizi koju je napisao netko čije je životno iskustvo toliko slično njihovom. I ne mogu a da se ne zapitam što je toliko kontroverzno u ovoj slikovnici da ju je zabranila Vlada SAD-a. Zaista sam ožalošćena i nikad nisam mislila da ću ovo vidjeti u zemlji u kojoj je sloboda govora i izražavanja ustavno pravo” – zaključila je poznata glumica.



Iako je sloboda govora ustavno pravo u SAD-u, činjenica jest da skidanje književnih naslova iz lektire, (ne i iz knjižnica), redovna pojava u demokraciji koja si voli tepati da je najbolja na svijetu.


Prema izvješću američkog PEN-a, samo tijekom školske godine 2023.-2024. bilo je čak 10 046 dokumentiranih slučajeva zabrane knjiga u državnim školama u SAD-u, što je povećanje od 200% u odnosu na prethodnu školsku godinu. Škole ili školski okruzi, izbacuju knjige iz lektire na osnovu procjena svojih stručnih tijela, ali i zahtjeva roditelja ili udruga građana. Ne može se reći da su te procjene „operirane“ od političkog utjecaja, odnosno prevladavajuće društvene klime. Među takvim nepoćudnim knjigama u ne svim školama, ali  širom SAD-a, nalaze se i klasici  poput „Ubiti pticu rugalicu“, „Avanture Huckleberryja Finna“ ili „O miševima i ljudima“. Pisana u drugim vremenima i okolnostima američke povijesti, mnoge škole su izbacile ova važna djela iz obavezne lektire i predavanja zbog kontroverzno obrađenih tema kao što je silovanje, ili rječnika kojem više nema mjesta u javnom američkom prostoru, poput stereotipnih psovki ili pogrdnih riječi za crnce, „N“ word, kako to u SAD-u znaju reći.