Prije »Teorije velikog praska« u koji je »upao« 2007. godine Simon je imao samo male uloge u raznim serijama te se jedno vrijeme bavio i stand up komedijom
Simon Helberg jedan od najomiljenijih protagonista popularnog »znanstvenog« sit coma »Teorija velikog praska«, koji se u Hrvatskoj od ponedjeljka do petka prikazuje na RTL 2, ovih je dana u fokusu pažnje gledatelja, ali ne televizijskih nego filmskih. Razlog je njegova uloga u filmu »Neslavno slavna Florence« koji ovih dana igra i u hrvatskim kino dvoranama. U filmu glumi bok uz bok s Meryl Streep i Hughom Grantom.
Film je režirao slavni redatelj Stephen Frears. To je urnebesna dvosatna biografska komedija koja priča istinitu priču o najgoroj pjevačici na svijetu, ultrabogatoj nasljednici Florence Foster Jenkins (Meryl Streep) koja opsesivno sanja da postane operna pjevačica i napravi veliku opernu karijeru unatoč užasno lošem pjevačkom glasu koji se njoj činio predivan, a svima ostalima smiješan. Radnja je smještena u New York četrdesetih godina dvadesetog stoljeća, a Simon Helberg u filmu glumi »pomalo« smušenog i podosta zbunjenog pijanista Cosma McMoona koji prati Florencine nastupe za klavirom. Njemu je to posao iz snova!
To jest, mislio je da mu je to posao iz snova sve dok nije čuo i spoznao da Florence, koja se smatra vokalnim fenomenom, jedva može otpjevati notu. Ionako smotanog i zbunjenog McMoona dodatno zbunjuje što je Florence udana za menadžera, aristokrata i glumca St. Claira Bayfielda (Hugh Grant), a on vrijeme provodi s lijepom Kathleen. St. Clair je odlučio Florence štititi od istine o njenom talentu, no kad je odlučila održati koncert u slavnoj dvorani Carnegie Hall vidio je da je vrag odnio šalu i da se stvar potpuno otela kontroli.
Jer, iako je Florence u samom vrhu njujorške društvene scene, iako je velikodušna pokroviteljica klasične glazbe i osnivačica kluba obožavatelja Verdija, sve da bi samu sebe istakla, svijestan je će nastup u Carnegie Hallu za nju biti totalna katastrofa. Što će se dogoditi dalje pogledajte sami u filmu.
SJAJNA glumačka ekipa (Meryl Streep, Hugh Grant i Simon Halberg) već sama po sebi garantira dobru zabavu. Koliko je Simon Helberg popularan i koliko je dobro tu popularnost unovčio vidi se i po »Forbesovom« popisu najbolje plaćenih televizijskih glumaca iz veljače ove godine. Na toj listi Simon Helberg je zauzeo odlično četvrto mjesto jer zarađuje u prosjeku 20 milijuna dolara na godinu. Njegovi kolege iz »Teorije velikog praska« su također na listi. Jim Parsons (Sheldon Cooper) je prvi, a Johnny Galecki (Leonard) drugi. Peti je Kunal Nayyar, sramežljivi Rajesh iz te kultne serije.
Svi oni zarađuju oko milijun dolatra po jednoj epizodi »Teorije velikog praska« i pretekli su po zaradi čak i imena kao što su Ashton Kutcher i Jon Cryer (»Dva i pol muškarca«), Ray Romano (»Svi vole Raymonda«), Patrick Dempsey (»Uvod u anatomiju) i Simon Baker (»Mentalist«).
Simon Helberg je rođen 9. prosinca 1980. godine u Los Angelesu gdje je i rastao. Iako mu je otac Sandy bio glumac, a majka Harriet casting direktorica, Simon je kao mali maštao o nečem posve drugom, o karijeri karatista. No, u pubertetu otkriva čari glume. Odlazi na studij u New York i usavršava svoj talent u »University’s Tisch School of the Arts« te glumeći amaterski u Atlantic Theater Company. Karijeru profesionalnog glumca počinje 1999. godine.
PRIJE »Teorije velikog praska« u koji je »upao« 2007. godine Simon je imao samo male uloge u raznim serijama te se jedno vrijeme bavio i stand up komedijom. Godine 2004. pojavio se u filmu »A Cinderella Story« u kojem je glavnu ulogu glumila Hilary Duff, a godinu dana kasnije odigrao je manju ulogu u filmu Georgea Clooneja »Good Night and Good Luck«.
A onda je zabljesnuo kao Howard Wolowitz. HowardaWolowitza karakteriziraju legendarni neuspješni uleti djevojkama. Živi s majkom koju u seriji nikad ne vidimo, nego samo čujemo kako viče na njega. Ima curu Bernadette koja zarađuje više od njega što također dovodi do smiješnih situacija, kao i njegov odnos s Rajeshom zbog njihovih stalnih aludiranja na homoseksualizam. Simonov lik »pomalo smetenog« Howarda Wolowitza u »Teoriji velikog praska« je naprosto neodoljiv i s njim je Simon Helberg dokazao da je rođeni komičar, bogomdana osoba stvorena za nasmijavanje ljudi. Jer komičar ili jesi ili nisi. To se neda naučiti i zato takve osobe treba čuvati kao malo vode na dlanu.
Helberg super radi svoj posao i svih nas nasmijava već skoro cijelo jedno desetljeće no još puno više možemo očekivati od njega jer tek mu je trideset i pet. Helberg je oženio glumicu Jocelyn Towne 2007. godine. Imaju dvoje djece: kćerku Adeline rođenu 2012. godine i sina Wildera rođenog 2014. godine. Trenutno žive u Los Angelesu.
»Teorija velikog praska« je američka televizijska humoristička serija koja je s prikazivanjem počela 24. rujna 2007. godine na američkoj televizijskoj mreži CBS. Do sada je u SAD-u prikazano devet (još se prikazuje) sezona serije s ukupno više od 200 epizoda. U ožujku 2014. godine službeno je potvrđeno da će se snimati još tri sezone serije, čime će se ista na malim ekranima zadržati barem do 2017. godine.
Helberg se osvrnuo i na sve češće glasine kako će »Teorija velikog praska« završiti nakon desete sezone rekavši samo »sjajno se zabavljamo snimajući, gledanost je velika, ljudi nas vole, nema nikakvog razloga da ne nastavimo dalje«.